Uudised

Märtsonid taas Eestis  

5. september 1997, 00:00

IVALO RANDALU

Tänu ESTO-päevadele pole Märtsonite nimed juba kümmekond aastat kodueestlastele tundmatud, väliseestlastest rääkimata. Muusikutepaari Eva ja Carl-Otto Märtsonit oodatakse nende kodust Hannoverist Eestisse külla igal aastal. Nimelt on kujunenud traditsiooniks nende südamlikud, üldse mitte aplombsed kontserdid Tallinnas, Viljandis, Vigalas ja mujal, eriti aga rahvusvaheliselt tunnustatud laulupedagoogi Eva Märtsoni meistriklassid (muide, ka mujal Euroopas, sealhulgas Peterburis).

Tänavune külaskäik on eriline veel selle poolest, et suvel sai Carl-Otto Märtson 80-aastaseks, mida ta nüüd ka kodumaal tähistab.

Muusikute programmi mahub juubelikontsert Kaarli kirikus eeloleval pühapäeval kell 16. Alates esmaspäevast kuni pühapäevani toimub iga päev muusikute eestvedamisel laulukursus "Das Deutsche Lied", mis avatakse esmaspäeval kell 11 Eesti Muusikaakadeemia Kaarli puiestee saalis. Kurustest osavõtjate lõppkontsert toimub 13. septembril kell 18.00 Mustpeade Majas.

Sama kursus toimub 15.- 20. septembrini Tartus Vanemuise baasil. 20. septembril on kursuslaste lõppkontsert Tartu raekojas.

Juubelikontserdil Kaarli kirikus kõlab Carl-Otto oreli ja Eva soprani kõrval veel Kaido Välja viiul. Kavas on Francki tõsisemaid orelitöid Koraal a-moll (luigelaul), Sigurd Thordarsoni Ave Maria ja sama sopranile, viiulile ja orelile suurelt tšehhi heliloojalt Janacekilt, koraalieelmängud Artur Kapilt ("Sind, Jumal, kõik me kiidame"), Arrolt, Tobiaselt ja Helen Tobias-Duesbergilt (Tobiase tütrelt, kes sündis 1919. aastal juba pärast isa surma), Jean Langlais Missa in simplicitate (viies osas) ning Arro Sonaat.

Seega kõlavad kontserdil lääne heliloojate oopuste kõrval eesti autorite suhteliselt vähetuntud tööd.

Viljandimaalt Aidu vallast pärit noorukina orelimängu põhistuudiumi veel enne sõda Tallinna Konservatooriumis (Hugo Lepnurm) omandanuna on Carl-Otto Märtson alati esitanud eesti autoreid, sealjuures oma õpingukaaslase Edgar Arro loomingu seda tõsist, sakraalset osa, mis okupatsiooni tõttu kodueestlaste teadvusest kustutati.

Märkimisväärne, et Eva Märtson, kel pole tilkagi ei eesti ega saksagi verd (ema poolatar, isa inglane), kiindus peagi peale abiellumist Carl-Otto Märtsoniga Põhjamaade, kõige enam aga eesti muusikasse. Nii võib öelda, et nii Carl-Otto kui Eva Märtson kuuluvad, on alati kuulunud eesti kultuuri juurde.

Eva ja Carl-Otto Märtson Tallinnas eelmisel aastal.

Arhiivifoto

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee