Maailm

FBI eksdirektori raamat: Trump on nagu maffiaboss, tema töö nagu metsatulekahju (10)

Toimetas Greete Kõrvits, 13. aprill 2018 21:52
Donald Trump ja James ComeyFoto: Reuters/Scanpix
FBI endine direktor James Comey annab järgmisel nädalal välja elulooraamatu, mis kirjeldab mehe järjest halvenenud suhteid president Trumpiga, kes muretses ennekõike maine ja lojaalsuse pärast. Trump tõenäoliselt autogrammiga koopiat ei soovi ja raamatu sisu osas annab aimu Comey enda Twitteri-postitus: „Härra president, peagi kuuleb Ameerika rahvas minu lugu. Las nad siis otsustavad, kes on auväärne ja kes mitte.“

Suuresti keskenduvad Comey memuaarid suhetele president Trumpiga, kes sai paljude arvates ametisse osaliselt Comey tõttu. Trumpi rivaali Hillary Clintoni meiliskandaal lahvatas just presidendikampaania ajal ja Comey, kelle pilgu all juurdlus toimus, sattus demokraatide pahameele sihtmärgiks. Teda süüdistati valimistesse sekkumises.

Samal teemal

Kuid ega Comey käsi Trumpigagi paremini ei läinud. 2017. aasta maikuus vallandas Trump Comey FBI direktori ametikohalt. Põhjus pole siiani päris selge: president väitis, et Comey oli ebapädev, meedia spekuleeris, et Comey uuris liiga intensiivselt Trumpi seoseid Venemaaga ja tagatipuks ütles president ise kogemata, et nn Venemaa küsimus oli tal mõtteis, kui otsustas FBI direktori ametist vabastada.

Washington Post, kes sai Comey raamatu varakult kätte, avaldab raamatukatkeid, mille kohaselt muretses Trump hoopis valede asjade pärast. Kui hakkasid levima kuulujutud, mida isegi Trumpi suhtes kriitiliselt meelestatud meedia tõsiselt ei võtnud, et president võõrustas 2013. aastal Moskva hotellitoas prostituute, kellel käskis voodisse urineerida, oli Trump täiesti ahastuses. Comey läks presidendiga arutama hoopis tõsisemaid fragmente raportist, millest pärines ka eelmainitud kuulujutt, kuid Trump suutis keskenduda vaid sellele loole. „Ta eitas neid süüdistusi tuliselt ja küsis - ma oletan, et see oli retooriline küsimus - et kas ta näeb välja nagu mees, kes vajab lõbunaisi. Seejärel hakkas ta arutama juhtumeid, kus erinevad naised teda seksuaalses ahistamises süüdistasid. Seda teemat polnud mina üles võtnudki. Ta mainis mitut naist ja näis, et ta oli nende süüdistused pähe õppinud.“

Vestluskaaslane rahunes alles siis, kui Comey kinnitas: „Härra, te ei ole praegu uurimise all.“ Kuid mitte kauaks. Kõlakas pissivatest prostituutidest häiris presidenti nii väga, et ta üritas igal võimalusel Comeyt - keda see sugugi ei huvitanud - veenda, et selline süüdistus on ilmvõimatu. „Ma olen germofoob!“ ütles president (germofoob on inimene, kes kardab väga mustust ja baktereid, eesti keeles ütleksime selle kohta puhtusefriik - toim.). „Elu sees ei laseks ma inimestel minu läheduses üksteise peale pissida. Mitte iialgi!“

Comeyl ei ole endise ülemuse suhtes just sooje tundeid. Ta ütles, et suhtlemine Trumpiga meenutas talle aega, mil ta oli prokurör, kes põhiliselt maffia vastu tööd tegi. Tema sõnul valetasid inimesed Valges Majas, neile valetati, kõigilt (ka Comeylt endalt) nõuti totaalselt lojaalsust mistahes tingimustes. Lojaalsus oli tõest olulisem, väidab Comey.

„Selle kõige tulemuseks,“ kirjutab Comey, „oli see metsatulekahju, mida me nimetame Trumpi ametiajaks.“

BBC kirjutab, et paljud vabariiklased tõttavad FBI eksdirektorit kritiseerima, tuues näiteks selle, et ka demokraadid ei usaldanud teda. Vabariiklaste Rahvuskomitee juht Ronna McDaniel nimetab Comeyt valetajaks.

President ise raevutseb Comey vastu Twitteris, sõimates teda samuti (suurte tähtedega) valetajaks, infolekitajaks ja limapalliks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee