TÖÖ TEHTUD: Porton Downi kaitselaboris tehti kindlaks, et Salisburys 4. märtsil kasutatud närvimürk oli tõepoolest Novitšok.  (AFP/Scanpix)

Venemaa nõuab Suurbritannia peaministrilt Theresa Maylt ja välisminister Boris Johnsonilt vabandust, sest Porton Downi kaitselabori tegevjuhi Gary Aitkenheadi tunnistusest selgub, et Salisburys kasutatud närvimürgi Novitšok täpset allikat pole suudetud kindlaks teha.

Moskva on kogu aeg eitanud osalust Vene endise topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamises 4. märtsil Salisburys. Vene presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov tõlgendas Gary Aitkenheadi ütlust oma mätta otsast, leides, et see vabastab Venemaa süüdistustest. 

Ta ei pööranud sihilkult tähelepanu Aitkenheadi sõnadele, et labori ülesanne oli leida teaduslikud tõendid, millist mürki kasutati, mitte see, kus seda toodeti.

Kolmapäeval arutati Salisbury juhtumit Haagis. Seda tehti keemiarelvade keelustamise organisatsiooni (OPCW) kohtumisel kinniste uste taga. Ankaras viibinud Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul ei suuda Suurbritannia tõestada, et Salisburys kasutatud Novitšok toodeti Venemaal. Ta ütles, et sellist mürki on võimelised tegema umbes 20 riiki. 

Inglise mainekas päevaleht The Times seevastu kirjutab, et juhtunu näitab, et Venemaa on lisanud  Novitšoki hübriidsõjarelvistusse.  Venemaa juhtide väiteid, et nad ei tea Salisbury keemiarünnakust midagi, ei maksa aga uskuda, arvestades kõiki neid rahvusvaheliste reeglite rikkumisi, millega Venemaa on Putini ajastul hakkama saanud.         

Jaga artiklit

21 kommentaari

R
Room  /   09:31, 5. apr 2018
Kellele veel oleks vaja olnud ülekaranud luurajat tappa kui mitte venelastel endil? Nii näitas Putin, et tema sõnad peavad paika, et reeturid saavad alati karistada. Mis siis, et ta ise Skripalile ametlikult armu andis. Ja sugugi juhuslikult ei tehtud seda vahetult enne valimisi!
Venelane on nagu peeretaja liftikabiinis. Kõik liftis kuulsid ja tundsid, et pauk ja hais tuli venelase poolt. Venelane ütleb aga liftist väljudes: tõestage nüüd, et mina tegin!
V
Venelased on oksa,  /   08:09, 5. apr 2018
millel seni istunud,läbi saaginud ja püherdavad maas.Uskujaid napib ja needki "täiesti sõltumatud".

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis