Maailm

Zuckerberg: ka minu andmeid varastati ja müüdi (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 11. aprill 2018 21:31
Mark Zuckerberg esindajatekoja komitee eesFoto: AFP/Scanpix
Facebooki tegevjuht Mark Zuckerberg jätkas ka kolmapäeval andmelekke kohta tunnistuste andmist, seekord esindajatekoja energia- ja kaubanduskomitee ees. Teisipäevane ülekuulamine senatis venis viie tunni pikkuseks ja Facebooki asutaja pidi mitmel korral tunnistama oma eksimusi, vahendab ABC News.

„Härra Zuckerberg, kas te sooviksite jagada meiega selle hotelli nime, kus eile ööbisite?“ küsis demokraadist senaator Dick Durbin 10. aprillil tunnistajapingis istunud ärimehelt. Sellele järgnes häbelik: „Ee, ei.“

Samal teemal

„Vaadake, selles siin asi ongi,“ ütles senaator Durbin. „Teil on õigus oma privaatsusele.“ Facebooki vähese kontrolli tõttu müüs ühe Facebooki rakenduse looja umbes 87 miljoni kasutaja andmed konsultatsioonifirma Cambridge Analytica kätte, kes süüdistuste järgi võis neid omakorda kasutada eri poliitiliste liikumiste kasuks.

See polnud ainus moment, mil ülekuulatav teisipäeval piinlikku olukorda pandi. Kõige vihasema kommentaari lasi kuuldavale vabariiklasest senaator John Kennedy, kes teatas: „Teie kasutustingimuste teave imeb vilinal!“ Ta lisas: „[Facebooki] Kasutustingimuste teavituse eesmärk on Facebooki taguotsa kaitsta. Mitte selleks, et teie teenuse kasutajaid nende õigustest teavitada!“ Vihane senaator soovitas Zuckerbergile: „Minge nüüd koju ja kirjutage see ümber. Ja öelge oma 1200-dollarit-tunnis advokaatidele - see pole solvang, nad on väga head - aga öelge neile, et te tahate, et see oleks kirjutatud inglise, mitte suahiili keeles, et tavaline ameeriklane sellest aru saaks.“

Kolmapäeval vastas Zuckerberg kongresmen Anna Eshoo küsimusele, öeldes, et temagi on üks 87 miljonist andmevarguse ohvrist. Kui Eshoo edasi uuris, kas Zuckerberg plaanib ka muuta Facebooki ärimudelit (ilmselt pidades silmas reklaame ja rakendusi puudutavat - toim.), ei osanud Zuckerberg aga enam vastata, tunnistades, et ei saanud kongresmeni küsimusest aru.

Lisaks Cambridge Analyticale on senaatorid rahulolematud Vene trollide ja libakontode levikuga Facebookis, mis näiteks ameeriklasi mängides võivad luua gruppe või kirjutada massiliselt kommentaare, mis jagavad väärinfot. Zuckerberg tunnistas, et erinevate riikide valimiste eel on nad teadlikud ning ka valmistunud Venemaa küberrünnakuteks, ent libakontode armeed ei osanud nad lihtsalt ette näha.

Samal teemal

30.05.2018
Papua Uus-Guineas keelatakse kuuks ajaks ligipääs Facebookile
24.04.2018
Ansip Financial Timesile: meil on õigus öelda, mida võib meie andmetega teha ja mida mitte
11.04.2018
Zuckerberg: eriprokurör Mueller on küsitlenud ka Facebooki töötajaid
10.04.2018
Facebook annab teada, kas Cambridge Analytica sai su andmetele ligi