Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 6. aprill 2018 20:25
Ühendriigid kehtestavad mitmete Putinile lähedal seisvate isikute suhtes sanktsioonid, vahendab BBC. Süüdistuseks on valitsusametnike ja oligarhide pahatahtlik tegevus ja Putini võimust kasusaamine.

Seitse Vene suurärimeest ja 17 kõrgel positsioonil valitsusametnikku on USA järgmiste sanktsioonide sihtmärgid. Sanktsioonid puudutavad ka 12 Vene ettevõtet.

Sanktsioonide põhjuseks on vene häkkerite sekkumine 2016. aasta presidendivalimistesse. Rahandusminister Steven Mnuchin lisas ka, et karistused on suunatud nende vastu, „kes lõikavad Venemaa korruptiivsest süsteemist kasu“. Samuti on sanktsioonid Mnuchini sõnul vastuseks Venemaa tegevusele Krimmis, Ida-Ukrainas ja Süürias. Mnuchin süüdistas Vene valitsust pahatahtlikus kübertegevuses ja väljendas lootust, et sanktsioonid kahjustavad enim neid, kes Putini režiimist seni enim hüvesid on saanud.

„Venemaa valitsus töötab täiesti kallutatult oligarhide kasuks,“ kritiseeris Mnuchin.

Sanktsiooni saanute seas on näiteks üks Venemaa rikkamaid mehi, Suleiman Kerimov, kelle perele kuulub Vene suurim kullatootja. Samuti alumiiniumiärikas ja Putini lähikondlane Oleg Deripaska, kellel olid ka ärisidemed USA president Trumpi endise kampaaniajuhi Paul Manafortiga.

See on seni USA praeguse valitsuse kõige agressiivsem ja otsesem reaktsioon venelaste sekkumisse Ameerika 2016. aasta presidendivalimistesse. Moskva poolt pole uute sanktsioonide osas veel ühtki kommentaari või vastureaktsiooni tulnud. Eelmisel kuul kehtestas Washington sanktsioonid 19 venelase suhtes ning reaktsioonina Sergei Skripali mürgitamisjuhtumile Suurbritannias saatis riigist välja 60 Vene diplomaati.