Eesti uudised

Prokurör kiusab kohut topeltmõrvaprotsessil videotega (37)

Juhan Haravee, 13. aprill 2018 19:38
KORISTAJAT OODATES: Mõrvasüüdistuse saanud Erik (vasakul) ja Sten Kruusimägi kogu lootus on nüüd „koristajal“.  Foto: Tiina Kõrtsini
Reedel jätkus Harju maakohtus mullu jaanuaris ööklubis Poseidon toime pandud kaksikmõrva ja selle varjamisel sooritatud kuritegude kohtulik uurimine. Päev varem ette loetud ülekuulamisprotokolle hakkas prokurör illustreerima tunde kestvate videosalvestustega, mis kohtu lõpuks pahandama pani.

Süüpingis on varsti juba aasta vahi all viibinud vennad Erik (38) ja Sten Kruusimägi (37), kellele heidetakse ette kahe kriminaalse taustaga isiku jõhkrat tapmist, ning nende kaasosalised Siim Turta (23) ja Eduard Pavljutšenko (52). Vennad Kruusimäed end mõrvas süüdi ei tunnista, Siim ja Eduard võtavad aga neile süüks pandud kuriteod omaks ja kahetsevad tehtut südamest.

Neljapäeval avaldatakse kohtus ütluste andmisest keeldunud Siimu mullu juulis tehtud puhtsüdamlik ülestunnistus ja loetakse ette noormehe ülekuulamisprotokollid. Sellele kulub mitu head tundi. Sündmusteahel, nii nagu mäletab seda pool aastat hiljem surmani hirmunud kaasosaline ning mida peab igati tõestatuks süüdistaja, rullub kuulajate ees lahti kogu oma verises värvikuses.

Reedel ootas kohut ees tõsine katsumus. Kõik, mis eelmisel päeval avaldati, käidi prokuröri taotlusel veel kord üle – sedapuhku võttes appi uurimise käigus tehtud videosalvestusi. Need on kuriteo olustiku ja kahtlusaluse ütluste seostamise protokoll ning selle juurde kuuluv videomaterjal, kus uurijad küsitlevad Siimu sündmuskohal ja lasevad tal näidata, kuidas sündmused tema mäletamist mööda arenesid.

Uurimistoiming tehti mõni päev pärast mehe puhtsüdamlikku ülestunnistust. Kohtusaali seinale manatakse kunagise ööklubi Poseidon süütamise tagajärjel viimsegi kaubandusliku väärtuse kaotanud pimedad ruumid. Taskulambi ekslevas vihus näitab heledat dressipluusi kandev Siim kolmele uurijale, kus ja kuidas jõletu veretöö toime pandi. Kasutades abimehena inimsuurusi nukke, kirjeldab noormees, kus seisid, liikusid või lamasid sündmustes osalenud kohtualused ja tapetud. Siim leiab isegi üles alumiiniumist redeli, millega ta Eriku käsul maas lamavat ohvrit tümitas ja mis seni polnud uurijatele asitõendina huvi pakkunud.

Juba eelmisel päeval ette loetud tunnistustega suures osas kattuva videomaterjali vaatamine oli protsessiosalistele pehmelt öeldes kurnav. Pärast kahe tunni möödumist nõuab kohus prokurörilt aru, kui kaua igavaks ja väheütlevaks muutunud kinoseanss võiks veel kesta. Prokurör põhjendab, et salvestused tuleks ikka kannatlikult läbi vaadata. Süüdistaja loodab viimase hetkeni, et tema toetatud versioon kinnistub kohtunike teadvusesse kui ainuõige. Kaitsjaid ei näe see õnneks häirivat. Kohus annab vastumeelselt veel kümme minutit seansi jätkamiseks ja kuulutab välja lõunavaheaja.

Reedeks kavandatud ristküsitlus, milles pidi vastuseid andma „koristaja“ (mees, kes tuleb kohale ja kõrvaldab jäljed) Eduard Pavljutšenko, kelle tunnistustele mõrvas süüdistatavad Erik ja Sten suuri lootusi panevad, tuleb aga lükata edasi 2. maiks.                     

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee