Eesti uudised

Õhtulehe baarituur võttis luubi alla Kalamaja baarid!

VIDEO JA GALERII | Õhtulehe baarituur Kalamajas „Mida kuninglikum on koha nimi, seda hullem urgas see on!“ (26)

Maarit Stepanov | Video: Tatjana Iljina, 15. aprill 2018 00:35
Foto: Tatjana Iljina

„Mida pidulikum ja kuninglikum on koha nimi, seda hullem urgas see on,“ teatab kultuuritegelane Juku-Kalle Raid sadakonnale kuulajale, kes on tulnud tema ja ajaloolase Jaak Juske juhitud Kalamaja baarituurile. Raidi loetellu mahub mitu kuninglikku lokaali: „Siin on olnud Tsaari baar, siin on olnud restoran Royal, Kolm Lõvi on praegu, Kuldne Kotkas, Krooni puhvet ja nii edasi ja edasi.“

Suvesoojal laupäeva pärastlõunal on Tallinnas Balti jaama turu lähedal asuva baari Kolm Lõvi uksed lukus. See aga Õhtulehe baarituurile kogunenuid ei heiduta – istekohti ja janukustutust pakub naaberlokaal Tiks. „Tänapäeval on neist vanakooli kõrtsidest jäänud alles vaid üksikud vaprad,“ ütleb Jaak Juske.

Vanimast Kalamaja kõrtsist – Laksi kõrtsist – teatakse tänu sellest 1843. aastal tehtud fotole. „Pisike nagu tikutoos,“ kirjeldab Raid Kalarannas asunud lokaali. „Kui sa tulid kõrtsi eeskotta, siis paremat kätt jäi kõrtsisaal, mis oli üks pisikene tuba, ning vasakut kätt jäi kõrtsmiku ja ta perekonna elamistuba. Kõrts toimis ka lihtsama rahva esimese teadaoleva postkontorina,“ teab Raid lisada. Öösiti said sinna sisse need, kes teadsid koputuskoodi. Hoone lammutati 1930ndatel.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

27.07.2018
Juku-Kalle Raid korraldab sünnipäeva puhul homme baarituuri
14.04.2018
VIDEO | Kalamaja baarituur koos Jaak Juske, Juku-Kalle Raidi ja Õhtulehega
13.04.2018
VIDEO | Juku-Kalle meenutab, kuidas automaadist õlut ja viina sai
12.04.2018
VIDEO | Kuidas Juku-Kalle Norra ajakirjanikud Kopli kõrtsi unustas

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee