Kommentaar

Toomas Alatalu | Kaljulaid tegi Trumpist telje! (16)

Toomas Alatalu, vaatleja, 4. aprill 2018, 18:18
See, kuidas USA mõlema võimupartei ladvikuga kokkukasvanud ja nendega koos 2016. aasta presidendivalimised kaotanud ajakirjandus siiani president Donald Trumpiga sõdib, leidis järjekordset üleilmset ettemängimist seoses Balti riikide presidentide käiguga Valgesse Majja. Leidis kinnitust seegi, et nii mõnelgi Balti ajakirjanikul ja analüütikul on jätkuvalt raskusi minna kaasa muutunud olude ja hinnangutega, sest siis annaksid kokkuvõtted stiilis mida-uut või kes-võitis-kes-kaotas hoopis teiste rõhuasetustega tulemusi. Kohtumise tulemuste üle aga arutletakse kaua.

Sestap ruttan teatama, et minu arvates oli Valge Maja kohtumise peavõitja meie president Kersti Kaljulaid, kel ainsana olid ette valmistatud ja samas kui varnast võtta uued sõnumid. Ehk just see, mida sellelt kohtumiselt oodata tuli ja mis praegu vajaksid hädasti levitamist ja propageerimist uue sõnumina rahvusvahelises poliitikas ja seda esimesena Eesti presidendi suust kõlanuna. Pealegi Valges Majas. Pean eeskätt silmas väljendit axis of good ehk headuse telg.

Kurjuse asemele asus headus

Tasub mäletada, et selle eelkäija, õigemini vastandi axis of evil ehk kurjuse telje lasi 29. jaanuaril 2002. aastal läkituses Kongressile käiku USA toonane president George W. Bush ja sellega peeti silmas Iraani, Iraaki ja Põhja-Koread, kelle alistamiseks tuli kõik teised riigid koondada. Millega sõjakäik Iraagi vastu lõppes – õigemini jätkub –, teavad kõik. Nagu sedagi, et USA eelmine president leppis Iraaniga ja praegune teeb sama varsti Põhja-Koreaga. Ehk siis laias laastus oli tegu ebaõnnestunud telje-projektiga ja ega axis of evilit viimasel ajal eriti kasutatud ka pole. Unustatud siiski mitte, sest vastavat konkreetset poliitikat aetakse ju tänaseni ja ajajaid ka jagub! Ent nüüd tuli nagu välk selgest taevast midagi selle kõrvale – suure poliitika uustulnuk Eestist, pealegi naispresident pakkus nagu lennult nimetada superriigi ja väikeste piiririikide koostööd ja partnerlust axis of good. Kõlab isegi nagu axis of God ehk siis jumala telg! Pealegi ruttas Kersti Kaljulaid kinnitama, et sellel teljel on ruumi ehk siis sellele mahub palju ja ollakse avatud! Lootkem sellele, et pakutud uuest teljest saab elujõuline rivaal vanale, kelle aeg on ammu möödas.

Eesti presidendi teine silmatorkav avaldus pärines justkui varem ettevalmistatud tekstist – „uskusime kogu okupatsiooniaja, et USA pole meid unustanud“, kuid sai otsustava kaalu pigem pressikonverentsil tekkinud õhkkonnas. Nimelt ei saanud ükski Balti presidentidest Trumpi äraarvamatuse tõttu ette näha, kui palju too ja millisel teemal soleerib. Samas lõid USA ajakirjanike esitatud küsimustes kõlanud Trumpi-vastased ründed, Trumpi enda NATO ja Euroopa juhtriikide vastased remargid ning avaldused Venemaa ja Hiina juhtide kohta, pressikonverentsi ajaks teadaolev info Salisbury keemiarünnaku kohta ja Trumpi enesekiitus olukorra, kus meie president oli kärme koguni kahel korral deklareerima, et „me usaldame president Trumpi“.

Trump võttis pakutud rolli omaks

Mõistagi ei saanud see sõnum meeldida pressikonverentsile tulnud USA meedia neile esindajatele, kes hindavad Trumpi vaid negatiivselt. Paraku ei tahtnud seda sõnumit märgata ka mitmed Balti riikidest pärit ajakirjanikud. Või siis vähemalt vältisid selle võimendamist. Samas pole raske kvalifitseerida see avaldus pugemiseks, ent suure poliitika tasemele tagasi pöördudes oli tegu taktikaliselt osava sõnumiga Kersti Kaljulaidi poolt, tagamaks olukorrast puhtalt välja tulemise juhuks, kui miski peaks piiririikide kahjuks kapitaalselt muutuma. Olukorras, kus suur poliitika võib muutuda tundidega, peab mingi kindlus olema. Sestap Kersti Kaljulaid tegigi – lisaks headuse teljele – ka president Trumpist endast nimelise telje väikeriikidele, millele saab tugineda eriti keerulises rahvusvaheliste suhete seisus. Igal juhul oli Trump selle pakutud uue rolliga nõus, sest lahkus pressikonverentsilt sõnadega „kolm suur Balti rahvast, kolm suurt presidenti.“

Ütleks pressikonverentsi kohta sedagi, et Leedu president Dalia Grybauskaitė esines oma tuttaval tasemel, ent pakkumata midagi uut ja kõrvajäävat. Läti president Raimonds Vējonist kammitses teadmine, et ta ei suuda end vabalt inglise keeles väljendada ja et peab samas midagi ütlema, et naiskolleegidele mitte alla jääda. Rabas aga Läti ajakirjanike täielik ettevalmistamatus. Hea on pääseda säärasele tippkohtumisele, ent kui tekib paus, peab keegi võtma ohjad enda kätte. Antud hetke päästja võinuks parem vaikida. Julgen öelda sedagi, et üks esitatud küsimustest võinuks kõlada paremini ja saanuks sisukama vastuse, kui oleks eelnevalt läbi loetud president Kaljulaidi kõne Müncheni konverentsil. Meie proua president on end tänase reaalpoliitikaga, – mis on midagi muud kui soovpoliitika –, hästi kurssi viinud. Ka Trumpi mõtlemise osas. Tänu sellele ta tundiski end kindlalt Valge Maja pressikonverentsil.

16 KOMMENTAARI

K
,,A,, 5. aprill 2018, 14:57
Kusjuures headuse telje! Sest nad on palju halbu riike viimase aja jooksul maamunalt pühkinud! Rääkimata tohutul hulgal inim laadsetest olenditest, kellest saavad meie uue maailmakorraga Euroopas tuumafüüsikud, arstid ja muud spetsialistid! Elagu Kaljulaid, ja tema moraal, ning empaatiavõime!
t
telg 5. aprill 2018, 13:16
eesti keeles ka ass, ameerika menukeeles mida tähendab?
Loe kõiki (16)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee