Maailm

Soomlased muretsevad: miks noored mehed isaks ei saa (46)

Toimetas Greete Kõrvits, 9. aprill 2018, 20:52
Foto: PantherMedia/Scanpix
Iltalehti kirjutab, et umbes üheksa noort Soome meest kümnest on lastetud. Eriti nukker näib lastesaamise osas pilt noormeestel, kellel on kehvem haridus või madal sissetulek. Aga kellel olekski aega nendega lapsi saada?

Nagu Eestigi poliitikud, muretsevad nende Soome ametivennad vananeva rahvastiku ja väheneva sündivuse pärast. Kuid nagu märgib Demograafiauuringute instituudi direktor Anna Rotkirch, tehakse lapsi üldiselt ikka kahekesi. Vaid naistele keskendumise asemel peaksid soomlased rääkima ka meestest. Umbes kümnendik 20-29aastastest Soome noormeestest on isad, lastetuid mehi on selles vanuserühmas 87 protsenti. Eriti kurvameelne on olukord madala sissetuleku ja haridustasemega noorte meestega, kel ei õnnestu elukaaslasi leida.

Samal teemal

Rotkirch selgitab ka, et meeste seas on laste arvu osas ebavõrdsus palju suurem kui naiste seas, kellel on lapsi ühtlasemalt. Mõnel mehel on lapsi, mis mühiseb, mõnel pole ühtki. See erisus võib tulla ilmselt sellest, et paljude lastega mehed on lapsi saanud rohkem kui ühe partneriga.

Kuna Soomeski on levinud mõttemall, et lapsi tehakse siis, kui haridus ja kindel töökoht olemas, võib Rotkirchi sõnul ka selles põhjus peituda. Poiste ja tüdrukute õppeedukus hakkab aga juba põhikoolis erinema. Põhi- ja keskkoolis kehvasti hakkama saamine mõjutab aga kogu täiskasvanuelu. Piltlikult öeldes, kui teised omavanused poisid ja tüdrukud alles higistavad koolipingis või rühivad mööda karjääriredelit, on kahekümnendates, koolihariduse pooleli jätnud noormehel raske leida kedagi, kellel oleks temaga koos aega lapsi saada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee