Maailm

Tänavanoorte julm mäng: pussita, kogu punkte ja võidad! (47)

Tõnis Erilaid, 8. aprill 2018, 21:06
MÄLESTUSHETK: Londonlased on toonud lilled kuriteopaika, kus pussitati surnuks 18aastane Israel Ogunsola.Foto: AFP/Scanpix
Isegi üheksa-aastased lapsed löövad kaasa Londoni tänavajõukude mängus Scores, kus punkte saab pussitamiste ja muude kuritegude eest – mida julmemalt tegutsed, seda rohkem edasi liigud, kirjutab Mail on Sunday. Tänavu on Londonis tapetud juba vähemalt 56 inimest, suur osa neist pussitati surnuks. Vigastatuid on sadu.

„Mida rohkem sa punkte saad, seda kõrgemale tõused jõugu hierarhias. Mõneti meenutab see sõjaväge, kus liigud samuti auastmelt auastmele,“ kinnitab endine jõuguliige Chris Preddie, keda kuninganna autasustas noorte kurjategijate õigele teele juhtimise eest. Tema sõnul ei pruugi lihtne pussitamine veel kuigi palju punkte anda, nagu ka näiteks telefoni käest võtmine või jõuga motorolleri ära ajamine. Aga kui näiteks lööd noaga näkku, kuhu jääb eluks ajaks arm, või virutad pussi käepidemini kõhtu, saad punkte juba rohkem. Mõrvast rääkimata. Ning punktikogujail on veel üks eelis – mida edukam oled, seda kergemini tüdrukutele ligi pääsed.

Gängstaräpp on süüdi?

Preddie sõnul tõukab noori kuritegevusele ka internetis laialt leviv gängstaräpi julmem versioon, kus maskides mehed esitavad laule tapmisest ja pussitamisest. „Kui äärelinnanoor kuuleb Scoresi mängust ja punktikogumisest, siis just sellise muusika kaudu Youtube'is,“ väidab ta. Preddie on vaid 30aastane, kuid ütleb, et noorsoo kuritegevus on tundmatuseni muutunud sellest ajast, kui ta ise teismeline oli. Nüüd on see palju julmem ja noored ei karda enam karistust. „Tõtt-öelda pole noortel mingit võimalust jõugust eemale jääda. Peksa saad sa muidu niikuinii, hea, kui eluga pääsed. Ja nii ongi, et valdav osa teismelisi on ühe või teise jõuguga seotud, isegi üheksa-kümneaastasi lapsi olen näinud kaasa löömas,“ ütleb Preddie. Tema sõnul on nüüd interneti tõttu ka palju lihtsam vaenlasi üles leida. „Kui varem pidi nooruk minema oma vastast teise linnaossa otsima ja riskima, et saab hoopis ise naha peale, siis nüüd riputa aga sõim netti üles ja natukese aja pärast on sul tuhandeid lugejaid. Sinu vastane ei saa end argpüksina näidata ja tuleb ise sind otsima – ja siis on tema võõral mängumaal ja tõenäoliselt saab vähemalt kere peale!“

London edestab New Yorki 

Eelmisel nädalalõpul saadeti uur-Londoni piirkonnas tänavaile tavapärasest 300 politseinikku rohkem lootuses tänavajõukude tegevust pisutki ohjeldada. Linnapea Sadiq Khan salvestas video, et kutsuda noori üles pussid koju jätma, kui nad tänavale lähevad.

Google otsib palehigis Londoni jõukude keelekasutuse tundjaid, et eemaldada internetist vägivallale õhutavaid postitusi. Politsei andmeil ripub aga Youtube'is endiselt sadu muusikavideoid, mis glorifitseerivad noorte kuritegevust ja, mis kõige hullem, külge riputatud reklaamidega kurjategijatele raha teenivad. Kui neist videotest paluti enamik eemaldada, oli Youtube tõrges ja Mail on Sunday andmeil võttis maha vaid kolmandiku soovituist. Noorte seas ülipopulaarne Snapchat ajalehe küsimustele ei vastanud.

 Mõrvade arvult edestas London veebruaris ja märtsis senimaani kuritegude pealinnaks peetud New Yorki.   

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee