Eesti uudised

KAPO AASTARAAMAT: Venemaa agendid pildistavad usinalt kaitsepolitseinikke ja sõjaväeosi (75)

Ohtuleht.ee, 12. aprill 2018 13:07
Foto: Teet Malsroos
Kaitsepolitsei (kapo) peadirektori Arnold Sinisalu sõnul peeti mullu Eestis kinni viis Vene eriteenistustega seotud inimest. Ta toob esile, et esmakordselt tabati ja mõisteti kohtus süüdi Venemaa sõjaväeluure (GRU) heaks töötanud agent. Detsembris vahistati ka teine arvatav GRU kaastööline.

"See on märgilise tähtsusega," rõhutab Sinisalu. Varem on Eestis kohtu alla antud ainult Venemaa föderaalse julgeolekuteenistuse FSB ja välisluureteenistuse SVR luurajaid. Esimesega oli seotud näiteks Aleksei Dressen ja teisega Herman Simm. Nüüd on kätte saadud ka kolmanda tähtsama Vene salateenistuse heaks töötanud spioonid.

Täna esitletud kapo aastaraamatus on kirjas, et GRU ohvitserid värbasid Artjom Zintšenko tööle 2009. aastal. 2013. aastal kolis mees Eestisse ja alustas siin luuretegevusega. Zintšenko võeti kinni mullu jaanuaris ja mõned kuud hiljem mõistis Harju maakohus ta süüdi spionaažis.

Zintšenko ülesanne oli informatsiooni kogumine tähtsate ja elutähtsat teenust pakkuvate objektide kohta. Ta pidi jälgima ka Eestis paiknevate liitlasüksuste tegevust.

Käesoleva aasta alguses vahetati Zintšenko Koidula piiripunktis Venemaal spionaažis süüdi mõistetud Eesti ettevõtja Raivo Susi vastu välja.

Möödunud aasta detsembris pidas kaitsepolitsei kinni Eesti kodaniku Ilja Tihhanovski, keda kahtlustatakse riigireetmises. Kahtluse järgi töötas Tihhanovski samuti GRU heaks ja tema ülesanne oli sarnane Artjom Zintšenko omaga: koguda informatsiooni ja täita muid antud ülesandeid.

Kaitsepolitsei aastaraamat toob esile, et GRU Eesti-vastane luuretegevus on viimastel aastatel muutunud intensiivsemaks.

FSB-ga seotud tegelased

GRU pole ainus Vene salateenistus, kes Eesti vastu aktiivset huvi tunneb. Samuti paistab oma ettevõtmistega silma Venemaa föderaalne julgeolekuteenistus FSB. Aastaraamatus leiab mainimist Mihhail Petrov – mees, kes astus mullu oktoobris kohtu ette süüdistatuna spionaažis.

Vene kodanik Petrov tegi koostööd FSB-ga alates 1990. aastatest. Ta kogus ja edastas FSB-le informatsiooni muu hulgas kaitsepolitsei hoonete, töötajate, sõidukite ja kaitsepolitseinikega kontakte omavate isikute kohta.

Samuti oli Petrovi ülesandeks Eesti elanikega kontaktide loomine, arendamine ja hoidmine ning isikute ja nende suhtlusvõrgustikku iseloomustava informatsiooni kogumine ja edastamine FSB-le. 

Omapärane on Petrovi Eestisse saabumise viis. "Petrov palus Eestis asüüli, kuid me teadsime, et ta on FSB-ga seotud," avaldab Sinisalu.

2017. aastal sai lõpplahenduse ka Eesti ja Vene topeltkodakondsusega Albert Provornikovi juhtum. Mullu oktoobris karistas kohus Provornikovi Eesti Vabariigi vastase vandenõu eest kolmeaastase vangistusega. FSB värbas Provornikovi salajasele koostööle eesmärgiga hankida teavet PPA Lõuna prefektuuri piirivalvekordonite, Kuperjanovi jalaväepataljoni väeosa ning kaitsepolitseiameti hoonete kohta.

Provornikov oli varem Eesti võimudele tuntud sigarettide salakaubavedajana.

Piiripunktis peeti kinni Venemaa küberkurjategija

Kapo aastaraamat mainib ära veel Aleksei Vassiljevi, Vene kodaniku, kes peeti kinni Narva piiripunktis. Meest süüdistati muu hulgas FSB agendina arvutikuritegude toimepanekus, et luureinformatsiooni hankida. Sinisalu sõnul üritas ta tungida siseministeeriumi arvutivõrku. Vassiljev mõisteti kohtus süüdi ja talle määrati karistuseks neli aastat reaalset vanglakaristust.

„Vene eriteenistuste huvi digitaalsete andmete ja nendele ligipääsu omavate isikute vastu oleme tuvastanud ka varasematel aastatel ja selline luuretegevus on kaitsepolitsei hinnangul kasvav trend,“ kirjutab aastaraamat. 

Vassiljeviga sarnaste „säästuagentide“ kasutamine ei tähenda mingil määral professionaalse agenditöö taandumist. „Korraliku väljaõppe ja koolitusega agendid täidavad endiselt Eestis oma ülesandeid, kuid kaitsepolitsei intensiivne vastuluure pärsib loodetavasti nende kasutamist,“ märgib aastaraamat.

Aastaraamatus märgitakse, et Eestis ei ole karistatav mitte ainult riigisaladuse edastamine välisriigi esindajale, vaid ka muude ülesannete täitmine, millega kahjustatakse Eesti julgeolekut.

Samal teemal

11.09.2019
SALAPÄRANE SÄÄSTUAGENT: Eestis luuranud Vene spioon pisteti vangi
12.04.2018
KAPO juht: Kreml keskendub Eestis vene noorte mõjutamisele
12.04.2018
SILDIPILV | Mis sõnapaari kasutati kapo aastaraamatus kõige rohkem?
12.04.2018
Salakütuseärimees pakkus tollitöötajale 5000 eurot altkäemaksu