Eesti uudised

REFORMIERAKONNA ÜLDKOGU: mida pingsalt jälgida? (21)

Marvel Riik, 14. aprill 2018 09:00
Reformierakonna üldkogul nimetatakse juhatuse esimeheks Kaja Kallas.Foto: Alar Truu
Täna koguneb Reformierakonna koorekiht ja väiksemad parteisõdurid Ülemiste Citysse, kus Kaja Kallas nimetatakse erakonna uueks juhiks ning valitakse ühtlasi uus juhatus. Õhtuleht toob välja, millele tuleks üldkogul tähelepanu pöörata.

●       Kes pääseb juhatusse, kes jääb välja?

Eelmisel aastal, kui toimus Reformierakonna viimane üldkogu, hoidsid pinget tavapäratult üleval Hanno Pevkur ja Kristen Michal, kes erakonnasisese kokkulepe puudumisel võitlesid erakonna esimehe koha eest. Tänasel üldkogul on kokkulepe saavutatud ning uhkes üksinduses valitakse uueks juhiks Kaja Kallas. Pingelisem olukord on aga ülejäänud 16 juhatuse liikme valimisel, kus puudub selgus, kes istuvad viimastele toolidele.

Hanno Pevkur ja Kristen Michal surumas pärast võitlust esimehe koha eest teineteise kätt. Foto: Alar Truu

Samal teemal

Nagu eelmiselgi korral, saavad suurima häältearvuga juhatuse liikmeteks ilmselt varem erakonna esimehe ametikohta täitnud kandidaadid. Suure tõenäosusega lendavad juhatusse esimese ešelonina Jürgen Ligi, Arto Aas, Taavi Rõivas, Maris Lauri, Urve Tiidus, Aivar Sõerd ja Hanno Pevkur. Kes aga moodustavad lõpukolmiku? 2017. aastal said viimastena sisse Andrei Korobeinik (649 häält), Laine Randjärv (615) ja Kalle Palling (543). Erinevalt Korobeinikust proovivad Randjärv ja Palling ka täna suure laua taha pääseda. Kui Pallingul on sel korral hääled ilmselt koos, siis Laine Randjärve võimalused on, sarnaselt eelmisele aastale, pooleks. Kindel pole ka Kaja Kallase toetajate paadis olevate Kristen Michali ja Keit Pentus-Rosimannuse juhatusse jõudmine. Mõlemad oleksid meeskonnamängijatena oluliseks toeks uuel esimehel enda kehtestamisel.

  • Keda toetavad piirkonnad?

Jokkerid juhatuse valimiste kaardipakis on piirkondlikud hääled. Reformierakonna Harjumaa väiksemad rakukesed-piirkonnad on märkinud, et erakonnaga ollakse rahul. Mõistagi mängib siin olulist rolli geograafia: pealinna kontor asub lähedal ja juhtpultidega saab vajadusel kiirelt jutule. Kaugemad piirkonnad on aga korduvalt väljendanud enda hämmingut ja arusaamatust juhtkonna otsuste ja tülide suhtes, rääkimata sellest, et erakonna praegunegi esindus on liialt kaldu Põhja-Eesti suunas.

Parteisõdurid otsustavad oma häältega juhatuse koosseisu. Foto: Alar Truu

●       Kellest saavad aseesimehed?

Erakonna põhikirja järgi valivad juhatuse liikmed erakonna esimehe ettepanekul enda seast kuni kolm erakonna aseesimeest. Seni on Reformierakonnas olnud tava, et eelmised juhid sellele kohale ei trügi. Nii saab uus juht iseseisvalt tüüri juures olla, ilma et keegi jagaks tänitavalt üle õla soovitusi kursi kohta. Kuidas läheb aga seekord? Varem on juhitud tähelepanu sellele, et Kaja Kallas pole poliitilisi juhtohjasid enda käes hoidnud. Kallas ise peab kogemusest tähtsamaks laiema pildi nägemist. „Palju ägedaid asju on tehtud inimeste poolt, kel pole kogemuse taaka. Olen alati avatud uutele ideedele ja ümbritsen end inimestega, kellel on visioon Eesti arenguks,“ kirjutas Kallas enda blogis nädala alguses. „Loomulikult ma kuulan nõuandeid, aga oma otsused teen ikkagi ise. Kui mind usaldatakse erakonda juhtima, siis teen seda lähtuvalt enda, mitte kellegi teise tõekspidamistest.“

Juba paar kuud on Reformierakonna juhid pidanud tegema hapu teema juures head nägu. Märtsi algus lekkis ajakirjandusele erakonna juhi Hanno Pevkuri sisekiri, milles ta kirjeldab partei rahalist olukorda. Eelmise aasta kohalike valimiste järel oli erakonna võlg üle 800 000 euro ja 2018. a. esimeses kvartalis suutis erakond Hanno Pevkuri juhtimisel ja peasekretär Tõnis Kõivu toimetamisel koguda annetustena vaid 860 eurot. 2017. aasta majandusaruande järgi on erakonna rahaline seis nii nadi, et kui keskenduda ainult praeguste võlgade maksmisele, tuldaks omadega august välja järgmise aasta alguses. Selle plaani löövad sassi aga riigikogu valimised, mis paratamatult nõuavad suuri kulutusi, seda enam, et oravatel on tahtmine saada tool Stenbocki majas.

●       Millal saab uus peasekretär volitused?

Uue peasekretärikandidaadina välja käidud Kert Valdarul seisab ees hunnik tööd. Foto: Madis Veltman

Kaja Kallase tiimi nurgakivi on peasekretärikandidaat Kert Valdaru, kes võidakse ametisse nimetada juba samal päeval. Ideaalis tahakski Kallas Valdarule heakskiidu saada juba täna: juhatus valitakse ära, tehakse pooletunnine paus ja siis kinnitatakse ka Valdaru ametisse. Teise stsenaariumi järgi koguneks juhatus mitu päeva hiljem ja arutletakse Valdaru üle siis. Olenemata stardipaugust, saab Valdaru tööpõld olema raske: erakonna annetused on täielikult kokku kuivanud, piirkonnad ootavad endiselt peakontorist lisaraha ja isegi endisele peasekretärile Tõnis Kõivule ette nähtud lahkumishüvitis pole täielikult välja makstud.

Samal teemal

24.08.2018
Andrei Korobeinik: Kaja Kallas ei taha saada peaministriks
20.08.2018
SAHINAD: Reformierakonda kritiseerinud Andrei Korobeinik liitub peagi sotsidega
19.08.2018
Andrei Korobeinik: Reformierakond meenutab ülekaalulist tubast merisiga
15.03.2018
ÕL VIDEO JA GALERII | Reformierakonna üldkogu: sõbralikud naeratajad, kellel rusikas taskus?