Maailm

SUUR LÄBIOTSIMINE: FBI tuhnis Trumpi isikliku advokaadi kodus ja kontoris (4)

Toimetas Piret Kütt, Greete Kõrvits, 10. aprill 2018, 08:20
Michael CohenFoto: Reuters/Scanpix
FBI korraldas 9. aprillil Trumpi isikliku advokaadi Michael Coheni kontoris ja kodus läbiotsimise. President nimetas juurdlusbüroo tegevust häbiväärseks, vahendavad ABC News ja BBC. 

Trumpi sõnul on FBI reid rünnak USA-le. „Mul on see nõiajaht pidevalt käimas,“ ütles ta Valges Majas reporteritele. Trump kirjeldas läbiotsimist kui sissemurdmist. Riigipea hinnangul pole eriprokurör Robert Muelleri juhitud meeskond erapooletu. Mueller ei uuri (vähemalt hetkel teadaolevalt) Trumpi isiklikult, küll aga Trumpi 2016. aasta presidendikampaaniat, täpsemalt selle seoseid Vene võimudega.

Samal teemal

New Yorgi ametnikud konfiskeerisid Michael Coheni ja tema klientide vahel toimunud infovahetuse. USA meedia kinnitusel konfiskeeriti ka dokumendid, mis puudutasid pornotähe Stormy Danielsi juhtumit. Ehkki Danielsi väited, et presidendil oli temaga armuafäär, millest vaikimiseks naist nii ähvardati kui talle ka maksti, ei ole kuidagi seotud Venemaaga, on kahtluse all, kas Danielsile maksti kampaaniarahadega.

Advokaat Cohen on enda sõnul üritanud oma klienti säästa sellega, et maksis Danielsile ise. Sellega tegi ta karuteene nii endale kui presidendile, tõmmates tähelepanu võimalusele, et naine sai raha ebaseaduslikust allikast ehk presidendikampaania eelarvest (tekitades samuti küsimuse, kui afääri ei olnud, mille eest Danielsile maksti). Seega ei ole skandaal mitte võrreldav Bill Clintoni-Monica Lewinski armuafääriga, tõeline skandaal peitub selles, kas Stormy Daniels sai Michael Cohenilt vaikimisraha sealt, kust poleks seaduse järgi tohtinud. NBC News vahendas märtsis, et Cohen kasutas Danielsiga läbirääkimisi pidades Trumpi firma meiliaadressi. Ilmselt seetõttu konfiskeeritigi Coheni kirjavahetus.

Stormy DanielsFoto: AFP/Scanpix

Hoolimata sellest, et Cohen on rääkinud Stormy Danielsile maksmisest, eitab president Trump armulugu täielikult. President oli esmaspäeval reporterite ees silmnähtavalt haavunud. „Miks ma lihtsalt Muellerit ei vallanda?“ mõtiskles ta kõva häälega. „Nii paljud ütlevad mulle, et peaksin ta vallandama.“ (Eriprokuröri vallandamine võib potentsiaalselt viia võimu kuritarvitamise süüdistuseni - toim.) Trump usub, et kõige taga on kas demokraadid või „paar vabariiklast, kes Obama heaks töötasid“.

Küsimusele, kas ta on FBI võimalike leidude või paljastuste pärast mures, vastas Trump teravalt: „Ei!“

Donald Trump Foto: AP/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee