USUB ÕPILASTESSE: Tallinna Kuristiku Gümnaasiumi noortekoori juht Sirje Vasmann-Perend ütleb, et ta ei kannata ühtegi inimest, kes annab kergelt alla. "Mida rohkem õpilased endast väljuvad, seda õnnelikum olen mina," ütleb ta.Foto: Sigrid Paula Pukk
Sigrid Paula Pukk 10. aprill 2018 16:48
Lasnamäe hallide paneelmajade vahel asub pealtnäha täiesti tavaline kool, kuid ometi valmistutakse seal millekski ebatavaliseks. Tallinna Kuristiku gümnaasiumi õpilased on valmis vallutama ühte Eesti suurimat lava enda loodud muusikalavastusega.

Noortekoori imeilusat laulu saab nautida vaid mõned sekundid, kui koorijuht Sirje selle ootamatult lõpetab: "Stopp! Täielik košmaar! Kas te saate aru, kui must see praegu oli?" Selles muusikaklassis ei lepita lihtsalt heaga – anda tuleb maksimum. Oma sihikindla ja nõudliku juhendaja eestvedamisel on noored jõudnud oma kooli aulast Nordea kontserdimajani.

Sirje Vasmann-Perend on viimased kaheksa aastat õpetanud Tallinna Kuristiku gümnaasiumis muusikat ning juhtinud noortekoori. Selle ja pere kõrvalt jõuab ta dirigeerida puhkpilliorkestrit Popsid ja olgu öeldud, et ühtki hunt Kriimsilma üheksat ametit ei tee ta poolikult.

Kui Sirje otsustas Lasnamäe kooli tööle asudes luua noortekoori, tuli kohale vaid viis huvilist. Alustati nullist, kuid nüüd esinetakse igal aastal aina suuremate kontsert-etendustega. "Terve kool ootab alati, et millega neid seekord üllatame. Nende jaoks on hämmastav, kuidas õpilased, kellelt ootaks kõige vähem lauluoskust, saavad muusikalis solisti osa," räägib Sirje. 

USUB ÕPILASTESSE: Tallinna Kuristiku gümnaasiumi noortekoori juht Sirje Vasmann-Perend ütleb, et ta ei kannata ühtegi inimest, kes annab kergelt alla. "Mida rohkem õpilased endast väljuvad, seda õnnelikum olen mina," ütleb ta. Foto: Sigrid Paula Pukk

Igas õpilases peitub oskust ja annet

"Kui koor laulab nagu kanakari, siis ma ei saa öelda, et laulate hästi. Ma naljalt ei pane midagi välja, mis pole kvaliteetne, pigem võtan maha. Ja nii julm olengi!" ütleb Sirje enda kohta ja selgitab, et õpilastele ei saa lihtsalt öelda, kuidas peab tegema, vaid see tuleb ka ise ette näidata. "Ma püüan leida metafoore, mis looksid neile silme ette pildi sellest halvast ja koledast. Mis täpsemalt oli halb ja kuidas seda paremaks muuta."

Sirje on kindel, et tavalise õpilase jaoks näib ta väga range ja kurjana, sest ta hindab kõrgelt punktuaalsust ja lugupidamist. Kõik ülejäänu on aga lubatud, eriti spontaansus. "Mida rohkem õpilased endast väljuvad, seda õnnelikum olen mina," räägib õpetaja. "Ma otsin need kunstihingelised varjatud talendid üles ja rakendan neid projektidesse. Kõigile tuleb anda võimalus arenguks," on õpetaja veendunud.

Allaandjatele armu ei anta

Tuleb välja, et noortekoori siiski igaüht liikmeks ei võetagi. "Ma ei kannata ühtegi inimest, kes annab kergelt alla. Minu kooris neile kohta pole. Siin pingutab igaüks suurema eesmärgi nimel," ütleb Sirje. Samuti ei võta ta koori ka õpilast, kes tahaks ainult solisti osa. "Selle jaoks on teised koolid. Minu juures teevad kõik kõike. Isegi kui vahel peame õppima mõnda nõmedat lugu, siis tuleb tekitada kirg," räägib ta ja ütleb, et õpilased võivad teda selle eest kasvõi vihata, aga vähemalt ei ole nad ükskõiksed. "Ma lihtsalt ei luba neil seda olla."

Kuidas siis ikkagi noori köita? “Esmalt on vaja, et õpilane tuleks ja käiks tundides, teiseks, et ta hakkaks pingutama ja kolmandaks, et ta hakkaks oma piire ületama. Et teha seda tavakooli õpilastega, selleks on vaja vajutada väga õigeid nuppe,” selgitab õpetaja oma metoodikat. Veel üks oluline erinevus paljude teiste õpetajatega on see, et Sirje tundides unustatakse ära, et tema on õpetaja ja klassis on õpilased. “Meist on kujunenud väga ühtne ja lähedane kollektiiv,” tõdeb ta.

ROHKEM KUI LAULMINE: Lisaks musitseerimisene, veedavad noortekoori liikmed ühiselt aega ka koos sportides või süüa tehes. Foto: Sigrid Paula Pukk

Lisaks muusikale, tegeletakse Sirje käe all ka teiste valdkondadega. Vaheaegadel kutsub Sirje koori ja bändi kaheks-kolmeks päevaks kooli laagrisse. Siis ostetakse koos toiduained ning naise käe all õpivad noored kokkama. Noormeestele õpetab Sirje abikaasa koogi küpetamist. Harrastatakse ka sporti ning vaadatakse filme. "See ei ole ainult laulmine, see on pigem nagu eluviis," ütleb Sirje.

Kuigi Sirjel on õpetajana ranged reeglid, jagub õpilastel talle kiitust. "Ta polegi nagu õpetaja, vaid pigem keegi, kes on alati toeks ja valmis su muresid ja rõõme kuulama," ütleb Ramilä. Fredy räägib, et Sirje proovib alati positiivne olla ja motiveerida teisi. "Ta annab igas mõttes õpilastele eneseusku." Annabeli lemmikaineks ongi muusika ja seda suuresti tänu Sirjele. "Ta oskab oma tunnid põnevaks muuta ja ma teen kõik, et ei peaks muusikast puuduma."

Etendus suurele lavale

Hiljuti lõi laineid Gustav Adolfi gümnaasiumi õpilaste nõukogude estraadikontsert Nokia kontserdimajas. Mai lõpus astuvad samas paigas üles Sirje õpilased, esitades oma muusikalist lavateost “Kuiinluse ehk kuulsuse ahelad”. Selja taga on juba neli etendust kultuurikeskuses Lindakivi.

Sirje tõdeb, et nii suurt projekti pole nad koori, näitlejate ja bändiga varem ette võtnud. Ta teab, et paljude õppetulemusedki on selle tõttu langenud. “Siis, kui tunnid lõppevad, lähevad teised koju puhkama, aga kooril ja bändil hakkavad siis alles pikad proovid. Õnneks on kool toetav ning kõik mõistavad, kui palju aitavad meie projektid isiksuse arengule ja eneseteostusele kaasa,” ütleb Sirje.

Vaata valminud etendusest ka videot: