Eesti uudised

Kes on riigikogulane Enn Meri? (28)

Kristjan Väli; Margus Järv, 5. aprill 2018 12:52
Enn Meri ja ta abikaasa Ann Meri.Foto: Priit Simson / Ekspress Meedia
Andres Ammase asendusliige riigikogus on Saaremaalt pärit ettevõtja Enn Meri, kes on aastaid elanud ja õppinud Rootsis, kuhu tema perekond Teise maailmasõja päevill põgenes.

Enn Meri sündis 1942. aastal Kuressaares. Paar aastat hiljem oli ta perekond sunnitud Vene okupatsiooni eest põgenema Rootsi. „Kasvasin seal üles eestikeelses ja eestimeelses perekonnas,“ on ta hiljem välismaal elatud aastaid iseloomustanud.

Delfile antud usutluses rääkis Meri, et Saaremaalt põgeneti päeval, mil Vene väed Tallinna vallutasid. Eestisse jäämine oli välistatud, sest Ennu laevakaptenist isa oli sõja ajal töötanud Eestis politseis ja siiajäämine oleks täheldanud kindlat hukku.

Põgenemine toimus väikese paadiga, mis oli puupüsti inimesi täis.

Samal teemal

1961. aastal lõpetas Enn Malmö tehnikainstituudi, kus õppis masinainseneriks. Hiljem läks ta edasi Lundi ülikooli ja lõpetas selle 1970. aatal. Meri on Rootsis töötanud nii autotööstuses, laevatööstuses kui ka energeetikasektoris. 1984. aastal alustas Meri ettevõtlusega. 

Saaremaale naasis ta esimest korda 1989. aastal, ent lõplikult jäi ta kodumaale elama paar aastat hiljem. 1990ndate alguses tegutses ta peaasjalikult tsemendiäris. Hiljem asutas ta ettevõtted Saare Martex ja Merinvest. Mõlemad ettevõtted ta müüs hiljem siiski maha. 

Hoolimata sellest, et 76aastane Enn Meri ei ole 2012. aastast alates kummidetaile tootva ettevõtte omanik, on mees Merinvesti nõukogu esimees. Lisaks on ta Saksa kaubanduskoja president. Tegusale ettevõtjale  kuulub ka Orissaares asuv sokitööstus OÜ Sartex. 

Samuti on Meri MTÜ Lodja Sadama juhatuse liige.

2009. aastal astus ta Isamaa ja Res Publica liitu, ent lahkus erakonnast viis aastat hiljem. 2014. aasta sügisel astus ta Eesti Vabaerakonda.

Tal on Kuressaares kaks ja Tallinnas üks korter. Enn ja tema abikaasa Ann Meri elavad koos suures majas Rahuste külas.

Kohaliku omavalitsuse valimistel sai Meri 2009. aastal Kuressaare linnas 26 häält. Riigikogu valimistel 2011. aastal 284 häält. 2015. aastal Eesti Vabaerakonna ridades riigikokku kandideerinud mees sai 1619 häält.

2017.  aasta kohaliku omavalitsuse valimistel sai Meri 113 häält, millega pääses kohaliku omavalitsuse volikokku.

Meri on Valgetähe V klassi ordeni kavaler ja 2014. aasta ettevõtja elutöö preemia laureaat. Ta valdab eesti, rootsi, inglise ja saksa keelt. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee