TRELLIDE TAGA: Mullu mõisteti maailmas surma vähemalt 2591 inimest. (Vida Press)

Mullu viidi maailma 23 riigis täide vähemalt 993 surmanuhtlust ehk 39 vähem kui 2016. aastal, vahendab inimõigusorganisatsioon Amnesty International (AI) värskes aastaaruandes. 

Mullu mõisteti maailmas surma vähemalt 2591 inimest ehk 526 vähem kui 2016. aastal. 

AI rõhutab, et statistikast on välja jäänud Hiina, kus tõenäoliselt hukati mullu rohkem inimesi kui ülejäänud maailmas kokku. Andmed puuduvad ka Põhja-Korea kohta.

AI aastaaruande järgi hukati mullu Iraanis vähemalt 507, Iraagis 125, Pakistanis 60 ja USAs 23 inimest. Euroopas hukkab praegu surmamõistetuid ainsa riigina Valgevene. Seal viidi mullu täide kaks surmanuhtlust. Suurtest tööstusriikidest viib USA kõrval surmanuhtlusi täide veel Jaapan, kus mullu hukati neli inimest. 

AI on kindlal seisukohal, et mahalaskmine, pea otsast raiumine, poomine, kividega surnuksloopimine, elektritool ja mürgisüst ei sobi XXI sajandisse. „Surmanuhtlusega kuritegevuse vastu võitlevad riigid petavad ennast. Puuduvad tõendid, et surmanuhtlus hirmutab teistest karistustest rohkem,” rõhutab AI.

AI põhjendab surmanuhtluse vastu võitlemist ka väitega, et kohus võib eksikombel mõista surma süütu inimese ning pärast otsuse täideviimist puudub võimalus viga parandada. Nüüdseks on surmanuhtlusest loobunud 142 riiki,  viimati tegi seda veebruaris Gambia.

Eesti riigikogu kaotas ametlikult surmanuhtluse 18. märtsil 1998; otsuse alus oli kaks aastat varem Euroopa Nõukogule antud lubadus.

Jaga artiklit

8 kommentaari

!
!!!  /   20:43, 12. apr 2018
Tähendab, et iga järgneva aastaga kõnnib maapinnal ning hingab õhku järjest enam n ä r u k a e l u ning paadunud m õ r v a r e i d. Ja et nende poputmine läheb maksumaksjatele järjest kallimaks ning uusi kurikaelu tuleb järjest enam juurde, sest kurjategijatel kaob hirm omaenda elu kaotada.
  /   20:12, 12. apr 2018
Vahel on vist ikka surmanuhtlust ka vaja.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis