Eesti uudised

Häirekeskus saab nüüdsest iPhone’i kasutajaid täpsemalt positsioneerida (1)

Toimetas Silja Ratt, 4. aprill 2018 12:55
iPhone'idFoto: Reuters/Scanpix
29. märtsist kättesaadavaks tehtud iOSi versioon 11.3 annab häirekeskusele võimaluse hätta sattunud iPhone’i kasutajat täpsemalt positsioneerida.

Tegemist on Advanced Mobile Location (AML) süsteemiga, mis alates juunist 2016 oli Eestis kättesaadav vaid Androidi nutitelefonide kasutajatele. Häirekeskuse planeerimise ja koostöötalituse juhataja Kaili Tamme sõnul on see nii abivajajate kui ka abistavate organisatsioonide jaoks väga oluline uudis.

Tamme sõnul jääb häirekeskus ka täpsema positsioneerimise võimekusega hädaabinumbrile 112 helistajatelt küsima nende asukohta.

„Kuna ühelt poolt on tegemist tehnilise lahendusega, mis võib eksida ja tegeleme tihti juhtumitega, kus abistamine on äärmiselt ajakriitiline, tuleb meil olla 100% kindlad, kus abivajaja asub. Seega on meil endiselt palve, et inimesed jälgiksid seda, kus nad asuvad.“

Kuidas uus süsteem toimib

AML süsteem rakendub, kui telefoni kasutaja helistab hädaabinumbrile 112. Siis edastab iPhone andmed oma asukohast, kasutades selle aluseks GPSi, wifi või mobiilsidemasti asukohaandmeid ning tekstisõnumi edastamist häirekeskusele. Saadud andmed kuvatakse kõnele vastanud päästekorraldaja arvuti digikaardil. Häirekeskusele AML informatsiooni vastuvõtmise tarkvaralise võimekuse loonud Siseministeeriumi infotehnoloogia ja arenduskeskuse pääste ja hädaabi valdkonna juhi Aivo Riisenbergi sõnul töötab täpsem positsioneerimine Apple iOSi puhul täpselt samal põhimõttel nagu Android telefonide kasutajatel - helistaja asukoha tuvastamine käivitub vaid siis, kui inimene helistab hädaabinumbril 112.

Üks erinevus siiski Riisenbergi sõnul on: "Kui Androdi operatsioonisüsteemi kasutavate telefonide puhul rakendus täpsema positsioneerimise tarkvarauuendus automaatselt, siis Apple iOSi kasutajad peavad ise enda mobiilseadmetes tarkvara uuendama, et lahendus käivituks," sõnas Riisenberg. Täpsema positsioneerimise võimekus on olemas Apple telefonidel, mis kasutavad iOS 11.3 tarkavara versiooni.

Esimesed iPhone’i hädaabikõned jõudsid häirekeskusesse juba loetud päevad peale uuenduse avaldamist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee