Eesti uudised

FOTOD | Rahvastikuministrid: valimised teravdavad vastandumist kogukondade vahel (22)

Marvel Riik, 5. aprill 2018 20:52
Lõimumis- ehk rahvastikuministrid Katrin Saks, Eldar Efendijev ja Paul-Eerik Rummo arutlesid Eesti integratsiooniküsimuste üle.Foto: Teet Malsroos
Eestis on lõimumisega tegeletud 20 aastat ning käibetõdede järgi on integratsioon ebaõnnestunud. Kogukonnad elavad teineteisest tänaseni lahus, tekitades küsimuse, kas lõimumisega on üldse mõtet tegeleda. Endised rahvastikuministrid Katrin Saks, Eldar Efendijev ja Paul-Eerik Rummo otsis sellele küsimusele vastust tänases debatis, mis oli korraldatud Integratsiooni Sihtasutuse 20. aastapäeva raames.

Katrin Saks, kes oli rahvastikuminister aastatel 1999–2002, ütles, et võrreldes 1990ndatega, kui oli mõeldamatu, et kõige populaarsem laulja või president on venelane, on tehtud silmanähtavaid edasiminekuid, mida on vaja igapäevaselt jätkata. „Ma lugesin hiljuti ühe jalgpallitegelase kommentaari selle kohta, et sel ajal oli tegelikult ka koondises endas veel üsna ebaharilik, et vene rahvusest poisid jooksevad sinistes särkides,“ rääkis Saks. „Ma arvan, et see „meie“ on saanud täna hoopis teise tähenduse.“

Samal teemal

Arusaam, et lõimumine peaks käima kärmelt ning andma kiirelt ideaalseid tulemusi, on Paul-Eerik Rummo, kes rahvastikupoliitika eest vastutas 2003–2007, sõnul ebareaalne. „Me peame ikkagi silmas pidama, et meil on peamiselt tegemist inimestega, kellele on juurdunud põlvkondade pikkused eneseidentsuse kujutelmad,“ ütles Rummo. „Identsuse muutumine võtab hea juhul aega 3–4 põlvkonda, tegelikult oluliselt kauem.“

Debatis osalejad peatusid ka põletavatel küsimustel, nagu ETV+ jätkusuutlikus. Riik oleks pidanud venekeelsele auditooriumile mõeldud telekanaliga välja tulema 1993. aastal, kui vene televisioon Eestist kadus. Praegusel ajal, kui ETV+ on olnud vaadatav üle kahe aasta, on raske leida turul, kus kanaleid on hulgi, vaatajaid.

„Palju oleneb sellest, kes esineb, kuidas on saade üles ehitatud, mis küsimused on, milline on diskussioon. Mõned saated olid nii populaarsed, et seal kõlanud  küsimusi arutati edasi lehtedes,“ märkis Eldar Efendijev, kes kandis rahvastikuministri portfelli 2002–2003.

Positiivse nootide kõrval arvasid endised ministrid, et poliitiliselt teravneb vastandumine kogukondade vahel. Seda ainuüksi seetõttu, et järgmisel aastal on ees riigikogu valimised. „Vastandumisest ei saada lahti. Kuniks on poliitika, on ka mäng ning siin ei ole midagi parata,“ ütles Edendijev, kes näeb lahendust uutes põlvkondades, kes oskavad otsuseid teha manipulatsioonidele allumata.

Valitsuse otsusega asutati 31. märtsil 1998 Integratsiooni Sihtasutus (algse nimetusega Mitte-eestlaste integratsiooni sihtasutus).

Samal teemal

12.03.2018
Integratsiooni Sihtasutus eraldas rahvusvähemuste kultuuriseltsidele toeka rahasumma
23.01.2018
Darja Saar | Aktsendiga ja aktsendita Eesti