HOIATUS LOETAKSE ETTE: Valeütluse andmise karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.Foto: Marvel Riik
Marvel Riik 3. aprill 2018 16:50
Igal aastal antakse politseile rohkem kui 70 korral valeütlusi. Üheks peamisteks põhjusteks on inimeste enda hajameelsus, mistõttu on kaotatud hinnalist vara, mida püütakse eksitavate tunnistustega varguseks maalida, ja soov päästa sõbrad võimalikest pahandustest. Valel on aga teatavasti lühikesed jalad.

Möödunud aasta 13. septembril oli 15aastane Olga (nimed muudetud) õhtu sõbranna Tatjanaga lugenud lõppenuks ning sammus Sillamäe varjulistel tänavatel koju, kui tundis, et keegi, tumedas riietuses, pea kapuutsiga kaetud, teda jälitab. „Ehmusin väga sellel momendil /…/, mees sirutas oma parema käe minu suunas, pärast mida kuulsin kahte pauku,“ rääkis Olga politseile intsidendist, kus teda lasti viiel korral õhkrelvast.

Esimene lask läks tüdrukust mööda, teine aga tabas teda kaelapiirkonda, verine haav seda tõestamas. Tormates koju, kuulis Olga veel kolme lasku. Kodus rääkis Olga kõik emale ära, kohale kutsuti politsei ja kiirabi, kes viis tüdruku haiglasse, kust tal opereeriti kaelast välja metallkuulike.

Vargus päisel päeva

53-aastasele Airele oli mullune 12. september julm päev, kui ta Mustamäe Magistrali keskuse trollipeatuses langes päisel päeval varguse ohvriks. Mahukas õlakott õlal, kilekott käes ning kaks spordikotti veel maas, hakkas ta peatuvale trollile astuma, kui teda ühtäkki tõugati. Püüdes koperdades tasakaalu säilitada, libises Aire õlalt kott maha ning kui ta suutis enda selja uuesti sirgu ajada, oli õlakotiga sääred tehtud. Kaotus oli ränk, sest kotis leidus hinnalist tehnikat: fotokaamera väärtuses 1029 eurot, nutitelefon 700 eurot, rääkimata sularahast ja muust pudi-padist kogu väärtuses 277 eurot.

Pealtnäha kahte väga erinevat episoodi ühendab see, et mõlemal puhul anti politseile valeütlus. Ühtlasi toovad juhtumid esile valeütluse andmise ühed peamised ajendid: vähendada tekkinud majanduslikku kahju ja aidata sõpra, kes on politseiga sekeldustesse sattumas.

Valede lühikesed jalad

Sillamäel leidis politsei päev pärast intsidenti üles õhkrelva omaniku, 28aastase Romani, kes oli oma sõbraga tüdrukute ees hoobelnud, tuues kodust 4,5mm kaliibriga õhkrelva Colt. Koos napsitati ja lõbutseti, lubades tüdrukutel metallkuulikestega plekkpurke maha lasta. „Pärast said kuulikesed otsa ja tüdrukud lihtsalt tegid püstoliga pilte ja lollitasid, vajutades päästikule,“ rääkis Roman, teadmata enda sõnul mitte midagi Olga haavast.

TEEME PULLI: Olga ja Tatjana tegid õhkrelvaga (pildil) pilti ja lollitasid niisama. Lugu lõppes sellega, et üks tüdruk lasi teist metallkuuliga kaela. Foto: Viru maakohtu toimik

Ka Olga sõbranna sõnad rääkisid kõige esimesele versioonile vastu. „Ma olin teistest 30–40 meetri kaugusel, kui keerasin ja tulistasin põõsaste suunas. Oli täitsa pime ja ma ei näinud, et sealt jooksis mööda Olga. Ta ütles, et sain talle pihta,“ tunnistas Tatjana.

Olga ise ei teinud intsidendist suurt numbrilt, kuigi haav, mida ka sõbranna nägi, oli kaelal ja veritses. Pärast veel mõningast lollitamist läks igaüks oma koju ning sealt vale alguse saigi, kui Olga ema hakkas küsimusi esitama. „Hakkasin nutma ja mõtlesin välja loo olematust mehest, kes olevat mind jälitanud ja tulistanud,“ rääkis Olga pärast valeütlustega vahelejäämist. „Ma lihtsalt ehmusin, et Tatjanal võivad tulla probleemid.“

Aire puhul avastas politsei, et tema kirjeldatud intsidenti pole kunagi juhtunud. Peagi selgus, et mõned päevad enne jutustatud vahejuhtumit oli Aire unustanud oma õlakoti kogu selle hinnalise sisuga lihtsalt Magistrali trollipeatusesse. Valeütluse juhtmotiiviks oli endale majanduslikult pehmemat maandumist korraldada. Omades kodukindlustust, sai Aire pangalt koduse vara varguse kahjutasuks 500eurose hüvitise. Selle saamiseks tuli kindlustele aga esitada vargust tõendav dokument nii-öelda politseipitseriga.

Karistuseks määrati Airele 1,6 aastane vangistus sama pika katseajaga ja rahalised kohustused summas 1340 eurot. Alaealisele Olgale kohaldati karistuseks kuuekuuline käitumiskontroll, mis nägi muuhulgas ette regulaarseid kohtumisi kriminaalhooldajaga ja õhtutundidel kodus olemist, ning 200 euro jagu menetluskulude tasumist.

Valeütluste andmine aastate lõikes 

2014    2015    2016    2017

100      74        96        73

 Allikas: Justiitsministeerium

Samal teemal

Kommentaarid  (9)

politseinik valetab 5. aprill 2018 16:31
see et sõber sõbra kaitseks valetab on tavaline aga et politseinik valetab kohtus selleks, et sõber kasu saaks liikulskindlustuse kahjunõude näol, vat see juba on teema.
Vanamees 3. aprill 2018 23:04
Pealekaebajaid võiks ikka rohkem olla,politsei kliendikaart igale kaebajale !
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS