Eesti uudised

Taavi Aas vassib: erakondade rahastamise järelevalvekomisjon trahvi ei tee (7)

Ohtuleht.ee, 3. aprill 2018, 15:26
Taavi AasFoto: Robin Roots
Täna saatis Raepress Taavi Aasa nimel laiali pressiteate, kus väidab, et erakondade rahastamise järelevalvekomisjon (ERJK) tegi Tallinna linnapeale ettekirjutuse tasuda linnameedias ilmunud uudisloo eest üle 1000 euro trahvi. Tegelikult ERJK trahvi ei tee, samuti pole Aasale saadetud ettekirjutust. 

Pressiteate kohaselt saatis ERJK eile Aasale ettekirjutuse, kus kirjeldatakse, et viis kuud enne kohalike omavalitsuste valimisi ilmus  venekeelses linnalehes Stolitsas artikkel, mis rääkis Aasa kandideerimisest Tallinna linnapeaks ning selle eest tuleb Aasal Tallinna linnale tagasi maksta 1011 eurot.

Erakondade rahastamise järelevalvekomisjoni aseesimehe Kaarel Tarandi sõnul on avalikkuse ette jõudnud eksitav info ja Taavi Aasale saadetud kirja näol pole tegemist ettekirjutusega, vaid ärakuulamiskirjaga.

ERJK trahve ei tee

Samal teemal

"Tegelikult on nii, et Tallinna linnavalitsus, eesotsas linnapea Taavi Aasaga, kes on ilmselt selle pressiteate autor või osaline, on avalikkusele teadmata põhjusel valetanud," sõnas Tarand, lisades, et ERJK ei ole Taavi Aasale teinud ettekirjutust. 

"Ettekirjutusele eelnevad teatud kindlad menetlusprotsetuurid. Enne peab võimalikule ettekirjutuse saajale andma kõik võimalused enese kaitseks või tegevuse põhjendamiseks ja sellega seoses saadetakse kõigepealt ärakuulamiskiri," selgitas Tarand protsessi käiku ja kinnitas, et praeguse seisuga ongi Aasale saadetud ärakuulamiskiri.

Selle kirjaga on komisjon andnud oma tegevusest teada ning põhjendanud, miks komisjoni arvates on tema tegevuses tuvastatud erakonnaseaduse rikkumise tunnuseid. "Nüüd saab ta sellele vastata ja vajadusel tuua uusi tõendeid. Kui tuleb esile midagi uut, mis on varem teadmata, saame teha otsuse, et kõik on hästi. Kui ei ole, siis teeme ettekirjutuse," sõnas Tarand.

Ta selgitas veel, et trahv on seaduses fikseeritud mõiste ja tähendab karistust, kuid ERJK karistusi ei määra, sest neil pole selliseid õigusi. "Meie tegevuse eesmärk on taastada seaduslik kord. Antud juhul on kasutatud Tallinna linna raha poliitiliseks reklaamiks ja seda teha ei tohi," ütles Tarand ja tõi välja, et ERJK arvates on Stolitsas ilmunud lood poliitiline reklaam, sest neil on vastavad tunnused.

"Meie ülesanne on taastada olukord, et sellist keelatud vahendit ei oleks kasutatud ehk see raha tuleb tagasi maksta," selgitab Tarand ja ütlebki, et kui ettekirjutus peaks Aasani jõudma, tuleb tal hüvitada oma kulud Tallinna linnale ning tegemist ei ole trahviga.

Mida teha, et selliseid olukordi vältida?

"Loomulikult võiks Tallinna linn ja teised omavalitsused nende infolehtedega seotud probleemid lahendada nii, et kohalikud võimud võtaksid vastu eeskirjad, mida nendes lehtedes võib ja mida ei või," toob Tarand välja.

Milles seisneb aga rikkumine?

Stolitsa on Tallinna linnavalitsuse kirjastatav venekeelne tasuta ajaleht, linnavalitsuse häälekandja ning eestikeelse Pealinna sõsarväljaanne. Kõnealuseks on Stolitsas avaldatud pikem lugu, mis ilmus eelmise aasta mais enne kohalike omavalitsuste valimisi, kus praegust Tallinna linnapead tutvustatakse seal kui kandidaati. See pole aga Tallinna linna ametliku informatsiooni edastamine, vaid Tarandi sõnul poliitiline tegevus.

„Kui ERJK seletab, et Pealinn ja Stolitsa pole ajakirjanduslikud väljaanded, siis kuidas seletab komisjon seda, et need väljaanded on pressinõukogu liikmed? Pressinõukogu liikmeks olek tähendab selgete ajakirjanduslike reeglitega nõustumist. Stolitsa ja Pealinn on omavalitsuse rahastatud üldhuvi väljaanded ja sellest lähtuvalt tegutsevadki. Avaliku raha eest tegutsevaid ajakirjandusväljaandeid on Eestis mitmeid,“ ütles Aas pressiteates ning pidas komisjoni etteheidet kummaliseks.

„Analoogse uudise avaldasid sel perioodil Delfi, ERR ja teised suuremad väljaanded. Mis on lubatud muule meediale, peab olema lubatud ka linnameediale. Muus meedias ajakirjandusliku sisuna ilmuvat ei peeta reklaamiks, seega ei muutu sarnane info ka linnameedias ilmudes reklaamiks,“ lisas Aas ja tõi pressiteates välja, et kui komisjon otsustab teda väärinfo põhjal karistada, on selge, et sellele tuleb kohtus vastu vaielda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee