Eesti uudised

Vanglates tehti ühe päeva jooksul kaks enesetappu (6)

Arvo Uustalu, 5. aprill 2018 00:04
TARTU VANGLA: Tartu vanglas pani endale käe külge 22aastane kinnipeetu.Foto: Aldo Luud
Esmaspäeval oli vanglates kaks enesetappu, üks Tallinna ja teine Tartu vanglas. Justiitsministeerium seda ei kinnita, kuid Õhtulehe andmetel poos Tartu vanglas end jalatsipaeltega üles 22aastane mees, kes aasta tagasi end alkoholist ja narkootikumidest segi kammis ning ühes Raatuse tänava korteris kolme inimest pussitas.

Vanglate pressiesindaja Leanyka Libeoni sõnul poos Tallinna vanglas karistust kandnud 29aastane vang end 2. aprilli õhtul üles riideesemega. Kinnipeetu kandis karistust väljapressimise eest. Ööl vastu 2. aprilli tegi enesetapu aga Tartu vanglas viibinud 22aastane isikuvastastes kuritegudes süüdi mõistetud vang, kes kasutas poomiseks jalatsipaelu. Mõlemad kinnipeetavad olid kambris üksinda. Libeon kinnitab, et kaks enesetapujuhtumit ei ole omavahel seotud. Mõlema juhtumi täpsemad asjaolud on selgitamisel.

Samal teemal

Kinnitamata andmetel tegi Tartu vanglas enesetapu 2017. aastal Raatuse tänaval võõrasse korterisse tunginud noormees, kes seal kolme inimest pussitas. Mullu veebruaris pidutsesid Tartus kaks Jõgevamaa meest. Peale alkoholi tarvitati ka ecstasy't. Meeletu enesehävitamine lõppes sellega, et noormehed olid hommikul noaga võõra ukse taga. Pussitajale määras kohus karistuseks neli aastat ja kaheksa kuud vangistust, tema kaasosaline sai karistada tingimisi. Libeon nendib, et juhtumite üksikasju praegu kommenteerida ei saa.

„Kambris viibivaid vange tavaliselt kaameraga jälgida ei tohi ja vanglas on kaamera ainult mõnes kambris. Sinna tohib vange panna ainult siis, kui kindlalt on teada, et nad võivad endale ohtlikud olla. Kui vangid on kambrisse lukustatud, teeb ametnik ringkäigu iga tunni järel,“ vastas ta küsimusele, kuidas kinnipeetavaid jälgitakse. Ta lisab, et enesetappudeks on kasutatud eri riideesemeid, kuid vangi inimväärikalt koheldes ei tohi vangla neid lihtsalt igaks juhuks ära võtta. „Seda võib teha ainult siis, kui on kindel põhjus arvata, et keegi ennast ohustada võib,“ selgitab ta.

Libeon nendib, et seda, kas ametnikele on põhjust midagi ette heita või töökorralduses midagi muuta, veel selgitatakse. Praegu töökorraldust muudetud ei ole.

Õhtulehe andmetel tegi Tallinna vanglas enesetapu naine, kellel oli pärast kahe lähedase inimese surma probleeme närvidega ning kes oli vanglakorrale allumatuse tõttu pikemat aega ka kartseris viibinud. Ta olevat rünnanud vangla töötajaid ja tema käitumine oli ettearvamatu.

Ühe Tallinna vangla kinnipeetu sõnul kaotas naine täielikult enesekontrolli ja ta murdus. Tema sõnul rääkisid ka vangla töötajad, et kõnealuse naise koht on vaimuhaiglas ja väidetavalt seisis tema kontrolli saatmine vaid allkirja taga.

Nii eelmisel kui ka üle-eelmisel aastal tehti Eesti vanglates üks enesetapp. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee