Ilm ja loodus

Linnukaitsjad: hanede tapmine kevadrändel on sügavalt ebaeetiline (20)

Toimetas Anett Rannamets, 12. aprill 2018, 10:55
Haned Martin Ahven
Eesti ja Euroopa loodushoiu üks aluspõhimõtteid on, et paljunevaid ja paljunemiseks valmistuvaid loomi ei tapeta: nende pesi ei lõhuta ja neile ei peeta kevadel jahti.

Eesti Ornitoloogiaühingu linnukaitsekomisjon leiab, et hanede tapmine kevadrändel on sügavalt ebaeetiline ja samas ka kasutu tegevus, sest see rahuldab vaid kättemaksuhimu ning ei lahenda hanekahjustuste probleemi mittesurmavatest heidutusmeetoditest mõjusamalt.

Eestis kasutatakse hanede peletamiseks põldudelt mitmeid võtteid, mis linde ei surma, aga mille koosmõjus saab hanekahjusid ära hoida või oluliselt vähendada.

Nendeks on erinevad nähtavad ja helitekitavad hirmutusvahendid nagu gaasipaugutid ja -püstolid, samuti keemilised vahendid, mis muudavad kultuurid hanedele mittesöödavaks, kuid on inimesele ohutud.

Lisaks hirmutamismeetmete rakendamisele tuleb Eestis kaaluda ka söödapõldude rajamist, kuhu haned ja lagled lendavad toituma, kui nad on ühelt põllult minema peletatud.

„Praegu leiavad haned uue kaitsmata põllu ja söövad seda isukamalt, sest lindude lendu ajamine suurendab nende energiakulu ja nad vajavad rohkem toitu,“ sõnas EOÜ linnukaitse programmijuht Veljo Volke.

„Põllumeeste murele kiiret ja lihtsat lahendust ei olegi, kasutada tuleb kõiki põldude kaitsmise viise peale kevadjahi,“ lisas Veljo Volke.

Tänane jahipraktika, kus sügisel lastakse hanesid eelkõige märgaladel või peibutistega kõrrepõldudel, ainult suurendab kahjusid, sest linnud peletatakse põldudele.

Eesti Ornitoloogiaühingu hinnangul on probleemi lahendamiseks vajalik tagada hanedele rahualade olemasolu. Selleks on vajalik linnujahi piiramine märgaladel, kaitstavatel aladel ja nende naabruses, samuti rannaniitude tõhusam hooldus ja söödapõldude rajamine.

Samal teemal

16. aprill 2018, 17:06
VIDEO ja FOTOD | PÕLLUMEHED HÄDAS: haned hävitavad viljasaagi!

20 KOMMENTAARI

k
Ka konnade arvukust reguleerivad tee ääres varesed ja kured 15. aprill 2018, 21:39
suurelt jaolt jõuavad nad siiski oma sihtkohta.
h
... 14. aprill 2018, 16:23
hea, et kassipojad ilusti riiklikult hoiukohtades ja neist keegi viga ei saa ja kodutu ei ole.
Loe kõiki (20)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee