Katrin Lusti blogi

KATRIN LUSTI BLOGI | Miks on vaja inkassofirmadele riiklikku järelvalvet? (74)

Katrin Lust, 10. aprill 2018, 08:25
Katrin Lust LAURA OKS
"Kuuuurija" saate tarvis uurisin hiljaaegu inkassofirmade tegevust. Õigupoolest pöördusid minu poole inimesed, kellele on esitatud valesid ja suisa seadusevastaseid võlanõudeid. Näiteks viimases ,,Kuuuurija'' saateski oli juttu noorest naisest, kelle 500-eurone parkimistrahv moondus inkassofirmas 10 000 euro suuruseks võlanõudeks. 

Mida annaks meile riiklik järelvalve inkassofirmade üle? 

Esiteks seda, et tavalised inimesed, kes ei orienteeru hästi seadustes ega tea, kui suured võivad olla võla sissenõudmiskulud, viivised ja millal tegelikult on nõue aegunud, mida sisse nõutakse, saaksid kaitset. 

Teiseks peaksid kõik inkassofirmad olema tegevusloaga ja seda selleks, et kui inkassofirma saadab kliendile võlanõude, siis on ta kohustatud järgima täpset seadust. 

Minu jaoks on uskumatu, et väga paljud eestlased ei tea täna näiteks seda, et 500-eurose nõude puhul võib inkassofirma võlgnikult küsida vaid 30 eurot ja 1000-eurose nõude puhul on see piir 50 eurot. 

Või seda, et üldiselt võlanõuded aeguvad kolme aastaga ja kui on kohtuotsus, siis kümne aastaga. 

Samal teemal

Erinevaid juriidilisi nüansse on siin palju, aga kui inkassofirmade üle eksisteeriks riiklik järelvalve ja Eestis lubataks tegutseda ainult litsentseeritud inkassofirmadel, siis sellised "kalastusjuhtumid" (kui kahetsusväärselt proovitakse kliendilt sisse nõuda arusaamatuid summasid) jääksid momentaalselt ära. 

Kindlasti peaksid olema tegevusloaga inkassofirmad, mis nõuavad sisse võlgasid eraisikutelt. 

2016. aastast on muide kõik laenukontorid Eestis tegevusloaga ja finantsinspektsiooni järelvalve all. Loodan, et seadusandja leiab võimaluse ka inkassofirmade turgu korrastada, sest inimesi, kes kannatavad ebaseadusliku inkassofirmade tegevuse all, on meil praegu kahetsusväärselt palju. 

74 KOMMENTAARI

p
petuskeemidest 13. aprill 2018, 15:38
petuskeemidest
Üks , petistest oli Danske,krediit.liisingud,jouga varastas autosid,paljudelt,skeem sama
p
pool eestit tuleks sinna 13. aprill 2018, 15:34
peaks asutama inkasso ,täituri ja kohtuohvrite liidu
Loe kõiki (74)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee