JÕUDSID ÄRA OODATA: Vastseliina päästjad ootasid uut komandohoonet pikki aastaid.Foto: Aldo Luud
Arvo Uustalu 7. aprill 2018 00:05
Eile avati Võrumaal Vastseliinas uus päästehoone. Komando pealik Aivar Lai tunnistas, et nii mõndagi meest hoidis rivis soov see kauaoodatud pidulik hetk ära näha.

Veel eelmisel kuul töötasid Vastseliina päästjad anekdootlikult kitsastes oludes. 1953. aastal ehitatud ahiküttega majal oli põrandapinda rikkama mehe sauna jagu (108 ruutmeetrit). Päästeameti peadirektori asetäitja Kairi Rikko tunnistas, et see oli Eesti kõige nigelam depoomaja. Uus 758 ruutmeetri suurune ehitis on aga lausa teedrajav, sest see on esimene nüüdisaegne päästekomando tüüphoone. Selliseid saab olema kümme.

Ainuüksi uste tõttu minutijagu kiiremad

„Vanade uste avamine ja sulgemine võis tugeva tuulega võtta kuni minuti. Praegu oleme selle ajaga juba sõidus. Seni, kuni end jooksujalu valmis seame, avanevad ja sulguvad uued uksed automaatselt,“ lausus Aivar Lai.

Rikko ütles depoohoone emotsionaalsest poolest rääkides, et ta nägi, kuidas komandopealikul tuli pisar silma. „Ja oli ka põhjust. Oleme ju seda nii kaua oodanud. Mõni vanem päästja on lausa öelnud, et tahab vähemalt nii kaua rivis olla, et näeks uue kodu ära. See ei asenda küll paremat palka, aga näitab ikkagi, et meist hoolitakse. Aga loodetavasti jõuame ära oodata ka soliidsema töötasu. Meie 17 kohta on täidetud, aga nagu igal pool mujalgi, võib juhtuda, et keegi üle 50aastastest ei vasta ühel hetkel enam karmidele tervisenõuetele. Ega nooremategi kõikidele nõuetele vastavate meeste tööle saamine nii lihtne ole,“ ütles Rikko.

Kolm uut komandohoone kohta teada

Rikko sõnul ei saa praegu veel öelda, et komandod on nüüd tehniliselt ideaalsed ja autosid ei pea enam uuemate vastu vahetama. Küll aga lisab, et järgmine suurem päästeameti ees seisev ülesanne on palkasid tõsta. Vastseliina uue depoo garaaži mahuvad nüüdisaegsemad päästeautod kenasti ära ja varsti saavad nad ka paadi ja seega paraneb komando veepäästevõimekus.

Riigi Kinnisvara ASi juhtimisel ehitatud Vastseliina komandohoone ideelahenduse „TUUR“ autor on arhitektuuribüroo Kavakava arhitektid Siiri Vallner ja Indrek Peil. Üle miljoni euro maksma läinud maja sai katuse alla tänu Semuehitusele.

Rikko sõnul on juba teada, kuhu tulevad kolm järgmist sama projekti järgi ehitatavat komandohoonet. „Üks tuleb Jürile, teine Kilingi-Nõmmele ja kolmas Türile. Nende täpsem ehitamise aeg sõltub riigi rahalistest võimalustest. 6. märtsil avati päästedepoo ka Vändras, kuid selle ehitusel kasutati vanema hoone osa.“