Illustreeriv fotoFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 11. aprill 2018 17:27
9. aprillil Austrias juveelivarguses süüdi mõistetud kolme Eestist pärit mehe juhtumist on Eesti välisministeerium teadlik ning soovitab kõigil, elu- ja töökohariigist hoolimata alati lihtsatesse rahateenimise pakkumistesse umbusklikult suhtuda.

24. oktoobril üritasid neli meest Innsbruckis juveeliäri röövida. Kirvestega kurjategijad lõhkusid vitriine, samal ajal hoidsid kaks meest tulirelvadega poe töötajaid ja kliente sihikul. Kuid poe tagaruumis oli turvamees, kes haaras samuti relva ja tulistas varaste pihta. Üks pätt sai viga, teised põgenesid.. Kaks põgenikku võeti hiljem maanteel politseihaarangul kinni. Neljas oli mitu päeva jooksus.

Tiroler Tageszeitung kirjutas, et algul olevat mehed üritanud teeselda, et ei tunnegi üksteist. Juba vargusest kirjutades spekuleeris Austria meedia, et nii kalli kauba (mehed üritasid varastada 4000 euro väärtuses käekelli) maha müümine ei oleks lihtne olnud, seega võib varguse taga olla hoopis suurem kuritegelik rühmitus.

Kolm eestlast olid 9. aprillil Innsbruckis kohtu ees. Mehed on endised ehitustöölised vanuses 21, 24 ja 27. Üks meestest läks vangi neljaks, teine kuueks ja kolmas seitsmeks aastaks. Austria meediast ei selgu, mis on saanud neljandast röövlist, kuid välisministeeriumi meedianõunik Armo Vask kinnitab, et Eestist pärit meestega toimuv on neile teada. Eesti saatkond Austria pealinnas Viinis on kahe kinnipeetava pereliikmetega suhelnud ja infot vahendanud. Lisaks külastas Eesti aukonsul kinnipeetavaid Innsbrucki eeluurimisvanglas.

Ülejäänud kaks kinnipeetut ei ole välisministeeriumi, saatkonna või aukonsuli poole pöördunud, samuti ei ole ministeeriumi poole pöördunud nende pereliikmed, kinnitab Vask. Juhtumi üksikasju ta kirjeldada ei oska. See, kas mehed olid tõepoolest (nagu nad ka kohtus väitsid) mõne ohtliku allilmategelase ohvrid, kes neid ähvardas ja ära kasutas, jäägu Austria kohtu otsustada.

„Välisriiki tööle minevale Eesti kodanikule soovitab välisministeerium käituda samamoodi nagu Eestis töötamise puhul – suhtuda kiirelt rahateenimise võimalustesse pigem umbuslikult,“ ütleb Vask. „Kui soovitakse mitte sattuda sekeldustesse välisriigi võimudega, tuleb tööd teha kohalikke reegleid ja seadusi järgides. Probleemide korral saab pöörduda Eesti saatkonna poole ja konkreetselt töötamisega seotud teemadel soovitame ühendust võtta MTÜ-ga Living for Tomorrow, millel on pikaajaline kogemus tasuta juriidilise nõustamise pakkumisel.“

Täpsem info: http://www.lft.ee/inimkaubitsemine/noustamisteenus-/tootamine-valismaal. Lisateavet Euroopa Liidus töö otsimise, töötamise, erinevate nõuete kohta saab EURESi portaalist: http://www.eures.ee/eures/.