Lõunasöök lasteaias (pilt on illustratiivne.)Foto: Mati Hiis
Ohtuleht.ee 12. aprill 2018 18:51
Tallinna linna poolt tellitud uuringu järgi pooldavad pealinlased lasteaedades ja koolides liha-ja kalavabade päevade korraldamist. Artikli alla ilmunud kommentaaridest selgub, et Õhtulehe lugejate seisukohad sellisele ettevõtmisele mõeldes on väga erinevad.

Kõnealusest uuringust selgus, et liha- ja kalavaba päeva korraldamist koolides ja lasteaedades pooldab 44 protsenti küsitletud tallinlastest. Seevastu 38 protsenti pealinlastest ettevõtmist ei poolda. Ülejäänud jäid küsimuses neutraalseks. 

"Kas kvaliteetset liha ja kala on siis lasteaedade menüüdes nii palju, et peaks osadel päevadel üldse loobuma?" küsib üks Õhtulehe lugeja. "Kust selline ajuvaba algatus?" Küsimusi esitab ka kasutaja Qwert. "Mis oleks kui lõpetaks igasuguse eksperimenteerimise laste kallal?" 

Pakkuda võiks ka putukaid

"Kui laps üks päev nädalas lasteaias liha ei saa, siis see on lastega eksperimenteerimine?" päritakse veel, kuid selle lugeja küsimus on ebapopulaarne, kogudes ülekaalukalt miinuseid ja mitte plusse. Aiku teeb ettepaneku: "Äkki teete üldse söögivaba päeva, päris ajuvaba. Kasvav organism peab sööma, mitte muru näost sisse ajama."

Paljud kommenteerijad annavad mõista, et ettevõtmisel ei ole nende hinnangul jumet. Tulevikutoidule viidates tuuakse sisse seegi, et lasteaedades võiks pakkuda söögiks putukaid. Kirjeldatakse arengut: "Kõigepealt liha- ja kalavaba päev. Järgmisena võtame sealiha üldse ära ja jätame loomaliha. Ja siis saame sujuvalt minna üle putuktoidule. Esialgu lasteaedades, hiljem mujal. Edulugu milline."

Arutletakse sellegi üle, kui kasulik üks või teine roog on. Kommentaarist-kommentaari mainitakse näiteks, et sellisel kala-ja lihavabal päeval võidakse pakkuda ühepajatoitu, mis tekitab omakorda vaidlusi, kas ühepajatoitu käib liha.

Valida võiks ise?

Mõned kommenteerijad arutlevad, ehk peaksid lapsed saama valida ise. Kasutaja Vabadus ütleb, et nõnda saab lastele vastutust õpetada: "Muidu õpetame teda sõltuvaks võõraste keeldudest ja käskudest," arvab ta. Tiina kommenteerib, et lasteasutuses töötades näeb ta, kuidas taimetoitlaste lapsed lausa haaravad viinereid. "See viiner on muidugi lihast valmistatud mitmekülgne toit," vastatab talle teine lugeja.

Käima tõmmatakse ka plaat, mis mängib pala nimega: "Inimene on loodud..." Palun kirjutab: "Ärge tehke seda rumalust, et jätate liha toidust välja. Inimene on loodud kõigesööjaks ja pelgalt kaalikast lapsele ei piisa kui te just ei taha laste tervist nahka keerata." Tema sõnavõtt on kokkuvõtete tegemise hetkeks kogunud üle saja poolthääle. 

"Kas öeldi lihavaba päev või kaalikapäev?" pärib Terje. "Maailmas ja ka Eestis on kättesaadavana tuhandeid erinevaid söödavaid taimi, mitte vaid kaalikas." Terje sõnavõtt sai üle neljakümne miinushääle.

Mann arvab, et parem oleks korraldada suhkruvabu päevi. "Odavat maltsa ei oska koolikokad never [ealeski - toim.] nii maitsestada ja teha, et need lastele maitseksid!" Et lasteaedade toidu kvaliteeti peaks üleüldiselt tõstma, arvab ka Ines.

Nagu ühes õiges kommentaariumis ikka, leidub ka süüdistusi. Üks kirjutaja lajatab linnaisasid riigivõimuga segamini ajades: "Ikka nii haige mõistusega tegelasi pole võimalik riigikogus omada, et läheks laste elude kallale!"