4
fotot
RAKETID DAMASKUSE TAEVAS: Laupäeval koiduhakul lendasid raketid keemiarelva uurimiskeskuse pihta, millest jäi alles vaid varemeväli. (AP/Scanpix)

On kesköö vastu laupäeva, 14. aprilli. Briti peaminister Theresa May paneb ohates lauale pika nimekirjaga paberilehe ja nihutab telefoni lähemale. Ta peab helistama riigi poliitilistele liidritele ja teatama: „Ma andsin armeele käsu rünnata Süüriat.“

Paari tunni pärast on May telefonikõnedega lõpule jõudnud. Opositsiooniparteide esindajad eesotsas Tööerakonna liidri Jeremy Corbyniga on käsu hukka mõistnud. Corbyn soovitab rünnakuks otsida heakskiitu ÜRO julgeolekunõukogult või vähemalt hankida nõusolek parlamendilt, kes koguneb esmaspäeval, 16. aprillil. Ainsana toetab Mayd talle valitsemiseks vajaliku napi parlamendienamuse kindlustava Põhja-Iirimaa taskupartei juht.

May paneb telefoni käest. Ta on oodanud, et opositsioon lahingukäsku ei toeta. Aga ta ei tagane oma otsusest.

Rünnakuni jääb veel paar tundi.

RAKETID DAMASKUSE TAEVAS: Laupäeval koiduhakul lendasid raketid keemiarelva uurimiskeskuse pihta, millest jäi alles vaid varemeväli. (AFP/Scanpix)

Raketid koiduajal

Taevas juba roosatab, kui Damaskuse kohale kerkivad eredad täpid. Kümned USA tiibraketid on teel äärelinna, kus paikneb USA ja liitlaste väitel keemiarelvade uurimiskeskus. Süüria kinnitab, et teadlased on sealt ammu lahkunud ja Barzahi linnajaos seisnud majad jäid tühjaks aastaid tagasi.

Tiibraketid jätavad paarist olulisemast majast alles vaid varemevälja ning kui vaid mõni tund hiljem jõuavad kohale keemiarelvade keelustasime organisatsiooni esimesed eksperdid, on neil suuri raskusi pääseda läbi kõveraks keeratud raudvarraste ja betoonitükkide segust.

Raketid lendavad ka Homsi piirkonda, kus Ühendriikide andmeil on keemiarelvaladu ja neid haldavate üksuste komandopunkt. Süüria kinnitab hiljem, et peale nende ametlikult teatavaks tehtud rünnakukohtade pommitati veel teisigi.

Vene baaside radarid on sisse lülitamata, kardetud raketikompleksid ei saada tõrjerakette õhku. Süüria vananenud õhukaitse püüab rünnakule vastu hakata ja teatab, et suutis vähemalt 30 raketti alla tulistada. Venemaa kindralstaabi esindaja sõnul ei jõudnud sihile koguni 71 raketti välja tulistatud 103st.

Vaid mõni minut hiljem ajakirjanike ette astunud USA armee esindaja kindralleitnant Kenneth McKenzie naerab selle väite välja. Tema sõnul ei jõudnud Süüria reageeridagi. Kui lõpuks 40 sihitamatut raketti õhku tulistati, siis võisid need alla kukkudes vaid oma rahvale viga teha. Muidu möödus koidueelne kiirrünnak kaotusteta. Võimalik, et kolm tsiviilelanikku sai vigastada, kuid mitte eluohtlikult.

McKenzie sõnul tulistati tiibrakette kolmelt USA pealveesõjalaevalt – ristleja Monterey ja hävitaja Laboon asusid Punasel merel, hävitaja Higgins Pärsia lahel. Seega mõlemad piirkonnas, kuhu ka Vene raketid poleks ulatanud. Virginia-klassi allveelaev saatis oma raketid välja Vahemerelt. Peale selle olid õhus Qatari Al Udeidi baasist õhku tõusnud kaugpommitajad B-1B Lancer, kes heitsid alla muu hulgas uusimaid ülitäpseid JASSM-rakette.

Suurbritannia saatis oma Akrotiri lennuväbaasist Küprosel õhku neli Tornado-hävitajat, kelle raketid tabasid sihtmärke Homsi lähedal. Prantsusmaa osales rünnakus 12 tiibraketiga. Kolm tulistati välja Vahemerel olnud fregatilt Languedoc, üheksa Prantsusmaalt õhku tõusnud hävitajailt Rafale.

Tükk aega pärast varahommikust rünnakut kärgatasid plahvatused Aleppost lõunas, sõjaväebaasis, kus paiknevad Iraani ja Hezbollah üksused. Arvatavasti lennukeilt tulistatud raketid surmasid paarkümmend Iraani sõdurit.   

Vene radarid vaikisid endiselt.

Kuigi USA staabiülemate komitee juht kindral Joseph Dunford ütles laupäevahommikusel pressikonverentsil, et Venemaad ei teavitatud rünnaku algusest ega ka sihtmärkidest, vihjasid tema alluvad ja mõni diplomaat hiljem, et mingi teave Venemaale anti.  

Laste agoonia sundis sõjateele

Laupäeval andis Sunday Timesi reporter viimase lihvi oma artiklile, mis ilmus eilse lehe esiküljeloona.

„Seitsmeaastane Masa vaatab, kuidas ta isa Idlibi põgenikelaagris Süürias otsib kiiruga midagi vanas rõivakotist ja tõmbab välja tüdruku roosa T-särgi.

„Nuusutage!“ ütleb ta mulle häält tõstmata. „Öelge mille järele särk lõhnab!“ 

Särk lõhnas nagu ujula. Kloorilõhn oli jäänud tollest aprilliõhtust, kui Masa ja tema kaksikõe Malazi kodumaja Doumas tabas Bashar al-Assadi korraldatud gaasirünnak.“

Masa oli koos 78 majanaabriga läinud õhurünnaku alates keldrisse varjule. Kui pommisadu lakkas läks kaks noormeest välja olukorda uurima, aga tormas kohe tagasi karjudes: „Välja siit! Kõik välja! Gaas!“.

Masa ema Amani (34) haaras tütre kaenlasse ja tormas trepile, kus paiskus vastu valge gaasi- ja tolmupilv. Diabeeeti põdev pereisa ei suutnud teist tütart kanda. Malazi tõi keldrist välja ta vend.

„Gaas torkis kurku nagu tšillipipar.“ meenutab laste ema. „Ma köhisin ja oksendasin. Masa suunurkades oli vahtu. Ümberringi kukkusid inimesed kokku. Kuidagimoodi jõudsime haiglasse, kus lastele tehti kaitsesüst.“

Sellel perel vedas. Nagu ka trepikojanaabritel – gaasirünnakus hukkus neist kolm. Teistes trepikodades jäi vaid üks inimene ellu, kirjutab Sunday Timesi reporter ja pealkirjastab: „Väike tüdruk, kelle agoonia viis lääneriigid sõjateele!“.

Tal on õigus. Just laste kannatused ja surm, mille jäädvustas abiorganisatsioon Valged Kiivrid, viis laupäevase rünnakuni. Venemaa väitis küll, et valgekiivrid lavastasid kogu sündmuse, kuid Prantsuse luure avalikustas gaasirünnaku seni kindlaima tõendina kollase gaasikanistri. Selle filmisid Valged Kiivrid viimasel päeval enne Doumast lahkumist ühe gaasirünnaku alla langenud maja katusel.

KEEMIAMÜRSU JÄÄNUS: Valgekiivrid filmisid kollast konteinerit enne Doumast lahkumist. (Twitter)

Päevast päeva vetosadu julgeolekunõukogus

Kuigi pildil ei paista USA esindaja Nikki Haley olevat eriti õnnelik sattudes Venemaa saadiku Vassili Nebenzja embusesse (pildil) on see ikkagi põsemusi. Vaidlustes pole põsemusist aga juttugi, pinge on nii üles kruvitud, et vahepeal võib karta, et diplomaadid lähevad käsitsi kokku. Nii ka laupäeval, kui Nebenzja esitatud Süüria ründamist hukka mõistev resolutsioon läbi kukutati ja ka tõenäoliselt eile hilisõhtul, kui hääletamisele läks USA, Suurbritannia ia Prantsusmaa ühiselt esitatud uus resolutsioon.

(Xinhua/Sipa USA/Scanpix )

Prantsuse ajalehe Liberation andmeil nõutakse selles, et humanitaarabi andvate organisatsioonide tegevust ei takistataks, viivitamatut vaherahu kõikjal Süürias ja seniste võimude vabatahtlikku ja konstruktiivset osavõttu Genfis ÜRO juhtimisel peetavatest (kuid pikka aega patiseisus olevatest) kõnelustest Süüria tuleviku üle. Genfis tahetakse koostada riigi uus konstitutsioon ja valitsemismudel, mis teeks lõppu Assadi režiimile.

Liitlasriigid on juba otsustanud, et keemiarünnaku Doumas pani toime just Assadi sõjavägi. Siiski nõuab resolutsioon ka erapooletu uurimise korraldamist, mis süüdlase kätte näitas. Keemiarelvade keelustamise organisatsiooni ekspertide nädalalõpul alanud tegevust peetakse mõttetuks sest, kui nad keemiarelva kasutamise ka tuvastavad, siis süüdlast ei nimetata.

Jaga artiklit

39 kommentaari

I
Ilukste  /   11:51, 17. apr 2018
Vaadake kuidas kloorirünnakut 1916 ettevalmistati. https://www.youtube.com/watch?v=MQcJ0d5yxCU
Pilt number 45.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis