Maailm

Šihhanõ salalaboritest pärit närvimürgi ohver Sergei Skripal paraneb jõudsalt (59)

Tõnis Erilaid, 7. aprill 2018 00:11
Sergei SkripalFoto: AFP/Scanpix
Endine Vene sõjaväeluure polkovnik Sergei Skripal paraneb jõudsalt ja tema seisund ei ole enam kriiline, tsiteerib Sky News Salisbury haigla teadet. Skripali ründamiseks kasutatud närvimürki valmistati ja hoitakse Venemaal Saraatovi oblastis Šihhanõ linnas, kirjutab Briti ajaleht The Times luureandmetele toetudes. Šihhanõs säilitatakse Novitšokki kogustes, mida ei saa kasutada sõja ajal gaasirünnakutes, kuid piisavalt, et tappa sihtmärgiks valitud inimesi, märgib Times.

66aastane Venemaa riiklikke saladusi Briti luurele müünud Skripal ja tema 33aastane tütar Julia on pärast närvimürgirünnakut 4. märtsil siiani haiglas. Tütar hakkas iseseisvalt sööma ja suhtlema juba nädalapäevad tagasi, isa pole haigla teatel enam kriitilises seisundis.

Teade järgnes pärast Skripalide sugulase Viktoria teadet, et tahaks Inglismaale minna, et onu ja tema tütrega kohtuda. Viktoria on enda sõnul viisa saamiseks avalduse teinud, kuid kardab, et teda ei lubata sõita. 

Samal teemal

Kas Julia Skripal helistas Venemaale?

Mõneti üllatavalt andis Venemaa riiklik telekanal neljapäeval eetrisse salvestise telefonikõnest Salisbury haiglas toibuva Julia ja Viktoria vahel. Saatejuhtide sõnul ei saa nad olla kindlad salvestuse ehtsuses, kuid salvestuse teinud Viktoria kinnitab, et number, millelt helistati, oli talle küll võõras, kuid hääl oli kindlalt Julia oma.

Lindistusel väidab naine, et temaga on kõik hästi ja ta pääseb haiglast varsti välja. Isa on samas lähedal, puhkab ja temalgi polevat suurt häda midagi, mis osalt vastab ka haigla eilsele teatele. Aga kui Viktoria räägib, et taotleb viisat ning kavatseb Salisburysse sõita, siis on naisehääl telefonis üsna kindel, et viisat ei anta ja ütleb, et sõita pole vaja.

Järgmisel päeval avaldasid britid lühikese pressiteate, milles Julia tänab Salisbury elanikke abi eest ja ütleb, et ta tervis on iga päevaga parem. Esialgu olevat ta aga toimuvast segaduses ja palub seetõttu, et tema privaatsust tervenemise ajal ei rikutaks.

Sõnastusest võib aimata, et Julia pressiteate on tema eest koostanud pigem ametnik.

Julia SkripalFoto: Reuters/Scanpix

Kuhu kadusid kass ja merisead?

Eile teatas Suurbritannia ajakirjandus, et kass ja merisead hukkusid. Nende surmast kirjutades polnud väljaannetel üksmeelt, kuid tõeseim näib olevat The Mirrori sõnum.

Politseiuurimise ajaks pitseeriti maja kinni ning kellelgi ei tulnud mõttese, et midagi tuleks ette võtta seal olnud loomadega. Kui veterinaarid lõpuks majja lubati, olid merisead surnud nälga ja janusse, kass oli aga nii stressis, et ta elu otsustati lõpetada.

Loomalaibad olevat viidud lähedal asuvasse Briti kaitseministeeriumi uurimiskeskusesse Porton Downis ja pärast uuringuid põletatud. 

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova ei jäänud aga rahule, et inglased hävitasid loomad, kes võinuksid olla olulised asitõendid. 

ARMAS KIISU: Sergei Skripali musta karva pärsia kass langes stressi ja sai surmasüsti.Foto: Facebook

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee