Galeriid

GALERII | Kadriorus avati Luulik Kokamäe maalinäitus "Rauge õhtu" (2)

Ohtuleht.ee, 5. aprill 2018, 22:33
Luulik Kokamäe näituse avamineFoto: Robin Roots
Neljapäeval avati Kadriorus Eduard Vilde muuseumi Kastellaanimaja galeriis Luulik Kokamäe (15.04.1921 – 25.06.1986) maalinäitus "Rauge õhtu". Näitus toob üle pika aja avalikkuse ette kunstniku tuntud ja vähemtuntud portree- ja maastikumaalid. Kuraator Mai Levin.

Luulik Kokamäe kujunemine hinnatud portreemaalijaks toimus juba 1950. aastate keskel, varsti pärast ERKI lõpetamist. Tema varasemad portreed on väheldase formaadiga, mõneti vanameisterlikult tumedapoolses, peenetundeliselt nüansseeritud gammas. Need köitsid vaatajat oma vahetu elulisuse ja sundimatu loomulikkusega.

"Luulik Kokamägi oli hea portreemaalija. Heaks portreemaaliks ei piisa sarnasusest ja karakteersusest, see eeldab üsna suurt empaatiavõimet ja selle maaliline teostus peab olema nauditav," tõdes näituse kuraator kunstiteadlane Mai Levin.

Luulik Kokamäe näituse avamineFoto: Robin Roots

Sulaajal ärkas ellu ka 1930. aastate pallaslik traditsioon ja taasavastati impressionistid. Ka Luulik Kokamäe käsitluslaad muutub viiekümnendate lõpul õhulisemaks, ekspressiivsemaks, koloriit heleneb. Ta maalis vanu ja noori, maainimesi ja kultuuritegelasi, kusjuures eriti õnnestusid tal naiste ja laste portreed. Tema "Utra Mari" (1954, Tartu Kunstimuuseum), "Baleriin Ülle Ulla" (1956, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum), "Kunstiteadlane Inge Teder" (1957), "Näitleja Inna Taarna" (1961, mõlemad Eesti Kunstimuuseum) jt kuuluvad tolleaegse portreekunsti paremikku.

Särtsaka maalilisuse ja tundeelevusega on Kokamägi korduvalt portreteerinud oma abikaasat, kunstnik Imbi Lindu.

Luulik Kokamäe näituse avamineFoto: Robin Roots

Epp Maria Kokamägi on meenutanud isa olulist mõju tema kui kunstniku kujunemisel. "Värvilõhn ja kõik, millega isa tegeles, paelus mind algusest lõpuni," tõdes Epp Maria oma monograafias "Elu. Kunst. Epp Maria monograafia".

Luulik Kokamäe näituse avamineFoto: Robin Roots

Mõttelise punkti Luulik Kokamäe tööle pani grupiportree "Jaanipäeva paiku" (1982), milles kunstnik kujutab kogu oma peret suvise maastiku taustal. Tüüpiline Eesti maastik oma metsade ja lagedate väljadega, harvade inimese eluasemetega tõusis 1970. aastatel samuti kunstniku huviorbiiti. Ka Kokamäe enda loomingus on midagi selle maastikuga sarnanevat: see pole rajatud välisele efektile, selle väärtused avanevad süvenemisel.

Publikuüritus on kavas 14. aprillil kell 15.00, mil toimub kuraatori ekskursioon ja loeng "Luulik Kokamägi ja sulaaja maal".

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee