Eesti uudised

Ostja ootab kuuendat kuud legoklotse, müüja soovitab pöörduda politseisse (7)

Maarit Stepanov, 13. aprill 2018, 17:42
Legoklotsid. (Foto on illustratiivne.)Foto: Robin Roots
Lastele novembris legoklotsid tellinud naine jõuludeks kaupa kätte ei saanud. Mänguasjad pole temani jõudnudtänaseni. Müüja aga kurdab, et on langenud kriitikalaviini alla ja soovitab kaebajatel pöörduda otse politseisse.

Jaanuari keskel ilmus Eesti Päevalehes artikkel, milles kirjeldati 63 inimese kaebusi Facebookis legoklotse müünud Triinu vastu. Leheveergudel sõna võtnud inimeste sõnul müüs naine küll kaupa, kuid kliendid seda kätte ei saanud. Niisamuti juhtus rahaga - kannatanute hinnangul ulatus Triinule kantud, kuid vastukaubata jäänud summa 3400 euroni. Triinu ütles toona, et oli raha tagasi maksnud 69 inimesele ning oma järjekorda jäid ootama veel paarkümmend inimest.

Ent ka kolm kuud hiljem pole arvepidamine korras. Pool aastat oma kaupa oodanud Andra kirjeldab, et esimest korda puutus ta Triinuga kokku septembris, mil ostis tema käest esimese satsi legosid. Oktoobris jõudsid need probleemideta kliendi kätte. Positiivsest kogemusest kannustatuna otsustas Andra soetada lisa. "Tellisin 32 euro eest kaks kompleki ja ta ütles, et [tellimuse täitmisega] läheb aega. On see okei?" meenutab Andra. "Ma ütlesin, et on küll, sest et mul polnud kiiret."

Kaubavalikut üle vaadates lisas ta soovinimekirja ka mängurongi. Kõige eest maksis ta Triinule kokku 122 eurot. "Maksed palus ta teha oma väidetava poja nimele ja mitte enda nimele," meenutab Andra üht talle kummalisena tundunud detaili. 

Küll aga jäi Andra uskuma lubadust, et klotsid jõuavad temani detsembri keskpaigaks või vähemalt jõuludeks. Keset jõulukuud teavitas aga müüja, et kaubaga on tarneraskused. Andra kinnitas, et soovib legoklotse ka siis, kui need jõuavad pärast pühi. Aeg-ajalt päris ta müüjalt, kui kaugel kaup on. Triinu andis mõista, et kaup on iseenesest kohal.

Foto: Kuvatõmmis vestlusest

"Põhiargumendiks, miks ta neid legosid kätte ei anna, oli see, et neist osad on suurte kastide sees ja ta otsib neile ostjaid. Pluss veel see, et jaanuari alguses ta sünnitas ja oli mõlema lapsega haiglas - siis ei saanud tegeleda," kirjeldab Andra. Ta lisab, et nägi, kuidas Facebookis pakkus nii mõnigi end vabatahtlikult appi, et kaupa sorteerida, kuid sellest müüja keeldus.

Veebruaris võttis Triinu Andraga ise ühendust, et sõlmida leping. "Ta ütles, et see on eelkõige minu jaoks, et mul oleks kindlustunne," selgitab Andra ettepaneku tagamaid. "Sisuliselt on seal lause, et ta kohustub mulle andma need legod või sooritama tagasimakse. Viimane kuupäev selleks oli 9. aprill, kuid seal oli kirjas, et võimalusel [tuleks üht või teist teha] varem." Andra oli kokkuleppega nõus, kuid see, mis toimus edasi, on jätnud ta nõutuks: soovides saada kauplejaga kontakti, pole tal õnnnestunud Triinuga ühendust saada ei e-maili ega ka telefoni teel. Kokkulepitud kuupäeva kukkudes proovis Andra Triinule veelkord helistada - seegi üritus oli tulutu.

Ka Facebooki kaudu Andra enam Triinut kätte ei saa. "Ma ausalt öeldes arvan, et tal ei ole neid legosid. See asi on nii jaburalt kaua kestnud, et ma ei saa aru, mis põhjusel ei saa ta neid [klotse] anda," arutleb Andra. "Ma ei tea, mida ta mõtleb, et kas ma kaon lihtsalt ära? See summa on piisavalt suur, et seda niisama ripakile ei jäta," kirjeldab ta, et tal on olukorrast tekkinud tunne, et on petta saanud. 

Juba varem mainitud Eesti Päevalehes ilmunud artikli kaudu teab Andra, et samalt klotsimüüjalt edutult kaupa ostnud on moodustanud Facebookis oma grupi. Andra sõnul ise ta sinna ei kuulu, sest pole seda üles leidnud. 

Müüja palub pöörduda politseisse

Triinu ise teab, et just kõnealuses grupis räägitakse temast kõige tulisemalt taga. "Mind huvitab see, et mida inimesed tahavad? Et kas ma hüppaksin oma lastega Türisalu pangalt alla?" alustab ta telefonikõnet. "Ma olen kõik endast teinud, kõik endast oleneva," sõnab ta. "Ma olen palunud, et minge politseisse, minge kohtusse."

"Ma olen näinud, mida seal [Facebookis] kirjutatakse. Ma esialgu püüdsin kõiki neid asju klattida, isegi avalikult. Absoluutselt mitte miski ei loe. Mind on juba eos petturiks tembeldatud, olenemata sellest, kas ma olen neid tagasimakseid väga suure summa eest teinud või ma ei ole. Näiteks eelmisel nädalal andsin ma kellelegi lego ära – vahet ei ole, ikka tambime edasi," kirjeldab ta.

Mis siis ikkagi juhtus? "See tarne hilines, kõik hakkasid korraga raha tagasi tahtma, mida ma hakkasin oma raha eest tegema. Lõpuks oli mul oli mingisugune hunnik [legosid] käes, mis on realiseerimata," kirjeldab ta. Samal ajal sündis Triinul enneaegselt laps. Ta kirjeldab, et just siis soovis Eesti Päevaleht temalt võlgade kohta kommentaari, kuid tema sõnul jäeti ilmunud artiklist välja temapoolsed selgitused ja öeldud numbrid.

"Pall läks veerema. Kõik tahtsid kohe makset. Ma maksin nii palju kui mul raha oli," sõnab ta, et hakkas seejärel otsima võimalusi, kuidas müüa maha seisma jäänud kaup. "Mul on kergem realiseerida kinniseid kaste, kus on saatelehed. Ma olen teinud pakkumisi lasteaedadele. See minu konkreetne raha on seal all ka kinni. Ma ei ole kuskile nende rahadega kuskile ära auranud," kirjeldab ta.

Et inimesed teda Facebookis ja telefonitsi kätte ei saa, on Triinu sõnul seetõttu, et ringlevat telefoninumbrit praeguseks tal enam pole. Facebookis ta samuti enam aktiivne ei ole. "Järelikult ma ei ole kedagi blokeerinud ja kui ma seda isegi mõnel juhul tegin, siis [sellepärast, et] ahistamine ei jäänud järgi." Ta kirjeldab, et kuigi on neid, kes pakkunud oma abi, ei ole ta oma kodu uksi neile avanud, sest sõbrannade kaudu on ta kuulnud, et just need inimesed räägivad temast kinnises Facebooki grupis kõige tulisemalt taga.

Triinu sõnul on praeguseks jäänud paar inimest, kes mänguasju või raha tagastamist ootavad. Miks pole ta näiteks Andra kirjadele vastanud? "Mul on hotmaili mailboks, seal lähevad osad kirjad junki [rämpsposti hulka]. Ma ei ole nagu näinud… Ja mul ei ole kohustust vastata vahepeal mingisugustele kirjadele. Sellega olen ma nõus, et üheksandal [mil kukkus Andrale antud lubaduse tähtaeg] oleksin pidanud vastama, aga praegu on vaid kolm päeva möödas," ütleb Triinu neljapäeval telefonis. "Aga kui keegi mulle kirjutab või tahab minuga tundide viisi rääkida – mul ei ole seda [vastamise] kohustust. Vaimselt ja füüsiliselt mul ei ole jaksu enam sellega tegeleda," kirjeldab ta.

"Mul on täna selline tunne, et ma lähen ise politseisse. Et teeme siis nii, et vormistame ära siis kuidagi selle kelmuse. Päriselt ka."

Reede õhtuse seisuga kaalub Andra veel politsei poole pöördumist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee