Eesti uudised

KAJA KALLAS: meie ülesanne on likvideerida praeguse valitsuse tehtud vead (78)

Toimetas Anett Rannamets, 13. aprill 2018 16:55
Kaja KallasFoto: Teet Malsroos
Vikerraadios uuriti Reformierakonna järgmise esimehe Kaja Kallase käest, millises suunas plaanib naine Reformierakonda juhtida ning millist poliitikat riigi tasandil teha. Vesteldi eelarve tasakaalustamisest: tulumaksu süsteemist, aktsiisipoliitikast ja investeeringutest.

Kaja Kallas tunnistas saates, et Reformierakonna kõrge reiting peegeldab eelkõige inimeste suhtumist praeguse valitsuse töösse. "Oodatakse midagi muud," sõnas Kallas.

Samal teemal

Võimule pääsemisel mahub Reformierakonna plaanidesse kindlasti tulumaksusüsteemi arendamine. "Meie ülesanne on korrigeerida praeguse valitsuse tehtud vead," sõnas Kallas ja tõi välja, et 500 tulumaksuvaba eurot nad tõenäoliselt tagasi pöörata ei saa. "Aga need astmed võiksid ära kaduda. Maksusüsteemi lihtsus on omaette väärtus ja see tuleks taastada," jäi Kallas endale kindlaks.

Mis võiks olla erakonna konkreetseks plaaniks seoses tulumaksusüsteemi ja eelarve tasakaalustamisega, ei osanud Kallas veel avaldada. Reformierakonna järgmine esimees aga tunnistas, et tema eelistuseks poleks kindlasti maksude tõstmine.

"Tarbimismaksude tõstmine aktsiiside näol on näidanud, et kannatus seal on katkemas. Ma tahaks vaadata suuremat pilti –  kui alandada mingit maksu, siis kokkuvõttes võib seda maksu rohkem laekuda," tõi Kallas välja, kuid leidis hetke, et tunnustada Jevgeni Ossinovskit tehtud töö eest.

"Ossinovski on kindlasti teinud tänuväärset tööd. Kui mõelda selle peale, et alkoholi tarbimine on Eestis probleem olnud ja tema on selle selgelt kätte võtnud," sõnas Kallas, kuid märkis, et võib-olla pole astutud sammudega liigutud õiges suunas.

Kallas usub, et kui naaberriiki on inimestel lihtne sõita, siis eesmärk eestlasi vähem alkoholi tarbima panna ei täitu. "Sellest, et aktsiisid on viidud viimase piirini, on kõik aru saanud." Küsimusest, kas Reformierakonna võimule pääsemisel langeb ka viinapudeli hind, põikas Kallas kindlameelselt kõrvale.

Selleks, et eelarve tasakaalus oleks, tuleb Kallase sõnul üle vaadata planeeritavad investeeringud. "Erinevaid vajalikke ja mittevajalikke investeeringuid on üsna palju. Mida kindlasti tuleks teha, on Tallinna-Tartu maantee ja Tallinna-Pärnu maantee neljarealiseks," oli Kallas kindel, kuid lisas, et nende ehitamiseks tuleb ära jätta teised kallid projektid, mis võrreldes nimetatuga nii suurt tulu ei tooks.

Kaja Kallas vestles Vikerraadio saates "Uudis+" Arp Mülleriga.