Maailm

FOTOD JA VIDEOD | USA ründas koos liitlasvägedega Süüriat (380)

Toimetasid Greete Kõrvits, Aadu Hiietamm , 14. aprill 2018 05:30
Suitsupilved Damaskuse kohalFoto: @abcnews / Twitter
Süürias toimus täna varahommikul õhurünnak, milles osalesid Ameerika, Prantsusmaa ja Suurbritannia väed, vahendab ABC News.

Sihtmärgiks olid Damaskuse ja ka Homsi lähistel asuvad laod ja laborid, kus arvatavasti toodetakse keemiarelvi, mida Bashir al-Assadi väed kasutasid ka Douma linna rünnakus eelmisel nädalavahetusel. Nii laevadelt kui mehitatud õhusõidukitelt lastud raketid tabasid USA kaitseminister Jim Mattise sõnul kolme Süüria põhilist keemiarelvade valmistamise rajatist. Ta rõhutas, et rünnakutelaine käigus hävitati Süüria režiimi sõjalist võimekust poole rohkem kui aasta tagasi samuti keemiarelva kasutamise eest sooritatud karistusrünnaku raames. Tookord rünnati 7. aprillil Shayrati õhuväebaasi 59 tiibraketiga Tomahawk.

Rünnak algas Eesti aja järgi kell 4 hommikul ja kestis 70 minutit. Välja tulistati 105 raketti. USA kaitseministri James Mattise sõnul oli tegemist ühekordse karistusaktsiooniga. 

President Trump ütles oma telepöördumises, et andis USA relvajõududele korralduse alustada täppisrünnakuid sihtmärkidele, mida on seostatud Süüria diktaatori Bashar al-Assadi keemiarelvavõimekusega ning lisas, et on valmis jätkama õhurünnakuid Süüria vastu seni, kuni keemiarünnakud lõpevad.

Samal teemal

USA kongressi esindajatekoja spiiker Paul Ryan avaldas tunnustust Trumpi "otsustavale tegevuse koordineeritult liitlastega". Senati relvateenistuste komitee esimees John McCain tervitas samuti õhulööke, kuid ütles, et "need üksi ei suuda saavutada USA eesmärke Lähis-Idas".

Briti peaminister Theresa May teatas öösel, et London ühines Prantsusmaa ja USA-ga rünnakutes Süüria vastu. Tema sõnul ei olnud jõu kasutamisele  alternatiivi, sest luureandmeid osutasid Süüria valitsuse vastutusele eelmisel laupäeval Doumas mitmekümne inimese elu nõudnud keemiarünnaku eest.

Venemaa ametiisikud väitsid aga reede õhtul, et keemiarünnak Doumas oli lavastus ning selle autorid olid Briti eriteenistused. 

Prantsusmaa president Emmanuel Macron kinnitas samuti et Pariisi ja tema partnerite eesmärk on takistada Süüria režiimi karistamatust. Ta rõhutas, et läinudnädalane keemiarünnak Doumas ületas Prantsusmaa jaoks "punase joone".

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel avaldas liitlaste õhurünnakule toetust. Ka Euroopa Liidu Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kinnitas, et Euroopa Liit seisab USA taga ning õigluse poolel.

Täna pärastlõunal kogunevad Brüsselis olukorda arutama NATO liikmesriikide suursaadikud. 

Venemaa: USA rünnak ei jää tagajärgedeta

Süüria kodusõda on kestnud juba seitse aastat. 2015. aastal asus Bashar al-Assadi režiimi sõjaliselt toetama Venemaa. 

Venemaa suursaadik USA-s Anatoli Antonov andis edasi Moskva hoiatuse, et sellised teod  nagu laupävaöine raketirünnak ei jää tagajärgedeta. Ta rõhutas, et Venemaa presidendi solvamine on vastuvõetamatu ja lubamatu.

Venemaa kaitseministeerium teatas pärast rünnakut, et lääneliitlaste raketid ei olnud võtnud sihtmärkideks piirkondi, kus asuvad Venemaa õhuväe- või mereväebaasid.

"Mitte ükski USA ja tema liitlaste poolt teele saadetud rakettidest ei sisenenud Vene õhutõrje vastutusalasse, kus asuvad Tartusi mereväebaas ja Hmeimimi õhuväebaas," kinnitas Vene kaitseministeerium. Seetõttu Vene väeüksused oma õhutõrjesüsteeme rakettide tõrjumiseks ka ei kasutanud. 

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu informeeris hommikul toimunust president Vladimir Putinit. Putin nimetas raketilööki agressiooniks suveräänse riigi vastu ning teatas, et Venemaa kutsub erakorraliselt kokku ÜRO Julgeolekunõukogu. 

Süüria teadis rünnakust juba varem?

Süüria pealinnas Damaskuses kuuldi rünnakute ajal vähemalt kuut valjut plahvatust. Samuti hõljus linna kohal toss, kinnitas Reutersi allikas. Teine allikas väitis, et rünnakud tabasid Barzahi linnaosa. Seal linnaosas asub Süüria teadusuuringute keskus.

Kohalik kõrgem ohvitser väitis aga, et Süüria valitsus teadis tänu Venemaa hoiatusele rünnakust juba mitu päeva tagasi ning sihikule võetud olulised sihtmärgid evakueeriti.

Süüria riigimeedia rääkis, et laupäevaöine rünnak ebaõnnestus ning nimetas seda rahvusvahelise õiguse silmatorkavaks rikkumiseks.

Süüria riigimeedia esimesel teatel tulistas riigi õhukaitse alla vähemalt 13 USA läkitatud raketti.Hiljem räägiti juba koguni 71 allatulistatud raketist. Pentagon väitis aga, et kõik raketid jõudsid sihile.

Süüria meedia rääkis ka kolmest haavatud tsiviilisikust. Nende lähedal Homsis plahvatas sihtmärgist kõrvale kaldunud rakett. 

Süüria president Bashar al-Assad kuulutas laupäeva pärastlõunal, et taoline agressioon vaid tugevdas Süüria valitsuse ja rahva otsustavust võidelda terrorismiga kuni võiduka lõpuni. 

Youtube'is on rünnaku kohta ka video.

Välisministeeriumi avaldus seoses olukorraga Süürias:

Eesti Välisministeerium mõistab hukka keemiarelva kasutamise mistahes asjaoludel. Sellistel tegudel ei ole õigustust.

Eesti mõistab teravalt hukka keemiarelva kasutamise Süüria režiimi poolt, sealhulgas 7. aprillil 2018 Doumas, ja kutsub üles selle korraldajad vastutusele võtma.

Väljendame kahetsust, et ÜRO Julgeolekunõukogu ei ole seni suutnud jõuda üksmeelele, kuidas lõpetada keemiarelva kasutamine Süürias.

14. aprillil USA, Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa poolt ette võetud sammude näol anti kohane ja proportsionaalne vastus keemiarelva korduvale kasutamisele Süüria režiimi poolt Süüria rahva vastu. Rahvusvaheline kogukond peab üheskoos järjekindlalt tegutsema, et selliste relvade kasutamise lõpetada.

Välisministeerium kinnitab Eesti toetust ÜRO poolt juhitud jõupingutustele saavutada Süüria konfliktile püsiv poliitiline lahendus kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 2254 (2015) ja Genfi kommünikeega (2012) ning kutsub kõiki ÜRO Julgeolekunõukogu liikmeid täitma oma kohustusi selles osas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee