Repliik

Repliik | Ausammas Jaan Krossile üksi? (11)

Valve Raudnask, ajakirjanik, 15. aprill 2018, 19:22
Foto: Õhtuleht
Loomulikult olen väga nõus Tallinna volikogu plaaniga püstida Jaan Krossile 2020. aastal tema 100. sünniaastapäevaks Tallinnasse mälestusmärk. Jaan Krossi töödel polnud nõukaajal üksi suur kirjanduslik väärtus. Nagu Lennart Meri „Hõbevalge“, nii tegid ka Jaan Krossi teosed „Kolme katku vahel“, „Keisri hull“, „Wikmani poisid“ meid vabamaks, iseseisvamaks, aitasid elada.

Jaan Kross, nii kuidas mina aru sain, ei kutsunud meid peaga vastu müüri  jooksma. Ta soovitas pead paremini kasutada: mõtlemiseks, haritumaks ja targemaks saamiseks. Siis suudab ka väike rahvas suurte kõrval alles ja püsti jääda. Peale kõige muu oli Jaan Krossi ajalooraamatute hindamatu väärtus selles, et koolis nõukaajal Eesti ajalugu ei õpetatudki.

Miks ma seda repliiki üldse kirjutan? Arvan, et ei tasu ka Ellen Niitu unustada. Miks mitte teha huvitav ühissammas?  Nende lapsepõlve, kes on praegu üle viiekümne eluaasta, tuli järsku tuimade tubliduselaulude kõrvale Ellen Niidu luule.

„Rongisõit“, „Suur maalritöö“ – need on eesti lastekirjanduse briljandid. Milline leidlikkus, lihtsus, meisterlikkus. Maailma tuli sellepärast värvida, et jääkarudel ja metsakarudel vahet teha. Karu aga on hädas, et tal pole saani ega saanisõiduplaani.

Neid asju võis igal õhtul ette lugeda ja tüütu polnud ei lapsel ega ettelugejal. Nii ilusat eestikeelset lasteluulet polnud Ernst Ennost saadik kuuldud. Aga ka nüüd, viiskümmend aastat hiljem, kui poodi läksin, olid kõik Ellen Niidu lasteluulekogud müüdud.

Suur ajalugu on tähtis, aga ka see, et „üks väike laul oli rannas maas“.

11 KOMMENTAARI

a
Aitäh , Valve Raudnask ! 21. aprill 2018, 16:47
Olen Teiega üdini sama meelt . Ühine mälestusmärk on rõõmustav idee- on ju Kross-Niit kaitsnud, lohutanud, õpetanud , armastanud ja julgustanud mitut ...
(loe edasi)
v
Vagel 20. aprill 2018, 11:34
Ellen Nit oleks saanud oma loomingulist potentsiaali palju rohkem kasutada, kui poleks pidanud härrat teenindama, teda autoga sõidutama, haigeid sugulasi hooldama. Imeinimene oli. Ja need tema luuletused alates Rongisõidust kuni Pille-Riinini ja Krõlliraamatu-lugudeni, need on ületamatud!
Loe kõiki (11)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee