Kommentaar

Kajar Kase | Donald Trumpi kaks palet – dr Donald ja härra Trump (13)

Kajar Kase, "Ringvaate" vastutav toimetaja, 11. aprill 2018, 18:03
 
Mulle tundub, et me vaidleme Donald Trumpi üle liiga palju. Eestis on hulk neid, kes arvavad, et ta on USA pehastunud poliitsüsteemi väline ettevõtjast juht, kes on vaatamata meediahüsteeriale tegelikult oma liitlasi hästi kohelnud.

Ja palju on neid (ma ei eita, et ka mina), kes arvavad, et ta on isikuomadustelt presidendiks sobimatu, ettearvamatu ja ohtlik. Tegelikult tuleb tunnistada, et Trump on vist mõlemat.

Samal teemal

Meiesõbralik Trump

Kui Balti presidendid eelmisel nädalal Trumpil külas käisid, näitas USA president ennast oma paremast küljest. Ta õnnitles meid, kiitis, et oleme töökad ning panustame piisavalt riigikaitsesse ja isegi ütles, et tahaks meie riikidesse investeerida, kui kohalviibivad ajakirjanikud ei laseks seda plaani kohe põhja.

Trumpi kõrval kohtusid presidendid teistegi USA tähtsate ametimeestega, nagu julgeolekunõunik H. R. McMasteri ja kaitseminister James Mattisega, kellelt kuulsid samuti rahustavaid sõnumeid. Näiteks seda, et USA võtab oma liitlaskohustusi tõsiselt ja annab muu hulgas meie riikidele toetust, et saaksime neilt laskemoona osta. Ja loomulikult rõhus Trump ERRi ajakirjaniku küsimusele vastates oma sammudele Venemaa sigadustele reageerimisel – nimelt saatis USA välja 60 Vene diplomaati ja kehtestas oligarhidele uued sanktsioonid.

Muidugi ei maksaks seda kohtumist ülemäära tähtsustada. Jah, ülemaailmsed uudistekanalid kandsid pressikonverentsi üle, aga Balti presidentide hakkamasaamist märkasime ilmselt ikkagi ainult meie. Muide, kas mäletate, et Trump andis 9. juunil ühise pressikonverentsi Rumeenia presidendi Klaus Iohannisega, kus ta kinnitas muu hulgas esimest korda sõnaselgelt, et NATO artikkel 5 kehtib? Sama palju kui seda, teatakse mujal Euroopas ka meie riigijuhtide kohtumisest.

Samas on sõbraliku dr Donaldi asemel paraku olemas ka kuri härra Trump. President astus sellesse rolli  äsja, kui New Yorgi osariigi prokurörid otsisid eriuurija Robert Muelleri korraldusel läbi Trumpi advokaadi Michael Coheni korteri ja kontori ning viisid kaasa dokumendid, mis sisaldasid nende omavahelist suhtlust ja kirjeldasid Coheni tehinguid, kaasa arvatud 130 000 dollari suurust vaikimisraha pornostaar Stormy Danielsile.

Trump, olles väidetavalt enne vaadanud paar tundi televiisorit, saabus Süüria võimalikku karistamist arutavale koosolekule eriti pahuras meeleolus ja teatas sissejuhatuseks ajakirjanikele, et FBI käitus advokaadi juurde sisse murdes (ehk sooritades kuriteo) temaga eriti ebaõiglaselt, kuid ei uurinud samas aastataguse poliitilise oponendi Hillary Clintoni väidetavaid patutegusid. Ning et ajakirjandus ja õigussüsteem kiusavad teda kogu aeg taga.

Vajalik ükskõik millisena

Teisisõnu ütleb vaba maailma juht, et USAs pole ei õigusriiki ega vaba meediat, vaid ainult struktuuride kallutatud jõud. Ta on juba ühe FBI juhi lahti lasknud, nüüd ähvardab aga sama teha justiitsministri, tema asetäitja ja Trumpi presidendikampaania võimalikku koostööd Venemaaga uuriva Robert Muelleriga.

Nii et teen ettepaneku Trumpi üle vähem vaielda. Selge, et USA jääb veel pikaks ajaks meie tähtsaimaks liitlaseks ja seega peame selle kõigi administratsiooni liikmetega hoidma nii häid suhteid kui vähegi võimalik. Ja kuigi ma tunnistan, et Trump on mulle antipaatne, siis on selge, et nii USAs kui ka Eestis on kõige mõistlikum käitumine endiselt öelda hail to the chief ja püüda olla presidendiga samas paadis.

Samas arvan, et president Kersti Kaljulaidi mõte, et meie usaldus USA vastu on eelkõige usaldus sealse valitsusaparaadi vastu ja tuleneb pikast ajaloolisest kogemusest, on tark. Lubab see ju suhteid jätkata ka juhul, kui Donald Trumpi presidendiaeg peaks juriidiliste või poliitiliste probleemide tõttu juba enne valimisi läbi saama.

13 KOMMENTAARI

m
Make 12. aprill 2018, 17:14
Europe Great Again.
t
Tasuja 12. aprill 2018, 15:58
Kajar Kasel samuti vaja pere toita nagu kõigil" tuulelippudel"
Loe kõiki (13)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee