Transforza. Foto: Marinetraffic.com
Eesti uudised
4. aprill 2018 17:34

Madalikult päästetud laeva saatus selgub homseks

Eile Kihnu saare all madalikult lahti kergitatud kaubalaev Transforza toimetati Paldiskisse, kus laevale tehakse ülevaatus, et hinnata tema vigastusi ja merekõlblikkust.

Neli päeva väldanud päästeoperatsiooni käigus toimetas pukserifirma Alfons Håkans puksiir Protector praami abiga Pärnu sadamasse osa Transforza lastist, mis koosnes puidust. Sellega saadi alus kergemaks ja ta vabanes puksiiride abiga madalikult. Töö toimus Politsei- ja piirivalveameti (PPA) laeva Kindral Kurvits turvamisel ning töös olid pukserid Atlas, Torvik ja Protector.

Veeteede ameti kommunikatsioonijuht Priit Põiklik sõnas, et kuna keskkonnareostuste ohtu ei olnud, ei läinud laeva jaoks vaja ka eriluba ülesõiduks madalalt Kihnu all Paldiskisse.

"Lisaks oli Kindral Kurvits oli pidevalt olukoda jälgimas. PPA kohus on vajadusel reageerida, kui peaks ilmnema vajadus päästetöödeks või ka keskkonnaohtuks," selgitas Põiklik.

Praegu lossitakse Paldiski Lõunasadamas Transforzalt maha ülejäänud last. Laev lekib madalikule sõidu järgselt, kuid õnneks puudutab sees suuremas osas ballastvee tanke. Kütusetankide vigastused pole leket tekitanud.

Põikliku sõnul läheb veeteede ameti laevainspektor täna õhtul Transfozale, et koos klassifikatsiooniühingu esindajaga laeva kontrollida, tuvastada võimalikud vigastused, nende iseloomu ja ohtlikkuse. "Tuleb pidada koos nõu ning otsustada, mis edasi oleks otstarbekas teha. Üks variant on, et laev suundub Paldiskist edasi Vene-Balti sadamasse, kus teda saab dokis ka juba remontida," rääkis Põiklik. "Kui need asjad on selged, siis väljastatakse ka luba ülesõiduks Vene Balti sadamasse."

Transforza on Gibraltari lipu all sõitev kaubalaev pikkusega 100 meetrit. 2000. aastal ehitatud alus oli haavapaberipuulastiga teel Pärnu sadamast Soome Kaskösse.

Laev sattus seni teadmata põhjusel Kihnu saare juures madalikule 20. märtsil. Ilmselt tegi laevajuht vea, ajades segi poid ning keeras Kihnu lõunatipu lähedal liiga vara laevanina lääne suunas.