LINNAPEADE VARI: Selle foto tegemise aegu 2009. aastal varjutas Moonika Batrakova veel Edgar Savisaart. Nüüdseks on käes Taavi Aasa (fotol paremal) kord.Foto: TEET MALSROOS
Kristjan Väli 13. aprill 2018 00:23
VARJUNA KANNUL SUL KÄIN: Moonika Batrakovast oleks võinud saada laulja. Temast oleks võinud saada kõrgelasuv liige keskpartei hierarhias. Selle asemel on tema karjäär pühendatud Tallinna linnapeade abistamisele.

Väikest kasvu blond tõsise ilmega naine Edgar Savisaare selja taga on pilt, mis muutus tavaliseks tosin aastat tagasi. Moonika Batrakovat (praegu ema neiupõlve nime järgi Parksepp) teavad nägu- ja nimepidi kõik, kuid temast endast teatakse vähe. Savisaar on Vabaduse väljakul asuvast linnavalitsuse majast nüüd kadunud, aga Moonika käib seal edasi. Nüüd saadab ta uut linnapead Taavi Aasa.

Kõik algas ühel 2007. aasta aprillipäeval. Üle Tallinna linnavalitsuse läve astus blondi poisipeaga 23aastane Moonika. Noor ja ambitsioonikas keskerakondlane. Temast sai linnapea Savisaare nõunik.

Noorusele vaatamata oli Moonika selleks ajaks teinud Keskerakonna ridades tubli karjääri. Tema huvi poliitika vastu algas Tartu Kivilinna gümnaasiumis. Neiu peas keerles mõte lauljateest, kuid klassivend Henri Kaselo oli liitunud Keskerakonnaga ja kutsus sinna ka klassikaaslasi. Moonika läkski „liimile“.

„Temast sai Luunja noorteklubis minu parem käsi, kes oli kõige töökam ja usinam,“ meenutab Kaselo. „Ta on väga töökas ja ennekõike lojaalne. See on põhiline.“

Kaselot teatakse siiani Batrakova „maaletoojana“, kuid kunagine sõprus katkes, kui 2012. aastal toimus Keskerakonnas järjekordne verevahetus – lahkusid Siiri Oviir, Rainer Vakra, Deniss Boroditš, Vilja Savisaar ja Ain Seppik. Lahkus ka Kaselo, kellest sai Oviiri nõunik Brüsselis.

Soomlaste keskparteist meeri kabinetti

Luunja noortekogust tõusis Moonika peagi keskpartei üleriigilise noortekogu juhatusse, seejärel noortekogu välissekretäriks. Enne Savisaare nõunikuks tulemist töötas ta kaks aastat Soome Keskerakonna peakorteris. „Just tänu temale oli meil soomlastega niivõrd hea suhtlus,“ teab Kaselo rääkida.

2007. aastal otsis Keskerakonna peasekretär Savisaarele nõunikku ja mitu parteilast  pakkus talle Moonikat. Juba toona räägiti isekeskis, et Moonika on inimene, kes pühendab kogu aja tööle. 

Paar nädalat pärast ametisse asumist nägid Moonikat esimest korda ka linnakodanikud. Tudengipäevade avaüritusel Raekoja platsil kõndis Savisaare kannul reipal sammul noor naine – must mantel lehvimas, mapp kaenlas ja pastakas näpus. Kohustusliku elemendina rippus Moonika kaelas mobiiltelefon. Kõik pidid arvestama, et kui tahtsid helistada Savisaarele, siis esimesena võttis telefoni vastu Moonika.

Verinoor nõunik oli kohe ajakirjanduse pihtide vahel. Teda kutsuti Savisaare uueks silmarõõmuks. Enne teda kandsid sarnast staatust Kadri Must (alates 2008 Simson), Olga SõtnikEvelyn Sepp jpt tublid ja särasilmsed kesknoored.

Moonika jäi aga alati enda isikust rääkides kidakeelseks. „Ma pole avaliku elu tegelane,“ kõlas tema viisakas keeldumine vastuseks igasugu intervjuupalvetele. 

Amüsantne võimlemisharjutus või kabistamine?

Batrakova sai Savisaare kõrval olla vaid napid kuud, kui lahvatas tema ametiaja kõige suurem skandaal. Tallinna linnavalitsuse suvepäevadel jäi piltniku kaamerasilma ette hetk, kui Edgar Savisaar kahmab oma noort nõunikku rindadest.

Moonika ega Savisaar juhtunut ei kommenteerinud. Küll tõusis tõsisem ärevus pealinna pressiteenistuses. Viimases hädas tuli linnakantselei meediaosakonna juhataja Alar Rästa Õhtulehe toimetusse selgitusi jagama. Rästa sõnul oli tegemist võimlemisharjutusega, mis oli fotole tabatud halval hetkel ja kabistamist ei toimunud. 

Mainitud suvepidu oli üldse elamusterohke – läks kakluseks, politseis algatati kaks kriminaalmenetlust.

Moonika jäi aga Savisaare kõrvale ja naljalt Savisaart temata liikumas ei nähtud. Vilja Savisaare ema Evi pidas 2009. aastal Kroonikale antud intervjuus seda igati loogiliseks: „Edgar on väga mugav mees, kes tahab, et teda aidatakse igal pool. Kui ta käibki kuskil, siis peab tal olema alati kaasas keegi, kes tal kõike kannab."

Moonika roolis tihtipeale linnapea autot. Kui oli vaja keegi Hundisilmale tuua, siis sõitis talle vastu just Moonika. Savisaare lähikondlased märkasid, et Moonika jälgib tähelepanelikult haigustega kimpus linnapea toitumisharjumusi.

Ka töövälisel ajal oli Moonika kohal. 2009. aastal sai Savisaarte jõulupeo põhiroaks Moonika küpsetatud jõulupõrsas. Enne seda oli tavaline jõulutoit Vilja suitsulõhe.

Moonika peab hästi vastu

Savisaare nõunikud ei hiilga just pika karjääriga. Kõigest paar aastat pärast Moonika tööleasumist oli temast saanud Savisaare kõige püsivam nõunik.

Mitmed toona Savisaare lähikonda kuulunud keskerakondlased tunnistavad, et Batrakova trump oligi ääretult suur lojaalsus. „Ma ei ütleks, et ta kõige teravam pliiats oleks olnud, aga ta on väga lojaalne. Ja tema kõige suurem eelis on, et ta sai kogu oma aja pühendada Edgarile,“ meenutab kunagine keskerakondlane. „See sobis Edgarile, sest selle mehe assistendina sai töötada ainult inimene, kellel ei olnud eraelu. Edgaril oli mitu nõunikku, kes põlesid kiirelt läbi.  Vaadake, see mees (Edgar Savisaar – toim) ei tunne nädalavahetusi. Moonika oli usin ja lojaalne töömesilane.“

Lisaks suutis Moonika vältida ka mitmele teisele lähikondlasele saatuslikuks saanud kari – ta ei hakanud kunagi midagi nõudma, vaid täitis alati ülesandeid. „Seal seltskonnas ju need, kes hakkavad oma arvamust avaldama, väga vastu ei pea,“ naerab üks endine keskerakondlane. 

Foto: Kalev Lilleorg

Savisaar jääb haigeks

2015. aastal jäi Edgar Savisaar haigeks ja pildilt kadus ka Moonika. Ta töötas küll Tallinna linnavalitsuses nõunikuna edasi, ent meeri kõrval oli teda näha üha harvem. Sama aasta sügisel sai Savisaar oma viimase võidu, kui alistas esimehe valimistel Kadri Simsoni. Otsustava kongressi eel saatis Savisaart taas Moonika, kuid see jäi ka viimaseks ühiseks avalikuks pingutuseks. 

Aasta hiljem oli Moonika taas erakonna kongressil, kuid Jüri Ratasele alla jäänud Savisaar enam kohale ei tulnud. Aga möödus vaid mõni kuu ja Batrakova oli taas esil. SEB Tallinna maratonil märkasid tähelepanelikud vaatlejad linnapea kohusetäitja Taavi Aasa selja taga tuttavat kuju. Endiselt poisipeaga, endiselt päikeseprillidega, endiselt tõsine.

2017. aastal oli juba kindel, et Moonikast sai Aasa nõunik. Savisaar käis samal ajal kohtus, kus riigiprokurör Steven-Hristo Evestuse koostatud süüdistuses oli võtmeroll ka Moonikal. Prokuröri väitel tasus Moonika mitu korda Savisaare arveid. Arvete summa oli kokku 14 590 eurot. Batrakova tuli küll tunnistajapinki, kuid loobus seal ütlustest.

Tallinna linnapea Taavi Aasa meeskonnas büroode juhina figureerides on Moonika silma jäänud muutunud stiiliga. Naise soeng on pikem, samuti on muutunud ta riietumisstiil, teine on nimigi – Batrakova on muutunud Parksepaks. Üks on jäänud siiski samaks – Batrakova/Parksepp väldib igasugust tähelepanu. „Olen endiselt seisukohal ja seda ei muuda – ma ei anna intervjuusid,“ ei soovi ta ka 11 aastat hiljem enda tegemisest rääkida.

Õhtuleht saatis Batrakova/Parksepale loo üle vaatamiseks. Loo peakangelannalt vastust ei tulnud. Küll tuli paar faktiparandust tema kaasnõunikult. Asi seegi!

UUS STIIL: 2017. aasta sügisel jäi Moonika Parksepp silma uue stiilse välimusega. Foto: Robin Roots

Moonikast, inimesest ja trammist

Moonika Parksepp (endine nimi Batrakova) sündis 23. novembril 1983. aastal.

2003. aasta suvel astus 19aastaselt Keskerakonda. 

2003–2005 kuulus üleriigilise Keskerakonna noortekogu juhatusse, seejärel oli ta noortekogu välissekretär.

2005–2007 töötas Soomes sealse Keskerakonna peakorteris, kus tegeles põhiliselt noorliikmeile ürituste korraldamise, ajalehe väljaandmise ja valimiskampaaniatega.

2007. aasta aprillis tuli Edgar Savisaare nõunikuks.

2007. aasta augustis levisid ajakirjanduses sahinad, et Batrakovast võiks saada Keskerakonna uus peasekretär. Septembris selgus, et magusa ametikoha napsas endale teine seni tundmatu, kuid ääretult töökas ja lojaalne keskerakondlane – Priit Toobal. Batrakova peasekretärikandidaadiks nimetamine jäi siiski ajakirjanduse südametunnistusele, tegelikku plaani selleks polnud.

2010. aasta juunis lõpetas Tartu ülikooli, erialaks sotsioloogia.

2014. aastal sai esimene tuttuus Hispaania tramm nimeks Moonika. 

2015. aastal, pärast Edgar Savisaare haigust, kadus Batrakova suuresti pildilt, kuid töötas edasi Tallinna linnavalitsuses nõunikuna.

Foto: TEET MALSROOS

Müüdid ja tegelikkus Moonika Batrakova kohta

Pidevalt meedias Edgar Savisaare kõrval olles tekib paratamatult üksjagu müüte. 

Moonika on venelane“  – Batrakova on ingerisoome juurtega, millest tuleneb ka tema nimi. Teadaolevalt ta isegi ei oska eriti vene keelt.

„Moonika järgi nimetas Savisaar esimese uue Tallinna trammi“ – 2014. aastal tõstetakse rööbastele esimene uus Hispaania päritolu CAFi tramm, millele linnapea paneb nimeks Moonika. Väljaandele Pealinn antud intervjuus ütles Savisaar, et Moonika on kaunis naisenimi ja miks mitte seostada uue trammi nime ka tema tubli ja tegusa nõuniku Moonika Batrakovaga. Ehk ametlikult keegi seda välja ei öelnud, aga toona oli see kõigile ilmselge.

„Moonika tahtis lauljaks saada“ – Batrakoval on ilus lauluhääl, ta  õppis muusikaklassis ja mõlgutas tõepoolest mõtteid lauljaks saamisest, tunnistab ta kunagine klassivend. Liiga tõsiselt ei tasu seda tema sõnul aga võtta. „Tol ajal mõtlevad noored juntsud igasugu asju, eriti kui oled muusikaklassis,“ muheleb ta.

„Moonikal oli Savisaarega afäär“ – Ikka ja jälle levisid kuulujutud, et Moonika ja Edgari vahel on midagi enamat kui ülemuse-alluva suhe. 2016. aastal ütleb Moonika tuttav Õhtulehele, et noorel naisel pole kunagi olnud mingit erilist kiindumust või fänlust Savisaare suhtes. Moonika võtab seda kui tööd ja Savisaar on tema jaoks pigem isafiguur.

„Moonikal on meditsiiniline taust, mistõttu ta valiti Edgari kõrvale“ – Moonika lõpetas Tartu ülikoolis sotsioloogia eriala, ta pole meedik.

KINDEL TAGALA: Moonika Parksepp saatis linnapea Taavi Aasa läinud aasta detsembris Haabersti viadukti sarikapeol. Foto: Heiko Kruusi / Linnaleht

Milles peitub Moonika võlu nõunikuna?

Henri Kaselo: „Tema jaoks ei lõpe tööaeg kell 18. Edgari juures läksid tööpäevad ikka väga-väga pikaks. Väga vähesed peavad sellise graafiku juures vastu. Ja ma mäletan, meil omal ajal Keskerakonnas olid kõik nädalavahetused tihedalt sisustatud. Oma elu tol ajal väga elada ei saanud. Edgar toimetas nii agaralt – justkui Rahvarinde päevil. Ja sellisel kohal peab olema inimene, kes on kõva vastupidavusega.“

Rainer Vakra: „Ta oli väga tragi, kuulekas, aitas Edgarit kõigis tema toimetustes. Ju see tragidus on nüüdseni säilinud, aga mul pole au olnud temaga rohkem kokku puutuda. Kõrvaltvaatajana tundus mulle, et ta oli Edgarile kohati lapsehoidja eest ja ta kindlasti hindas seda. Kui vaja, tõstis kartuleid taldrikule, kui vaja, pani – piltlikult öeldes – lipsu otseks.“

Vilja Savisaar: „Moonikat meenutan hea sõnaga, tubli tööline.“