Bauhof | Sisuturundus

HAKKAME PIHTA: kevadised aiatööd on lopsaka aia vundament! 

Bauhof, 10. aprill 2018, 16:26
 
Kui talvekülm taandub ning ere päike sulatab puude alla ja aia nurka jäänud viimased lumehunnikud, saab aeg küpseks, et haarata aiatööriistad alustamaks viljapuude lõikamise, istutamistööde ning muru hooldamisega.

Märtsis alanud kalendrikevad on aprilliks võtnud suuremad mõõtmed, päike käib kõrgemalt ning paljudes kohtades on ka lumi sulanud. Aiatööd võivad alata, ent ringi hiilivate hiliste öökülmadega tuleb endiselt arvestada ja sellest lähtuvalt ka tegutseda. Bauhofi aiaeksperdid jagavad hüva nõu, mida aprillis tegema peaks.

Varase saagi saladus on taime õige hooldamine

Kui märtsis jäid lume tõttu marjapõõsad ja vaarikad lõikamata, tee seda nüüd. Kontrolli mustasõstrapõõsaste pungi ja korja ära ning hävita teistest suuremad ümara kujuga pungad. Need on tõenäoliselt pahklestast kahjustunud.

Silmale nähtamatu pahklest elab sõstra pungades 

Vaata üle ka maasikapeenrad. Istuta mulda tagasi talvekergitatud maasikataimed, kuid ära veel kiirusta vanade lehtede koristamisega. Need kaitsevad hiliste öökülmade eest. Anna taimedele esimene kevadväetis.

Kui soovid varast maasikasaaki, puhasta peenar vanadest lehtedest, võsunditest ja umbrohust ning kata peenar kattelooriga. Õitsemise ajal eemalda loor vaid päevasel ajal, kuid öösel jäta veel hiliste öökülmade kaitseks.

Puhasta maasikapeenar kuivadest pehkinud lehtedest 

Väeta ka viljapuid. Arvesta, et viljapuudele antakse väetis puu võra välimisele piirile. Seal asuvad aktiivsed juureosad.

Vahetult enne viljapuude õitsemist  ja kohe peale kroonlehtede langemist tee ära kevadine taimekaitse ehk pritsimine. Parim on selleks tuulevaikne pilves ilm. Järgi täpselt pakendil olevat juhist.

Alusta viljapuude, marjapõõsaste ja hekitaimede istutamisega. Paljasjuursete istikute istutamine lõpeta enne pungade puhkemist. Viljapuud istuta samale sügavusele kui nad enne kasvasid, sõstrapõõsad 5-10 cm sügavamale.  Okaspuude istutamiseks kaeva mullapallist 2 korda suurem istutustauk ja sega väljakaevatud pealmine viljakas mullakiht läbi istutusturbaga. Nii lood juurdumiseks paremad tingimused. Kasta korralikult. Ühtlasi on aprillis parim aeg tutvuda hekitaimede valikuga ja asendada talvega kahjustunud taimed.

Viljapuid võib hakata lõikama peale suuremate külmad möödumist (temperatuur ei tohiks langeda alla -5°) ja lõigata kuni pungade puhkemiseni.

Kevadine oksalõikus 

Muru hooldustööd ja seemnete külvamine

Hoolimata sellest, et päike käib kõrgemalt ning särab soojemalt, ei tohiks talvekatete eemaldamisega kiirustada ega ka taimi hauduma jätta. Vaata katted üle ja eemalda need vastavalt ilmade soojenemisele. Lõplikult võib katted eemaldada siis, kui maapind on sulanud. Et taimed harjuksid, peab katted eemaldama pilvise ja tuulevaikse ilmaga.

Muru hooldamiseks tuleb oodata kuni maa on tahenenud. Kui maa on veel vettinud ja märg, siis jäta see töö maikuusse. Märga muru ei tohi kindlasti tallata, sest see teeb pinnase tihkeks ja murutaimed võivad õhupuuduse tulemusel hukkuda. Kui saab, siis tuleks liigne ja seisev vesi muruplatsilt ära juhtida.

Aprill on ka õige aeg seemnete külvamiseks kasvuhoonesse ja taimede ettekasvatamiseks. Kasvuhoonesse saab külvata redist, aedsalatit, aedtilli ja spinatit. Et seemned kiiremini idaneks, soovitame tilli seemneid enne külvi leotada üks ööpäev.

Puhasta lillepeenrad eelmise aasta vartest, kobesta pinnast ja lisa peenrasse kompostmulda.

Ettekasvatamisekskülva külvikasti või kassetti kuu alguses levkoi, lõvilõua, keskpäevalille seemned. Paari nädala pärast parkjuure, kressi, lillherne seemned.

HEA NIPP! Kasvata noori hernevõrseid kas aknalaual või kasvuhoones. 

Rohkem lugemist ja kasulikke nõuandeid kevadisteks aiatöödeks leiad Aiaparadiisi blogist.

Samal teemal

9. mai 2018, 15:20
ROHENÄPU UNISTUS: kuidas kasvatada taimi väikesel pinnal?
23. aprill 2018, 14:24
Millised okaspuud on parim valik koduaeda?

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee