Maailm

Venemaa ja USA üritavad vältida otsest sõjalist kokkupõrget (7)

Aadu Hiietamm, 12. aprill 2018 17:00
KOKKUPÕRKEKURSIL: Venemaa president Vladimir Putin ja USA president Donald Trump liiguvad Süürias kokkupõrke poole. Foto: Reuters/Scanpix
USA ja Venemaa kaitseministeerium valmistuvad sõjaliseks operatsiooniks Süürias. USA soovib karistada president Bashar al-Assadi režiimi väidetava keemiarelva kasutamise eest Doumas. Süüria valitsuse liitlane Venemaa loodab, et Pentagon edastab neile võimalike õhulöökide sihtmärgid, et vältida kaotusi Vene sõdurite seas.

USA president Donald Trump ütles esmaspäeval, et otsus Süüria asjus langetatakse 24–48 tunni jooksul. Ta hoiatas pühapäeval, et süürlased maksavad väidetava keemiarünnaku eest Doumale Ida-Ghoutas kõrget hinda. 

Samal teemal

Kolmapäeval pöördus Trump Twitteri vahendusel esmalt Venemaa poole ja palus viimasel end valmis seada, sest nutikad raketid on tulekul Süüria poole. Pisut hiljem pehmendas USA president retoorikat ja kutsus Venemaad hoopis võidurelvastumist lõpetama. Kolmapäeva õhtuks sai Trumpil otsuse langetamiseks võetud 48 tundi täis, kuid mingit uut teavet ei antud – vähemalt avalikult. 

Venemaa ja USA sõjaväelased suhtlevad tihedalt

Neljapäeval kinnitas Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov, et Venemaa ja USA kasutavad praegu erakorralist kommunikatsiooniliini, mille eesmärk on ennetada võimalikke tahtmatuid omavahelisi sõjalisi kokkupõrkeid Süürias. Pressiesindaja lisas, et Kremlis  jälgitakse Washingtoni Süüriaga seotud avaldusi tähelepanelikult ning parem oleks, kui USA näitaks üles vaoshoitust. Venemaa president Vladimir Putin ütles juba kolmapäeval vastuseks Trumpi ähvardustele, et loodetavasti võidab terve mõistus. Vene meedia andmetel hoiavad Vene sõjaväelased Türgi vahendusel kontakti ka NATOga.  

KOKKUPÕRKEKURSIL: Venemaa president Vladimir Putin ja USA president Donald Trump liiguvad Süürias kokkupõrke poole.Foto: Reuters/Scanpix

Neljapäeva pärastlõunal tuli ookeani tagant Trumpilt uus säuts, mida Saksa meedias tõlgendati kui surve nõrgendamist Süüriale. Ta kirjutas Twitteris: „Ma pole kunagi öelnud, millal rünnak Süürias aset leiab. Võib-olla väga varsti või mitte niipea! Igal juhul on USA teinud minu administratsiooni all suurepärast tööd regiooni vabastamisel ISISest. Kus on teie „Aitäh, Ameerika?““ Tasub meenutada, et mullu aprillis kulus Trumpil karistava raketilöögi andmiseks kolm päeva. Neljapäeval oli aga viimasest keemiarünnakust möödas juba viis päeva. 

Trump on Süüria asjus telefoni teel rääkinud Suurbritannia peaministri Theresea Mayga, Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga ja ka Türgi riigipea Recep Tayyip Erdoganiga. 

Neljapäeva õhtuks kutsuti taas kokku ka ÜRO julgeolekunõukogu. ÜRO peasekretär Antonio Guterres pöördus nõukogu vetoõigusega viie alalise liikmesriigi (USA, Prantsusmaa, Suurbritannia, Hiina ja Venemaa) poole palvega seista selle eest, et olukord ei väljuks kontrolli alt. 

Ettevalmistused rünnakuks

Trumpi teine tugevam liitlane, Prantsusmaa president Emmanuel Macron ütles neljapäeva pärastlõunal telekanalile TF1, et tal on kindlad tõendid keemiarelva (vähemalt kloori) kasutamisest Doumas. Macron lisas, et seda tegi Bashar al-Assadi režiim.  Prantsusmaa president lubas taas, et keemiarelva kasutamisele reageeritakse, kuid ei andnud kindlat tähtaega.  Süüria valitsus on teatavasti keemiarelva kasutamist eitanud. Venemaa peab aga Doumas toimunud keemiarünnakut lausa lavastuseks, mille korraldas abiorganisatsioon Valged Kiivrid. 

Valmisolekust osaleda Bashar al-Assadi karistamisel on märku andnud ka Saudi Araabia.  

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel välistas eile võimaluse, et Saksamaa osaleb Süüriale antavas õhulöögis.  

USA ekspresident Jimmy Carter (93) on samuti selle vastu ja lubas palvetada, et Trump jätaks rünnakuplaanid sinnapaika, sest see vaid halvendaks olukorda.      

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee