Foto: Argo Ingver/Ekspress Meedia
Toimetas Kristjan Väli, Marvel Riik, Arvo Uustalu 6. aprill 2018 13:00
Reede lõuna paiku tekkis Peipsi järvel Varnja kandis jäässe suur pragu ja kalastajad ei pääsenud enam kaldale. „Piirivalvurid aitasid kaldale 110 kalastajat ja kohalikud elanikud tõid maale poolsada järvele lõksu jäänud inimest,“ kirjeldas päästeoperatsiooni Mustvee kordoni juht Jalmar Ernits.

Jääpragu suurenes kiiresti. Abi vajavaid kalastajad olid mööda järve laiali. Näiteks märkas Peipsil patrullinud hõljukimeeskond veel kella poole kolme paiku Varnjas Kasepää traaversil üht kalastajat ja sealt poolteise kilomeetri kaugusel veel kahte. Teine hõljukimeeskond kandis aga viis minutit hiljem, kella 14.40 paiku ette, et märkas kaht tõukekelguga kalastajat.

Hõljukimeeskonna tähelepanu köitis ka Peipsile maha jäetud telk. Asja kontrolliti ja veenduti, et seal ega selle lähedal pole kedagi.

Kalda ja jää vahel laius avavesi

Peagi oli jääprao ümbrus üle vaadatud ja abivajajad kaldale toimetatud, kuid kalastajaid otsiti veel ligi poolteist tundi. Kolme hõljuki, paatide ja kohalike meeste karakatitsate (isetehtud auto, millel on ülisuured rattad) kõrval kasutati jäälõksu sattunute leidmiseks ka seirelennukit. Samuti otsis kalureid piirivalve radarimeeskond.

„Kaldast umbes kilomeetri kaugusel olev jääpragu tekkis Varnja järvelõiku ning see jookseb piki kaldaäärt põhjasuunas. Kuna kalda ja jää vahel on avavesi, vajavad kalastajad abi kaldale saamisel. Piirivalvurid on õngitsejatele kõigiti abiks. Levitame sõna, et kalurid koonduksid ühte kohta, siis saame nad enne õhtu saabumist kaldale aidata. Meie töö kestab seni, kuni viimanegi kalastaja on ohutult kaldale toodud,“ kirjeldas päästeoperatsiooni juhtiv Ernits eile olukorda järvel.

Seirelennuga jälgiti samal ajal, kas jääpraost kaugemal on kalureid, keda oleks vaja kaldale aidata. Kümneid kalastajaid aidati kaldale ka Kolkja kandist.

Inimesed päästeti, tehnika jäeti maha

Varnja külaelanik Marko Mesi ütles Õhtulehele, et heal päeval on järvel kalamehi rohkemgi. „130–150 ei ole palju, sest see on soodne kalapüügipiirkond. Kevaditi on siin hullumaja,“ ütles Mesi. Tema sõnul oli pragu rohkem kui 300 meetrit lai ning laienes veelgi.

„Rääkisin kohaliku mehega, kes läks hommikul jääle. Ta ütles, et pragu laienes minutitega. Sai jäält ära nii, et kukkus vette, kuid jõudis siiski kaldale,“ rääkis Mesi.

Piirivalvurid võtsid telefonitsi nende kaluritega ühendust, kes järvele mineku kordonis registreerisid ning andsid neile vajalikku infot.

Olukord oli Mesi sõnul nõnda pingeline, et piirivalve päästis vaid inimelusid ning järvel olnud saanid ja ATVd jäeti maha. Kalamehed peavad need ise kaldale tooma, kuid see on keeruline, sest reedest ei tohi enam jääle minna. Ei tehnikaga ega ka jalgsi.

Peipsilt on paarikümneliikmelisi kalastajate gruppe päästetud ennegi, kuid nõnda paljude jäälõksu jäämist kohalikud ei mäleta. Küll aga on päästeoperatsioonide käigus tehnikat ka varem järvele jäetud. Osa sellest vedeleb järvepõhjas.

Kui reedel kella kolme paiku olid üksikud hädalised veel järvel, siis kümme minutit pärast nelja oli päästeoperatsioon edukalt lõppenud. Kordoni juht ütles, et vaatamata ootamatult muutunud jääoludele ja suurele jääpraole ei sattunud kellegi elu ohtu ning piirivalvurite ja kalastajate koostöös õnnestus kõik abivajajad kaldale tuua.