Foto: MEELIS TOMSON
Eesti uudised
10. aprill 2018 15:10

GRAAFIK | Eesti jõuab varsti liiklussurmade arvu vähenemisega Põhjamaade hulka (18)

Täna avaldas Euroopa Komisjon 2017. aasta liiklusohutuse statistika, mis näitab, et Eesti on liiklussurmadearv muljetavaldavalt vähenenud ning me oleme kerkinud tabelis kuuendale kohale. 

Mullu kaotas Euroopa Liidu teedel elu 25 300 inimest, mis on kaks protsenti vähem kui 2016. aastal. Liikmesriikidest tegid kõige suurema languse Sloveenia (20%) ja Eesti (32%). Ajavahemikus 2010–2017 on liiklussurmade arv Eestis vähenenud 39%.

Lisaks surmajuhtumitele oli eelmisel aastal liikluses raskelt vigastatuid ligikaudu 135 000, sinna alla kuulusid ka jalakäijad, jalg -ja mootorratturid.

Liiklussurmad ja -vigastused mõjutavad ühiskonda tervikuna. Hinnanguliselt on sotsiaalmajanduslikud kulud (rehabilitatsioon, tervishoid, materiaalne kahju jne) 120 miljardit eurot aastas.

Kõikide nende numbrite taustal on selge, et Euroopa teed tuleb ohutumaks muuta. Kuigi riiklikel ja kohalike omavalitsuste tasanditel tehakse samuti ära suur töö ning tõstetakse inimeste teadlikkust, töötab Euroopa Komisjon välja konkreetseid meetmeid, et liiklusolukord Euroopas oluliselt paraneks.

"Eelmisel aastal suri liikluses 25 300 inimest. Samuti peavad paljud tänaseks saama hakkama vigastustega, mis on muutnud nende elu täielikult. Loomulikult on liiklusohutuse tagamine riikide vastutus, kuid ma usun, et EL saab teha rohkem, et oma inimesi kaitsta. Komisjon töötab välja meetmeid, mis avalikustatakse lähinädalatel. Eesmärk on selge: päästa rohkem elusid," sõnas Euroopa Komisjoni transpordivolinik Violeta Bulc.

Euroopa Komisjoni sõnul on Eesti teinud liiklusohutuse näitajate parandamisel muljetavaldavaid edusamme. Kui veel 2016. aastal ületas liiklussurmade arv Eestis Euroopa Liidu keskmist, siis 2017. aastal vähenes see 36 surmajuhtumini miljoni elaniku kohta. See on kogu ELis paremuselt kuues tulemus.

Euroopa teed on 2017. aastal maailmas ühed ohutumad.