Juhtkiri

Juhtkiri | Kallis toit on poliitiline otsus (5)

Ohtuleht.ee, 12. aprill 2018, 17:49
 
Eesti majanduse hea käekäigu üle võiks vaid rõõmu tunda, kui head tuju ei tumestaks tõsiasi, et oleme jõudnud kõigi aegade kalleima toidukorvini. Lohutada saab end vaid sellega, et ka sissetulekud kasvavad järjest ning eksperdid ei näe vähemalt poole aasta jooksul meie majanduse kohal musti pilvi.

Kuigi majanduskasv võib tähendada ka toidukaupade edasist kallinemist, näitab vahepeal kõrgustes käinud või hinna alanemine, et ükski hinnatõus ei saa olla lõputu.

Aegade jooksul on toidu kõrget hinda põhjendatud Eesti turu väiksusega. Armutu konkurents poekettide vahel peaks vähemalt teoreetiliselt hindu ohjes hoidma, kuid teisalt peavad ketiomanikud suure laienemise ka tagasi teenima. Toidu ostmisest ei pääse keegi ning kui tarbija on valmis kõrget hinda maksma, siis miks mitte seda tema käest ka küsida. 

Kas kohalikku turgu aitaks raputada ja hindu allapoole tuua Saksa tuntud odavketi kannakinnitus Eestis, näitab  lähitulevik. Kui läheks nii nagu mujal, et Saksa odavketipood toob kogu piirkonna toidukaupade hinnad ligi kümnendiku allapoole, oleks see meie tarbijale suur võit. Sest riik ei näe toidu kõrges hinnas probleemi – soovi korral saaks käibemaksu alandada, kuid rahandusministeerium peab seda kauba kättesaadavamaks muutmisel kalliks ja ebaefektiivseks mooduseks. Siiski on tegu puhtalt poliitilise otsusega – odavama toidu asemel eelistab valitsus jagada raha nii korraliste kui ka erakorraliste pensionitõusude, aga ka tulumaksuvaba miinimumi kergitamisega. Toidu käibemaksu alandamist saaks reklaamida vaid üks kord, erakorralist pensionitõusu aga regulaarselt.

Nii olemegi ELis vastuvoolu ujujate seas, sest peale meie on veel vaid mõni riik, kus toit on maksustatud maksimaalse käibemaksumääraga. Seevastu leidub meist märksa jõukamaid riike, kus toidu käibemaks on viis  protsenti või alla selle. Tarbijal tekib kergesti pügatava tunne, kus võimalikult kõrgest hinnast ja „koorimisest“ on huvitatud nii tootja, kaupmees kui ka riik.  

Kallis pole mitte ainult toidukaup. Aktsiisikergitamise toel lööb rekordeid ka autokütuse hind, nagu ka alkoholi hind, kuid viimane pole eluks hädavajalik kaup ega tule siinkohal jutuks. Toidu hinna tooks allapoole suur ületootmine või uus masu, kuid seda viimast ei taha me ju mitte. 

5 KOMMENTAARI

t
To:Kadri ja Jevgeni........ 13. aprill 2018, 15:45
Miks sa süüdistad Kadrit ja Jevgenit,milles nemad süüdi on kui oravad heast tahtest kinkisid need rahad Rootsi pankadele ja sinna lähevad igas kuus miljonid Eurod
j
ja 13. aprill 2018, 14:09
kas see polnud mitte refierakond, kes tõstis käibemaksu 20% peale, nüüd muidugi hea viriseda. Meil pole mingit konkurentsi kauplusekettide vahel: tõst...
(loe edasi)
Loe kõiki (5)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee