Eesti uudised

Hiidlased võivad olla rahulikud: Hiiumaale jääb sünnitusabi alles (17)

Asso Ladva, 3. aprill 2018, 18:17
HIIUMAAL ON KVALITEETNE ARSTIABI: Hiiumaa vallavanem Reili Rand ütleb, et tema valdustes Põlva ja Valgaga sarnast segadust sünnitushaigla ümber ei tule.Foto: Laura Oks
„Oleme lubanud koostöös Hiiumaa haiglaga teha jõupingutusi, et sünnitusabi lähiaastatel Hiiumaa haiglas säiliks ja oleks tagatud kõrge kvaliteet,“ ütleb sihtasutuse Hiiumaa Haigla nõukogu esimees Agris Peedu, kes on ühtlasi Tallinnas asuva Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) juhatuse esimees.

Nii Peedu kui ka Hiiumaa vallavanem Reili Rand kinnitavad, et Põlva ja Valga stsenaarium Eesti suuruselt teisel saarel vähemalt lähiaastail ei kordu, ehkki ka Hiiumaa haigla on sarnaselt Põlva ja Valga haiglaga osa suuremast ja hoopis mujal asuvast tervishoiuasutusest. Nimelt kuulub sihtasutus Hiiumaa Haigla alates mullu juulist PERHile.

Samal teemal

“Hiiumaa kogukonna jaoks on oluline, et saarel oleks tagatud kvaliteetne arstiabi,” räägib Rand. “Niivõrd väikse sündide arvu puhul on see väljakutseks, kuid Hiiumaa Haigla jätkab koostöös PERHiga sünnitusabi tagamist saarel.”

Tervel Hiiumaal on elanikke sama palju kui ainuüksi Põlva linnas, mõlemas natuke üle 9000, seega jääb sündide arv Hiiumaal kindlasti alla selle piiri, mis pani haigekassa ja Tartu Ülikooli Kliinikumi Põlva ja Valga haigla sünnitusosakonda sulgema. Ühe põhjendusena toodi naistearstide seltsi hinnang, et kui haiglas on alla 400 sünnituse aastas, siis hakkab spetsialistide tase langema. Hiiumaa sündide arv jääb sellele suisa kümnekordselt alla.

„Hiiumaal on sünnituste arv aastast aastasse vähenenud, möödunud aastal oli 40 sünnitust ja sellele eelneval aastal 48 sünnitust,“ sõnab Peedu. „Peame tõdema, et nii väike sünnituste arv on meile mõttekohaks ja seda mitte rahalises mõttes, vaid ennekõike pädevate tervishoiutöötajate ja nende oskuste ning pädevuse arendamise mõttes. Meie peamiseks eesmärgiks on tagada sünnitajale ja vastsündinule tänapäevane kvaliteetne arstiabi.“

Sünnitusabi säilimine meretagusel territooriumil Hiiumaal on vältimatu, seda näitab kasvõi praegune tants praamiühendusega. Pole ju välistatud seegi olukord, kus Eestit tabab raevukas torm, mis muudab ühtaegu võimatuks nii laeva- kui ka lennuühenduse. Liiatigi ei ole juba enam kui 15 aastat sünnitusosakonda Hiiumaale lähimas mandrihaiglas Haapsalus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee