Eesti uudised

VIDEO | Lennujaamas sisenemiskeelu saanud reisijate arv on kasvanud (3)

Ohtuleht.ee, 10. aprill 2018 23:00
Tallinna Lennujaama reisijateterminal Foto: Martin Ahven
Tallinna Lennujaamas saab Eestisse sisenemiskeelu igal aastal umbes paarsada inimest. Möödunud aastal oli selliseid inimesi ühtekokku 191. Kui aga võrrelda eelmise aasta kolme esimest kuud tänavusega, siis selliste inimeste hulk on oluliselt kasvanud.

2017. aasta esimese kolme kuu jooksul sai sisenemiskeelu 42 inimest, kuid sellel aastal on piirilt tagasi saadetud juba 64 inimest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui aga vaadata, milliste riikide kodanikega on tegemist, siis mullu sai sisenemiskeelu 42 Vene Föderatsiooni kodanikku, 28 ukrainlast ning kolmandat kohta jagasid 17 inimesega Gruusia ja India.

Passikontroll lennukilt tulles on lendajale tuttav teema ja nii kentsakalt, kui see ka ei kõla, ei ole inimene Eestis mitte siis, kui lennuk rattad maha paneb, vaid kui uksed piiripolitseinike selja taga avanevad.

Ühtlasi tähendab see kolmandatest riikidest tulijate jaoks Shengeni alale sisenemist. Pole uudis, et Eestit kasutatakse pahatihti niiöelda hüppelauana, et siit edasi Saksamaale või Hispaaniasse ilusamat elu otsima minna.

"Kõige enam levinud on see, et kui tuleb kolmanda riigi kodanik ja tema käest küsitakse, miks ta siia tuleb, siis ta vastab, et ta tuleb näiteks vanalinna külastama," ütles politsei- ja piirivalveameti Tallinna piiripunkti juht Raavo Järva. "Kuid kui me hakkame küsima, kus hotellis ta kavatseb olla ja millal ta kavatseb tagasi lennata, siis hakkab ilmnema, et tal ei ole selle kohta tõendeid."

Sellisel sihitul reisijal tuleb astuda rajalt kõrvale ja anda piirikontrolli kõrval asuvas toas oma tegemiste kohta pikem intervjuu.

"Lennujaam on selles mõttes eriline piiripunkt, et inimene ei saa ju kohe ümber pöörata ja koju tagasi minna. Ta lihtsalt jääb lennujaama ootama oma lendu, millega ta saab koju tagasi minna," selgitas Järva.

Järva sõnul on neid, kellel legend hästi ette valmistatud, aga ka neid, kes mütsiga lööma tulevad. Kolmas seltskond on nõndanimetatud pakettreisijad.

"Kolmanda riigi kodanik läheb teatud firmasse ning soovib mingisse konkreetsesse riiki suunduda ja maksab selle eest summa. Tihtipeale inimesed meile seda ei avalda, aga nende lugude kordumise põhjal võib arvata, et tegemist on ikkagi mingisuguse süsteemiga," sõnas Järva.

Pole haruldane, et lennugraafik sunnib ootama päevi. Ootamiseks on lennujaamas kaks võimalust: teha seda terminalis koos teiste reisijatega või teha seda terminali allkorrusel asuvas transiithotellis. Viimase eest tuleb muidugi inimesel endal maksta. Ka tagasisõidupilet tuleb ise osta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee