Sisuturundus

5 asja, mida peaksid oma lapsele raha kohta õpetama 

Financer.com, 4. aprill 2018, 00:25
Foto: PantherMedia/Scanpix
Rahatarkus ei kasva puu otsas, see tuleb hoopis lapsevanematelt. Üks lapsevanemate ülesannetest on õpetada oma lapsele, kuidas teha häid rahalisi otsuseid, et ta saaks tulevikus hästi majandatud ega satuks võlgadesse. Pole kindel, kust õpetamisega algust teha? Siin on mõned asjad, mida sa peaksid oma võsukesele juba maast madalast selgitama.

Selgita, kuidas raha töötab

Õpeta raha säästma

Raha säästmiseks pole kunagi liiga vara! Selgita lapsele, kuidas kannatlikult raha säästes on võimalik lõpuks täita mõni eesmärk ning aita lapsel ka praktiliselt raha säästa: näiteks looge üheskoos soovinimekiri asjadest, mida laps sooviks osta ning aita tal teha väike plaan, kuidas raha säästmisega lõpuks kokku koguda vajalik summa. Niiviisi tekib lapsel säästmiseks harjumus, mis kandub edasi ka tema täisealiseikka.

Näita eeskuju vastutustundliku laenamisega

Lapsevanemana näitad sa igal sammul lapsele eeskuju, sama kehtib raha kohta. Kiirlaenud, väikelaenud, krediitkaardid ja muud krediiditooted võivad olla küll mugavad lahendused, kuid kui laps näeb vanema kõrvalt, kuidas rahamure korral seatakse kohe samm laenufirma poole, näitab see, et rahamuresid ei saagi teistmoodi lahendada. Niisiis võib nooruk ekslikult samuti pöörduda laenude poole isegi siis, kui selleks pole vajadust.

Selle vältimiseks tarbi finantstooteid väga hoolikalt ning võimalusel väldi neid. Kui aga pead taotlema näiteks väikelaenu, võrdle väikelaenude intresse ja tee teadlikult soodsam valik. Nii näitad ka oma lapsele head eeskuju: mõtled hoolikalt enne otsuse tegemist ja võrdled erinevaid laenupakkujaid põhjalikult, mitte ei suundu esimese ettejuhtuva teenuse poole.

Inspireeri last leidma viise lisaraha teenimiseks

Üks suurepärane viis, kuidas õpetada lapsele raha teenimise kontseptsiooni, on lasta tal teha kodus väikeseid ülesandeid, mille eest tasustada teatud summaga. Laps võib näiteks niita muru, pesta nõusid või teha midaiganes muud – nii õpib laps, et raha tuleb välja teenida ning seda ei saa mitte millegi tegemise eest.

Ka ettevõtlikkust tuleks sisendada lapsele juba varakult. Laps võib näiteks jalutada naabrite koeri, valmistada oma kätega midagi kena ja müüa isetehtud asju või teenida raha mingil muul moel. Töökus ja teotahe on olulised iseloomuomadused, mida võiksid oma lapsele sisendada võimalikult vara.

Innusta teisi abistama

Õpetamaks lapsele, kuidas rahaga ümber käia ning kulutada seda otstarbekalt, mitte niisama tühjale-tähjale, on hea mõte innustada last tegelema heategevusega. Või miks ka mitte – tegele sellega ise ning kaasa last oma tegevusse. Olgu tegemist supiköögis abistamise või loomade varjupaigale annetamisega – teiste abistamise kaudu õpib laps, kuivõrd väärtuslik on raha ja kuidas rahaga saab teha head.

Need viis on vaid üksikud näited paljudest põhimõtetest, mida võiksid oma lapsele õpetada. Pea meeles, et ükski vanus pole vale selleks, et õppida rahaga ümber käima – mida varem algust teha, seda parem!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee