Abdurrahman Sazanakov (33) (endine Ivan Sazanakov) 2013. aasta suvel läks Abdurrahman Sazanakov Türgi kaudu Süüriasse, et ühineda ISISega.
Ohtuleht.ee 12. aprill 2018 11:52
Iraagi-Süüria sõjakoldes viibib hetkel Eestist pärit välisvõitleja Abdurrahman Sazanakov. Kaitsepolitsei (KAPO) andmetel pole ta ainus piirkonnas viibiv Eestiga seotud isik. Ligikaudu pooled neist on aga alaealised. 

Kaitsepolitsei aastaraamat toob välja, et aina rohkem peab tähelepanu juhtima  terrorirühmituste ridadesse siirdunud välisvõitlejate peale ja selgitama välja, kuidas nendega edasi käituda.

Abdurrahman Sazanakov (33) (endine Ivan Sazanakov) 2013. aasta suvel läks Abdurrahman Sazanakov Türgi kaudu Süüriasse, et ühineda ISISega.

"Loetletud probleemid ei ole pelgalt teoreetilised. Märkisime eelmistes aastaraamatutes, et Iraagi-Süüria sõjakoldes on üks Eestist pärit välisvõitleja Abdurrahman Sazanakov. Oleme peale tema tuvastanud kümmekond Eestiga seotud isikut, kes viibivad või on viibinud sealses konfliktipiirkonnas," teatab KAPO aastaraamat.

KAPO peadirektor Arnold Sinisalu selgitab, et nende inimeste seas on näiteks naised, kes on mõne sõjapiirkonda sõitnud mehega abiellunud, ja nende ühised lapsed. "Mõned on vaid Eestis sündinud, kuid juba aastaid tagasi Euroopasse või Venemaale lahkunud," lausub Sinisalu.  

Tekib küsimus: kas nad soovivad Euroopasse tagasi tulla? Kas konfliktipiirkonnas sündinud lapsed ja potentsiaalselt ka järgmised põlvkonnad näevad end uue ühiskonna liikmena?

"Praeguseks pole meie andmeil veel ükski neist inimestest Eestisse tagasi tulnud," kinnitab Sinisalu. Tema sõnul on KAPO-l teada, et need inimesed viibivad konfliktipiirkonnas, kuid nende täpsemast tegevusest ülevaade puudub.