Maailm

Kaugeim täht, mida eales nähtud: üheksa miljardit valgusaastat eemal (14)

Tõnis Erilaid, 9. aprill 2018 18:47
ERE, KUID SAMAS NÕRK: Icarus võib küll Päikesest tuhandeid kordi eredam olla, kuid tema valgus jõuab meieni üheksa miljardi valgusaasta tagant üsna tuhmilt.Foto: Reuters/Scanpix
Sinise superhiiglase, mis on meist üheksa miljardi vagusaasta kaugusel, ametlik nimi on igavavõitu: MACS J1149.2223 Lensed Star 1, kuid selle üksiku supertähe avastamisest äsja teatanud rahvusvaheline uurimismeeskond ristis selle Icaruseks. Täht on hiiglaslik ja sadu tuhandeid kordi eredam, kui meie Päike.

Tavaliselt on nii kaugeid objekte ilmaruumis märgatud, kui avastatakse galaktikarühm või plahvatab mõni supernoova. Kauge üksiktähe leidmine on tõeline õnn. Uurimist juhtinud Minnesota ülikooli astrofüüsiku Patrick L. Kelly sõnul uuris ta koos kaaslastega kosmoseteleskoobi Hubble ülesvõtteid supernoovast SN Refsdal ja 2016. aastal leidsid nad valgustäpi, mis näis olevat supernoovaga samas galaktikas. Kuid ei olnud. Uurimise jätkudes selgus, et see on hiiglaslik sinine üksiktäht. Kui supernoovad on algul väga kuumad ja siis jahtuvad – temperatuur vaheldub –, siis Icarus on stabiilne. Seetõttu ongi uurijad kindlad, et see on just nimelt täht. Oma töö tulemused avaldas Kelly koos kaaslastega äsja ajakirjas Nature Astronomy.

Avastamisele aitas kaasa, et Icaruse ja Maa vahel, umbes viie miljardi valgusaasta kaugusel on tohutu galaktikakogum, mis oli uurijatele omapärase luubi eest. „See „gravitatsiooniluup“ oli nagu teleskoop, aga palju võimsam, kui me suudaksime eales ise ehitada,“ ütleb Kelly. 

Kuid Icarust tõenäoliselt enam ei ole. „Ükski sinine supertäht ei ela üheksa miljardit aastat ehk siis nii kaua, kuni selle valgus meieni jõudis,“ nentis Kelly ajalehele Washington Post. „Ta võis kukkuda musta auku.“

Universum on eeldatavasti 13,8 miljardi aastane. Nii näeme Icarust vaadates midagi maailmakõiksuse noorusaegadest.  

Samal teemal

16.03.2018
NAPIKAS: ootamatult kosmosest ligi hiilinud asteroid tuhises Maast mööda
11.03.2018
KOSMOSETEADLANE: ehitasin lendava taldriku – võimalik, et see töötab just nii nagu tulnukatel
11.03.2018
(LÄBI HARIDUSE) TÄHTEDE POOLE: kuidas saada kosmonaudiks?
22.02.2018
KAITSEPLAAN: NASA valmistub ohtlikku asteroidi tuumarelvaga tõrjuma