Züleyxa IzmailovaFoto: Teet Malsroos
Anett Rannamets 12. aprill 2018 13:31
Tallinna linn tellis mahetoidu teemalise uuringu, mis muuseas käsitles ka ideed viia lasteaedades ja koolides sisse üks kala- ja lihavaba päev nädalas. Abilinnapea Züleyxa Izmailova selgitas, et uuringu eesmärk oli teada saada, kui teadlikud on inimesed mahetoidust ja selle eelistest.

Mahetoidul on Izmailova sõnul  tavatoidu ees mitmeid eeliseid. "Kuna see on puhtam ja mürgivaba ega sisalda GMO-d," toob ta välja ja lisab, et erinevad uuringud on leidnud, et mahetoit sisaldab rikkalikumalt vitamiine, mineraalaineid, asendamatuid aminohappeid ja antioksüdante. "Ehk on üleüldiselt tervislikum."

Sealjuures on abilinnapea sõnul mahepõllunduses kasutatavad võtted ka keskkonnasõbralikumad. "Uuringu eesmärk oli teada saada, kui teadlikud on inimesed mahetoidust ja selle eelistest. Kas eesliide "mahe" on nende jaoks vaid sõnakõlks või ollakse mahetoidu kontseptsioonist ka sisuliselt teadlikud," selgitab naine.

Sooviti teada, kas inimesi üldse huvitaks mahetoidu pakkumine haridusasutustes, kas nad teavad, et mahetoit on mürgivaba ja kas vanemad oleksid selle eest ka nõus täiendavalt maksma.

"Oleme võtnud eeskujuks Kopenhaageni, kus 90% avalikest asutustest on mahetoidul. See nädal külastamegi Kopenhaagenit, kus kohtume linna esindajate ja mahetoidu projekti eestvedajatega, et nende kogemusest õppida," toob Izmailova välja ja loodab, et edasipidi saab mõningaid nende väljatöötatud lahendusi Tallinnaski rakendada. 

Kas tulevikus on Tallinna haridusasutustes lihavabad päevad?

Mis puudutab lihavabade päevade korraldamist, siis abilinnapea sõnul pole linnavalitsusel selles osas ametlikku seisukohta, vaid lähtutakse Tervise Arengu Instituudi toitumissoovitustest. 

"Küll aga on minu isiklik arvamus, et praegu valitseva stereotüübiga, kus iga toidukord peab ilmtingimata liha või kala sisaldama, tuleks võidelda," tunnistab Izmailova ja märgib, et eestlaste toidulaud on tasakaalust väljas.

"Me tarbime liiga palju loomseid produkte ja liiga vähe köögivilju. Kui me suudame muuta oma toitumisharjumusi, suudame parandada ka rahva tervist," arvab naine ja toob välja, et nii saaks vähendada ülekaalulisust, diabeeti ja südame- ja veresoonkonnahaigusi.

"Tervislike toitumishajumuste juurutamisega tuleb alustada võimalikult vara ja lasteaed on selleks hea koht," on ta kindlal seisukohal