Maailm

Ameeriklasest ISISe terroristi naine ei taha kodumaale tagasi minna (23)

Toimetas Greete Kõrvits, 12. aprill 2018 19:50
Sam El HassaniFoto: @BBCWorld / Twitter
Ameeriklanna, kes elas tükk aega Süürias ISISe kantsis väidab, et tema mees tõi ta terroristide sekka pettusega ning muretseb, milline mulje on maailmale jäänud tema pojast. Väike poiss osales terrorirühmituse propagandavideos. Kuid tagasi kodumaale ei soovi naine naasta.

Peagi BBCs linastuva dokumentaalfilmi üks tegelasi on ameeriklanna Sam El Hassani. 2015. aastal reisis naine koos oma abikaasa Mousa ja nende kahe lapsega Süüriasse. Tema sõnul polnud tal aimugi, et mehe kavatsus oli liituda terrorirühmitusega ISIS. Mees siirdus pärast Süüriasse saabumist otsekohe ISISe treeninglaagrisse.

Samal teemal

Perekond jõudis mehele järele Raqqa linna. Sam nägi oma mehe tõelist palet: relvastatud, suure habemega julmur, kes naeris ehmunud naise lihtsalt välja. „Sa oled hull, ma lähen siit jalamaid minema!“ ütles Sam talle. Mees irvitas talle vastu: „Lase käia ja proovi. Eluga sa siit ei pääse.“

„No see on ikka sõda,“ kirjeldab naine Süüria elu. Kuulid vihisevad pea kohal, snaiprid on laskevalmis, kui sa julged kaevu äärde vett võtma minna. 2017. aastal saadetud abipalvekirjas õele kirjeldab ta, et pommirahe lahvatab nende ümber iga päev 5-10 korda.

Mis Samile eriti valu põhjustab, on see, et terroristid kasutasid tema noort poega Matthew'd ära oma propagandavideos. See on üks viimaseid klippe, mille peagi Raqqast välja löödud kalifaat salvestas. Matthew näib videos külm ja tuim, käsitseb tulirelvi ja ähvardab USA president Donald Trumpi, nimetades teda „juutide käpiknukuks“. „See lahing ei lõpe Raqqas või Mosulis, vaid sinu maal,“ deklameerib väike poiss kaamera ees etteantud teksti.

Sami intervjueeriv mees ütleb, et Matthew'st võib jääda mulje kui väikesest relvaeksperdist, kes kogu hingest ameeriklasi vihkab. „Aga nii see peabki välja nägema,“ vaidleb Sam vastu. „See on ju propaganda. See peabki nii tunduma.“

Sami mees Mousa on surnud. Ta hukkus ühe õhurünnaku käigus. Sam haaras lapsed kaasa ja põgenes Raqqast. Linnast väljas korjasid perekonna üles kurdi vastuvõitlejad, kelle juures Sam ja lapsed praegu kanda on kinnitanud. Ka Sami intervjuud jälgivad kurdi võitlejate valvsad pilgud.

Sam ei kiirusta kodumaale tagasi. Ta kardab õigustatult, et ta lapsed võetakse seal tema käest ära. „Ja ometi pole ma teinud muud, kui vaid neid kaitsta üritanud...“ ütleb ta. Praegu saavad ta lapsed haridust, neil on toitu ja riideid, USAs poleks neil naise sõnul midagi. Sami õde loodab, et Ameerika valitsus leiab pere jaoks mingi lahenduse. Ta leiab, et terroriste, kes Ameerikast Süüriasse läinud, tuleb karistada, ent olukord, kus Ameerika pere ei julge koju tulla ning tunneb, et kodumaa on nad hüljanud, pole tema meelest samuti õige.

Samal teemal

12.04.2018
Venemaa ja USA üritavad vältida otsest sõjalist kokkupõrget
12.04.2018
KAPO: Süürias ISISe alal on tegutsenud vähemalt kümmekond Eestiga seotud isikut
29.03.2018
PISARAIS EMA: isa röövis tütre ISISe enesetaputerroristiks