Palestiinlastest meeleavaldajadFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 6. aprill 2018 21:20
Iisraeli-Gaza piiril hukkus täna viis inimest, kui Iisraeli sõdurid vihaste meeleavaldajate pihta tule avasid, vahendab CNN. Kaks osapoolt ei näita kumbki leebumise märke.

6. aprillil avasid Iisraeli sõdurid tule teisel pool Gaza piiri meelt avaldanud palestiinlaste vastu. Vähemalt viis inimest sai surma. Palestiina terviseministri väitel sai kuulirahes viga 310 inimest, paljud neist on tõsiselt haavatud, olles kuulidega pihta saanud rindkeresse ja pähe. Üks väidetav hukkunu olla teismeline poiss.

ÜRO manitseb kõiki osapooli olukorda rahulikult hindama, eriti Iisraeli. ÜRO peasekretär António Guterres tuletas Iisraelile meelde kõigi inimeste õigust rahumeelselt meelt avaldada. Iisrael ei ole sellise sõnavalikuga nõus: palestiinlased ärgu kujutagu ette, et saavutavad jutuga rahumeelsetest protestidest kaastunnet, kui tegelikult vägivaldselt märatsevad, hoiatab Iisraeli valitsus.

Palestiinlased on mässu märgiks mitmel kohal piiri ääres autorehvide hunnikuid põlema pannud. Iisraeli sõjavägi on kohale toonud veekahurid, et tulekahjusid ohjata.

Palestiinlased ei loobu meeleavaldustest, mis peaksid praeguste plaanide kohaselt kuni mai keskpaigani kestma. Iisraeli sõjavägi andis teada, et kes loata piiri ületab, aiast üle ronib või traataeda läbi lõikab, võib arvestada, et tema pihta on luba tulistada.

Iisrael süüdistab rahutuste algatamises Hamasi ja džihadiste, hoiatades ka, et kui vägivald Hamasi poolt peaks tõsisemaid mõõtmeid võtma, pöörduvad järgmised rünnakud juba Gaza keskmesse. Hamas ähvardas oma teadaandes samaga vastata.

Hamas üritab ka kannatanute lähedaste seas mõjuvõimu osta, lubades iga hukkunu ja vigasaanu eest perele kena summa maksta.

Palestiinlastest meeleavaldajad Foto: AFP/Scanpix