Sara Danius (Reuters/Scanpix)

Nobeli kirjandusauhinda välja andva Rootsi Akadeemia alaline sekretär Sara Danius astus seksiskandaali järel tagasi. 

Mainekat organisatsiooni on kritiseeritud käitumise pärast väidetava seksuaalse väärteo uurimisel. 

"See on juba Nobeli auhinda rängalt mõjutanud ning see on suur probleem," vahendab BBC News Daniuse sõnu ameti mahapanekul. "See, et ma lahkuksin alalise sekretäri rollist, oli akadeemia soov. Langetasin otsuse, mis jõustub kohe."

Süüdistused puudutavad Rootsi Akadeemia liikme Katarina Frostensoni abikaasat Jean-Claude Arnault'd. Mullu novembris #MeToo kampaaniast indu saanult astus 18 naist esile ning süüdistas Arnault'd seksuaalkallaletungides ja ahistamises. Süüdistatu eitab kõiki väiteid. 

Eelmisel nädalal pani akadeemia Katarina Frostensoni edasise liikmestaatuse hääletusele, kuid enamus hääletas tema väljaviskamise vastu. Protestiks astusid 18pealise komitee kolm liiget - Klas Ostegren, Kjell Espmark ja Peter Englund - tagasi. 

Kuigi akadeemia eeskirjade järgi pole liikmete tagasiastumine võimalik, sest nad on valitud eluks ajaks, võivad nad keelduda akadeemia tegevustes osalemast. 

Akadeemia katkestas peatselt pärast skandaali puhkemist Stockholmis kultuuriklubi pidava Arnault'ga kõik suhted, ka rahalised. Tookord pidas akadeemia võimalikuks, et on seoses huvide konfliktiga omaenda seadusi rikkinud, ning andis ühele advokaadibüroole ülesandeks uurida komitee liikmete ja Arnault' sidemeid.

Jaga artiklit

15 kommentaari

M
mida imestada  /   17:33, 13. apr 2018
see on ju sotside põhja minev Rootsi.
L
legaliseerige prostitutsioon  /   17:29, 13. apr 2018
mõtlen seaduslikku ja kõik on rahul. Saab riik oma osa, naised on kaitstud, aga mis praegu toimub on lihtsalt rõve, kuigi mehed tahavad sexi iga päev.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis